• Data: 2023-12-14 • Autor: Filip Syrkiewicz
Artykuł omawia kwestię wymiany wodomierza zainstalowanego w lokalu należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Analizuje przepisy prawne, które określają, kto odpowiada za serwis urządzeń pomiarowych. Bierze pod uwagę praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń w przypadku stwierdzenia ich uszkodzenia. Szczególny nacisk kładzie na rolę spółdzielni mieszkaniowej w procesie legalizacji, utrzymania i wymiany wodomierzy. Powyższe zagadnienia przedstawiono na przykładzie sprawy pani Doroty.
Pani Dorota zwróciła się do nas z pytaniem dotyczącym zwrotu kosztów wymiany wodomierza. Pani Dorota otrzymała informację ze spółdzielni, że trzeba wymienić wodomierz w jej mieszkaniu, gdyż ten obecnie zainstalowany nie działa. Następnie doszło do wymiany wodomierza. Dwa dni po wymianie pani Dorota dostała pismo ze spółdzielni, w którym poinformowano ją, że musi zwrócić koszty wymiany wodomierza, gdyż został on przez nią namagnesowany i dlatego nie działał. Pani Dorota twierdzi, że nie namagnesowała wodomierza. Nie poczuwa się do winy i nie chce zwracać pieniędzy za jego wymianę. Pani Dorota zapytała nas, co może uczynić w tej sprawie.
Kluczową kwestią w niniejszej sprawie jest ustalenie, kto odpowiada za urządzenia pomiarowe i kto płaci za wymianę wodomierza w spółdzielni.
Jak należy wnioskować ze stanu faktycznego, wodomierz zainstalowany jest w lokalu, w którym realizowany jest pobór wody. Z tych względów, w ocenie zarządzającej nieruchomością wspólną spółdzielni mieszkaniowej, w stosunku do pani Doroty obowiązuje domniemanie odpowiedzialności za stan urządzenia. Dokładne przeanalizowanie sytuacji pozwoli ustalić, kto płaci za wymianę wodomierzy we wspólnocie mieszkaniowej.
Odbiorcą usługi polegającej na dostawie wody jest spółdzielnia mieszkaniowa, w której zasobach znajduje się lokal, natomiast rozliczenie z indywidualnymi użytkownikami (właścicielami lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) odbywa się na zasadach systemu zaliczkowego.
W związku z tym, kto ponosi koszt wymiany wodomierza w lokalu komunalnym? W tym stanie rzeczy, co do zasady, koszt i obowiązek zapewnienia serwisu i wymiany wadliwie działającego urządzenia pomiarowego (wymiany wodomierzy w bloku) spoczywać będzie na spółdzielni na zasadzie art. 15 ust. 3 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ewentualnie przeniesienie tego zobowiązania – kosztów wymiany wodomierza w mieszkaniu komunalnym – na odbiorcę końcowego (właściciela lub uprawnionego ze spółdzielczego prawa do lokalu) może być wyłącznie następstwem czynności, za które ponosi on winę.
Zobacz również: Różnica między licznikiem głównym a indywidualnymi
W konsekwencji powyższego należy w pierwszej kolejności ocenić prawne podstawy roszczenia spółdzielni oraz możliwość przypisania pani Dorocie odpowiedzialności za wymianę urządzenia pomiarowego.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że w orzecznictwie w pełni utrwalił się pogląd, zgodnie z którym czynność wymiany oraz diagnostyki urządzeń pomiarowych (w tym wodomierzy) powinna być realizowana przy czynnym udziale odbiorcy usług oraz z poszanowaniem prawa do informowania go o przyczynach stwierdzonych usterek. Kwestionowanie prawidłowości działania oraz ustalanie ewentualnego zakresu przyczynienia się użytkownika do powstania szkody powinny być dokonywane w oparciu o kryteria obiektywne. Formą weryfikacji stanu urządzenia może być ekspertyza biegłego, przy czym koszt jej sporządzenia, co do zasady, powinien obciążać podmiot, który wywodzi z tego skutki prawne. W okolicznościach niniejszej sprawy zobowiązanym będzie zatem spółdzielnia mieszkaniowa. W judykaturze podkreślono, że ocena odpowiedzialności odbiorcy usługi nie może być dokonywana arbitralnie, tak jak miało to miejsce w omawianym przypadku. Pogląd taki znalazł swój wyraz m.in. w wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2015 r. – sygn. akt V Ca 2890/14.
Nie należy również tracić z pola widzenia, że legalizacja urządzenia pomiarowego powinna odpowiadać wymogom określonym w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. z 2007 r. Nr 209, poz. 1513).
W kontekście omawianego przypadku to na spółdzielni zatem spoczywać będzie obowiązek dowiedzenia, że to pani Dorota ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie wodomierza, którego skutkiem byłoby obciążenie pani Doroty obowiązkiem pokrycia kosztów jego wymiany lub naprawy.
W przypadku skierowania roszczeń na drogę sądową i wytoczenia przeciwko pani Dorocie powództwa o zapłatę należności z tego tytułu to spółdzielnia będzie obowiązana – na zasadzie art. 6 ustawy Kodeks cywilny dowieść winy pani Doroty za przyczynienie się do uszkodzenia urządzenia pomiarowego.
Jeżeli zatem – jak należy wnioskować z wyjaśnień pani Doroty – pani Dorota nie ponosi odpowiedzialności za awarię wodomierza, spółdzielnia nie będzie mogła skutecznie dochodzić od pani Doroty należności za jego wymianę lub naprawę.
Przykład 1
Pani Kowalska, właścicielka mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, otrzymała od zarządu żądanie pokrycia kosztów wymiany uszkodzonego wodomierza. Usterkę zauważono podczas rutynowej kontroli, jednak pani Kowalska była przekonana, że nie przyczyniła się do jej powstania. Dzięki skonsultowaniu się z prawnikiem i przeprowadzeniu niezależnej ekspertyzy technicznej udało jej się wykazać, że uszkodzenie było wynikiem naturalnego zużycia urządzenia, więc nie musiała ponosić kosztów jego wymiany.
Przykład 2
Pan Nowak, mieszkaniec bloku zarządzanego przez spółdzielnię, zauważył niespodziewany wzrost opłat za wodę. W związku z tym skontaktował się ze spółdzielnią. Okazało się, że wodomierz w jego mieszkaniu nie działa prawidłowo. Pan Nowak zgłosił, że nie był informowany o terminach przeglądów i nie miał możliwości uczestniczenia w ich przeprowadzeniu. Dzięki interwencji rzecznika praw konsumenta spółdzielnia zgodziła się na pokrycie kosztów wymiany wodomierza i tym samym przyznała, że nie dopełniła obowiązków informacyjnych.
Przykład 3
Państwo Jabłońscy, którzy wynajmowali mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej, niespodziewanie zostali obciążeni kosztami wymiany wodomierza, który według spółdzielni został przez nich uszkodzony. Dokładne przeanalizowanie sytuacji i zgromadzenie dowodów, takich jak zdjęcia i świadectwa poprzednich przeglądów, pozwoliło im udowodnić, że wodomierz był już w złym stanie, kiedy się wprowadzali. Spółdzielnia przyznała im rację i wycofała żądanie pokrycia kosztów.
Podsumowując, artykuł omawia zagadnienia związane z utrzymaniem wodomierzy w spółdzielniach mieszkaniowych. Podkreśla znaczenie procedury diagnozowania i wymiany urządzeń pomiarowych, a także wskazuje na konieczność ścisłego przestrzegania przepisów prawnych. To bardzo ważne, aby zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i indywidualni mieszkańcy byli świadomi swoich praw i obowiązków – może to zapobiec nieporozumieniom i nieuzasadnionym roszczeniom w przyszłości.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie wymiany urządzenia pomiarowego w Twoim mieszkaniu? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online oraz usługi sporządzania pism, aby zadbać o swoje prawa. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu umieszczonym pod tekstem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747
3. Wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. akt V Ca 2890/14
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Filip Syrkiewicz
Filip Syrkiewicz – radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, posiada wieloletnie doświadczenie w orzecznictwie administracyjnym, współpracownik kilku renomowanych kancelarii prawnych, specjalizuje się w materialnym i procesowym prawie cywilnym i administracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem problematyk prawa nieruchomości (publiczna gospodarka nieruchomościami, przekształcenia własnościowe, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, wywłaszczenia), autor szeregu publikacji z zakresu prawa nieruchomości.
Zapytaj prawnika