Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zadłużone mieszkanie komunalne po mamie

• Data: 2018-10-24 • Autor: Katarzyna Nosal

Jestem zameldowany w mieszkaniu mojej mamy, która ma zaległości w czynszu. Moja siostra rozmawiała z pracownicami administracji, które nie powiedziały jej, że mojej mamie została wypowiedziana umowa najmu (mieszkanie komunalne). Moja mama więc od lutego regularnie płaciła za czynsz + spłacała dług w administracji. Niestety moja mama zmarła, a ja chciałem odziedziczyć po niej to mieszkanie. Gdy poszedłem do administracji, pani urzędnik zaczęła mnie krytykować i rzucać oszczerstwa pod moim adresem, że zataiłem informację, że moja mama od 4 miesięcy nie ma prawa do mieszkania tam. Chciałem spłacić dług i poprosiłem o podpisanie umowy ze mną, jako że byłem synem osoby, która tam zamieszkiwała. Dowiedziałem się, że ze względu na to że jestem tam zameldowany, muszę spłacić dług oraz płacić czynsz, a oni w tym czasie skierują sprawę do sądu o eksmisję dla mnie, nie dając mi lokalu zamienianego. Co mam robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zadłużone mieszkanie komunalne po mamie

Wejście w stosunek najmu po zmarłym

Niestety Pana sytuacja nie jest dobra, a gmina działa zasadniczo zgodnie z prawem. Zgodnie z art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Warunkiem wstąpienia w stosunek najmu jest przede wszystkim aktualność tego stosunku najmu oraz to, by osoba mająca wstąpić w stosunek najmu zamieszkiwała faktycznie w danym lokalu w chwili śmierci najemcy.

Sam fakt bycia zameldowanym w mieszkaniu nie stanowi o tym, że dana osoba w mieszkaniu faktycznie zamieszkuje. Tych dwóch pojęć nie można mylić. Jeżeli zgłosił się Pan do gminy z wnioskiem o uznanie wstąpienia w stosunek najmu, to właściwie potwierdził Pan gminie ten istotny dla zadłużenia fakt, o czym dalej.

Natomiast jeśli istotnie mamie został wypowiedziany stosunek najmu, to nie ma możliwości zastosowania cytowanego wyżej przepisu, bowiem dotyczy on jedynie „czynnego” najmu. Może Pan jednak sprawdzić, czy w gminie obowiązuje uchwała w sprawie zasad wynajmowania lokali i czy nie zawarto tam zasad postępowania w przypadku pozostania w lokalu po zmarłym najemcy (co zasadniczo kończy stosunek najmu) osób, które z prawa z art. 691 Kodeksu cywilnego nie mogą skorzystać.

Zobacz również: Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania komunalnego?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Lokal bez tytułu prawnego

Jeśli rzeczywiście najem został mamie wypowiedziany, to istotnie zarówno wcześniej mama, jak i teraz Pan zajmujecie lokal bez tytułu prawnego. W takim przypadku właściciel lokalu ma prawo zażądać eksmisji. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odszkodowanie, o którym mowa, odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Ponadto, jeżeli istotnie zamieszkiwał Pan z mamą do jej śmierci, odpowiada Pan za powstałe w tym czasie zadłużenie. Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Zatem gmina ma prawo żądać zapłaty określonych kwot od Pana.

Wreszcie kwestia lokalu zamiennego. Zgodnie ustawą o ochronie praw lokatorów należy przez to rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni. Lokal ten przysługuje tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim, gdy wypowiedzenie najmu następuje z przyczyn leżących po stronie wynajmującego, bo na przykład dane mieszkanie jest przeznaczone do remontu albo konieczne dla wynajmującego. W przypadku rozwiązania stosunku najmu z winy najemcy, zwłaszcza w przypadku niepłacenia czynszu, taki lokal nie przysługuje.

Przykłady

 
Problemy z odziedziczeniem mieszkania

Marek mieszkał z mamą w komunalnym mieszkaniu przez wiele lat. Niestety, po śmierci mamy okazało się, że miała ona zaległości w czynszu, co doprowadziło do wypowiedzenia umowy najmu przez administrację. Mimo że Marek był zameldowany w tym mieszkaniu, nie miał prawa do jego przejęcia. Administracja poinformowała go, że musi spłacić zaległości, ale jednocześnie skieruje sprawę do sądu o jego eksmisję, co było dla niego ogromnym szokiem. Marek czuł się zagubiony i nie wiedział, jakie kroki podjąć, aby zabezpieczyć swoje miejsce zamieszkania.

 
Walka o prawo do mieszkania

Anna od lat opiekowała się swoją chorą matką, która mieszkała w komunalnym mieszkaniu. Gdy matka zmarła, Anna chciała przejąć mieszkanie, w którym była zameldowana i faktycznie zamieszkiwała. Niestety, okazało się, że matka miała zaległości w czynszu, a administracja już wcześniej wypowiedziała jej umowę najmu. Anna musiała stawić czoła nie tylko trudnym chwilom po stracie matki, ale również walczyć z administracją, która żądała od niej spłaty długu i jednocześnie groziła eksmisją bez przydzielenia lokalu zamiennego. Anna próbowała negocjować z urzędnikami, ale sytuacja wydawała się beznadziejna.

 
Zamieszkiwanie bez tytułu prawnego

Tomasz mieszkał z ojcem w komunalnym mieszkaniu, nie zdając sobie sprawy z narastających zaległości w czynszu. Po śmierci ojca chciał przejąć mieszkanie, ale dowiedział się, że umowa najmu została wypowiedziana z powodu długu. Administracja poinformowała go, że mimo że jest zameldowany, nie ma prawa do lokalu i musi go opuścić. Tomasz próbował spłacić dług i zachować mieszkanie, ale usłyszał, że administracja zamierza skierować sprawę do sądu o jego eksmisję. Został postawiony przed trudnym wyborem: spłacać dług i jednocześnie szukać nowego miejsca do zamieszkania, nie mając pewności co do przyszłości.

Podsumowanie

 

W artykule omówiono trudności związane z odziedziczeniem zadłużonego mieszkania komunalnego po zmarłym najemcy. Przedstawione przykłady z życia pokazują, jak skomplikowana może być sytuacja prawna osób zameldowanych w takim lokalu, zwłaszcza gdy istnieją zaległości w czynszu. Podkreślono również, że w takich przypadkach administracja ma prawo żądać spłaty długu i może skierować sprawę do sądu o eksmisję, co stawia lokatorów w trudnej sytuacji życiowej i prawnej.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z dziedziczeniem mieszkań komunalnych lub sporządzeniem odpowiednich pism, skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i skuteczne rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »