• Autor: Tomasz Krupiński
Mam problem dotyczący zwrotu kaucji po zakończeniu umowy najmu lokalu mieszkalnego. Jako wynajmujący podpisałem z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Podczas sprzątania mieszkania zauważyłem, że niektóre elementy lokalu zostały zniszczone. Wcześniej tego nie zauważyłem. Czy mogę zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody?
Z Pana relacji wynika, że jako wynajmujący podpisał Pan z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Następnie podczas sprzątania mieszkania zauważył Pan, iż niektóre elementy lokalu zostały zniszczone, nie zauważył Pan tego wcześniej.
Wobec powyższego pyta Pan, czy może Pan zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody.
Przepisy prawa nie regulują kwestii znaczenia protokołu zdawczo-odbiorczego, stąd nawet po jego podpisaniu może Pan zatrzymać kaucję na poczet szkód w lokalu, jeżeli będzie Pan w stanie wykazać w inny sposób, że szkoda została spowodowana w czasie, kiedy za mieszkanie byli odpowiedzialni najemcy.
Protokół zdawczo-odbiorczy jest dowodem na techniczny stan mieszkania w ewentualnych sporach pomiędzy najemcą a wynajmującym odnośnie jego odpowiedzialności za powstałe zniszczenia.
Protokół taki stanowi oświadczenie woli stron, że mieszkanie jest w stanie technicznym takim, w jakim zostało objęte przez najemcę.
Jest to po prostu dowód w sprawie, że mieszkanie pozostawione jest bez zarzutów, oczywiście uwzględniając jego normalne zużycie.
Jeżeli więc nie będzie Pan miał dowodów na to, że szkody dokonał poprzedni najemca, to przegra Pan sprawę sądową o zwrot kaucji.
Zobacz również: Brak protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu a kaucja
Wynajmujący oddał mieszkanie najemcy w dobrym stanie, co zostało potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym. Po zakończeniu najmu, w trakcie sprzątania zauważył uszkodzone drzwi w szafie. Najemca nie zgadzał się na pokrycie kosztów naprawy, powołując się na protokół. Wynajmujący udowodnił jednak zdjęciami z dnia przekazania mieszkania, że uszkodzenie powstało podczas najmu.
Po zakończeniu najmu właściciel podpisał protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag. Kilka dni później, podczas przeglądu mieszkania, odkrył zniszczony blat kuchenny. Najemca argumentował, że blat był już zużyty, ale właściciel przedstawił fakturę na wymianę blatu sprzed kilku miesięcy, dzięki czemu zatrzymał część kaucji na naprawę.
Mieszkanie zostało zwrócone zgodnie z protokołem, jednak wynajmujący zauważył po kilku dniach zalane ściany w łazience. Przyczyna: nieprawidłowe użytkowanie prysznica przez najemcę. Dzięki nagraniom z inspekcji mieszkania wykonanym podczas podpisania protokołu wynajmujący udowodnił, że zalanie nastąpiło podczas okresu najmu.
Zatrzymanie części kaucji na poczet naprawienia szkód w mieszkaniu jest możliwe, nawet po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego bez uwag, o ile wynajmujący potrafi udowodnić, że szkody powstały w czasie najmu i są wynikiem działań najemcy. Protokół zdawczo-odbiorczy jest ważnym dowodem w sporach, ale nie wyklucza innych środków dowodowych, takich jak zdjęcia, nagrania czy dokumenty potwierdzające wcześniejszy stan lokalu. Aby uniknąć problemów, warto szczegółowo dokumentować stan mieszkania przed i po najmie oraz zachować wszystkie związane z tym dowody.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twoich potrzeb. Nasza pomoc obejmuje m.in. kwestie związane z najmem, w tym zwrot kaucji, spory dotyczące uszkodzeń lokalu czy interpretację umów. Dzięki wygodnej formie konsultacji zdalnych możesz szybko i skutecznie uzyskać wsparcie bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami i rozwiąż swoje problemy prawne z pomocą doświadczonych ekspertów.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Krupiński
Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.
Zapytaj prawnika