Wykup mieszkania komunalnego od gminy a dług głównego najemcy

• Autor: Janusz Polanowski

Chciałabym wykupić mieszkanie komunalne od gminy, za które płacę od 30 lat i jestem tam zameldowana wraz ojcem i córką. Ojciec ma dług ok. 40 tys. zł, a to on jest głównym najemnicą. Od pół roku ojciec pobiera rentę rodzinną po śmierci mamy w wysokości najniższej krajowej. Miesiąc temu otrzymał pismo o zajęciu komorniczym swojego świadczenia. Jak mogę wykupić mieszkanie, aby nie zostać obciążona nieswoim długiem? Po wykupie tata chce przekazać mi to mieszkanie. Proszę o poradę!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wykup mieszkania komunalnego od gminy a dług głównego najemcy

Gmina decyduje o sprzedaży mieszkań komunalnych 

Aby mogło dojść do zakupu mieszkania komunalnego, jego właściciel (to jest gmina) musi przejawić wolę jego sprzedaży. Wprawdzie w przypadku mieszkań komunalnych obowiązują ograniczenia w podejmowaniu decyzji właścicielskich (np. co do zbycia mienia), ale i tak bardzo ważne są decyzje organów gmin – w tym rad gmin; według ustawy o gospodarce nieruchomościami gminy decydują o tym, czy mieszkania komunalne (w ogóle albo w konkretnych lokalizacjach) będą wystawione na sprzedaż. Jeżeli jakieś mieszkanie komunalne nie zostało wytypowane do sprzedania, to osoba chętna do kupienia takiego mieszkania nie dysponuje roszczeniem o wykup – dotyczy to nie tylko sprzedaży na zasadach ogólnych (w drodze przetargu), ale także sprzedawanych na zasadach szczególnych (np. z uwzględnieniem preferencji dla najemców mieszkań komunalnych).

Zobacz również: Jak wykupić mieszkanie komunalne nie będąc najemcą?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uiszczanie czynszu a prawo do nabycia lokalu

Płacenie czynszu jest jednym z głównych obowiązków najemcy – art. 659 Kodeksu cywilnego (K.c.). Czynsz należy się wynajmującemu za to, że najemca jest uprawniony korzystać z udostępnionego mu lokalu; ponadto należy uiszczać opłaty z czynszem związane. Także w przypadku bezumownego korzystania z mieszkania dysponent lokalu (na ogół jego właściciel lub przedstawiciel właściciela) jest uprawniony otrzymywać świadczenie; chodzi o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu (przewidziane w art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów… – część przepisów tej ustawy ma duże znaczenie dla umowy najmu (art. 659 i następne K.c.). Uiszczanie czynszu jest obowiązkiem najemcy – bez dawania najemcy uprawnienia do nabycia lokalu; dopiero teraz wprowadza się (dla części mieszkań powstających na warunkach przewidzianych w programie „Mieszkanie plus”) opcję zwaną „dojściem do własność” (to określenie pozostawia wiele do życzenia, ale jest używane przez ustawodawcę). Poza takimi szczególnymi warunkami to właśnie gminy decydują o tym, czy określone mieszkania komunalne zostaną wystawione na sprzedaż.

Skoro Pani mieszka w odnośnym mieszkaniu komunalnym, to także na Pani spoczywa obowiązek ponoszenia części kosztów (związanych z funkcjonowaniem tegoż mieszkania). Wywiązywanie się z takiego obowiązku nie daje uprawnienia do kupienia mieszkania komunalnego – zwłaszcza z zastosowaniem bonifikaty (przewidzianej w uo gospodarce nieruchomościami i określanej w uchwale rady gminy / rady miasta). Co więcej, wynajmującemu mogłoby przysługiwać wobec Pani roszczenie przewidziane w artykule 6881 K.c., który stanowi:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.”

Zobacz również: Darowizna mieszkania przed upływem 5 lat od zakupu

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wykup mieszkania komunalnego przez osobę zadłużoną z postępowaniem komorniczym

Udostępnienie najemcy mieszkania (zakładowego lub komunalnego) do jego zakupu często – nawet po upływie lat – ma negatywne skutki; przykładowo spory o to, kto powinien mieszkanie odziedziczyć, lub dotyczące zachowku (np. w przypadku testamentowego zapisania mieszkania osobie, która wyasygnowała pieniądze na zakup mieszkania). Takie problemy występują, gdy nowy właściciel mieszkania (z reguły jego dawny najemca) jest poważnie zadłużony.

Skoro Pani tata jest zadłużony, to wykupionego przez niego mieszkania (już jako nieruchomości lokalowej) mogłoby dotyczyć postępowanie egzekucyjne – już takie postępowanie wszczęto, skoro doszło do zajęcia (zapewne częściowego) wypłacanego ojcu świadczenia. Komornicy (jako funkcjonariusze publiczni) mają spore możliwości pozyskiwania informacji o tym, co do dłużnika należy, np. w tym celu może być używana baza danych ksiąg wieczystych.

Są dwa szczególnie poważne niebezpieczeństwa w przypadku zakupu mieszkania przez Pani tatę: ryzyko egzekucji (a z eksmisją mogłyby wiązać się poważne problemy) oraz zagrożenie sytuacjami spornymi po śmierci taty w związku ze sfinansowaniem przez Panią zakupu mieszkania. Pani – jako osobie współmieszkającej z najemcą – nie przysługuje uprawnienie do zakupu mieszkania komunalnego z uwzględnieniem bonifikaty (zaś bez bonifikaty aspekt ekonomiczny takiej transakcji byłby znacznie mniej korzystny). Nieoficjalne udostępnienie pieniędzy mogłoby mieć poważne skutki podatkowe, zaś oficjalne darowanie lub pożyczenie pieniędzy tacie mogłoby go narażać na egzekucję z takich pieniędzy; poza darowizną lub pożyczką dokonaną tuż przed zakupem mieszkania – dla Pani bardziej korzystna byłaby umowa pożyczki (art. 720 i następne K.c.).

Gdyby nawet udało się bardzo szybko (np. podczas jednej „wizyty” w kancelarii notarialnej) doprowadzić do zawarcia umowy darowizny (art. 888 i następne K.c.) między Pani tatą (jako darczyńcą) a Panią (jako obdarowanym), to i tak należałoby liczyć się z ryzykiem wytoczenia powództwa o nazwie „skarga Pauliańska” (od art. 527 do art. 534 K.c.) – powództwa przewidzianego dla ochrony pokrzywdzonego wierzyciela.

Prawo najmu a egzekucja długów przez komornika

Jak widać, w tej złożonej i trudnej sytuacji nie ma wariantów idealnych. Prawo najmu jest poza egzekucją długów, więc (choć to może się wydać zaskakujące) status najemcy bardziej chroni Pani tatę przed daleko idącą egzekucją niż status właściciela; ponieważ Pani nie odpowiada za długi swego taty (proszę bardzo uważać na podpisywanie dokumentów!), to wystarczy w mieszkaniu tak rozmieścić rzeczy, żeby ryzyko zajęcia Pani rzeczy było ograniczone – w przypadku przystąpienia przez komornika do egzekucji w miejscu wspólnego zamieszkania.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wniosek zadłużonego najemcy o ogłoszenie "upadłości konsumenckiej"

Zdaje się, że Pani pominęła zagadnienie „upadłości konsumenckiej”. Gdyby tata zawnioskował (do sądu) o ogłoszenie względem niego „upadłości konsumenckiej” (co powinno być łatwiejsze teraz niż w świetle pierwotnej wersji przepisów z tego zakresu), to sąd powinien umożliwić mu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych – w opisanej przez Panią sytuacji: uiszczanie części czynszu (wraz z powiązanymi opłatami) za odnośne mieszkanie (części, ponieważ częściowo zapłata taka jest także Pani obowiązkiem). Po zakończeniu okresu upadłości zakup mieszkania (komunalnego) przez Pani tatę byłby obciążony znacznie mniejszym ryzykiem (o ile nie pojawiłyby się nowe długi). Pozbawiona sensu wydaje się „upadłość konsumencka” po zakupieniu mieszkania komunalnego, ponieważ upadłość oznacza, między innymi, likwidację majątku upadłego (a więc mieszkanie, już własne, podlegałoby sprzedaży).

Proszę rozważyć jeszcze jeden wariant: Pani stałaby się (zapewne za pisemną zgodą swego taty) najemcą albo współnajemcą odnośnego mieszkania komunalnego. Wtedy Pani mogłaby podjąć starania o nabycie tego mieszkania (o ile zostałoby wystawione na sprzedaż) – jednak proszę liczyć się ze znacznie niższą bonifikatą (z uwagi na krótsze przysługiwanie Pani stratusu najemcy). W zakresie ceny zakupu zapewne byłby to wariant mniej korzystny od kupienia mieszkania komunalnego przez Pani tatę. Jednak nabycie mieszkania przez Panią miałoby także zalety; głównie związane z długami taty, ale także z uwagi na przepisy o zachowku (art. 991 i następne K.c.) – jeżeli Pani ma rodzeństwo, to problem zachowku mógłby okazać się istotny w związku z podarowaniem Pani mieszkania (nawet w przypadku faktycznego sfinansowania jego zakupu przez Panią). W grę mogłoby wchodzić kupienie mieszkania przez Panią oraz „upadłość konsumencka” Pani taty.

Przykłady

Pani Anna od 25 lat mieszkała z ojcem w mieszkaniu komunalnym. Ojciec, główny najemca, miał dług wobec gminy z tytułu zaległego czynszu. Anna spłacała czynsz regularnie, ale dług ojca urósł do 30 tys. zł. Gmina zgodziła się na wykup mieszkania, ale zastrzegła, że dług musi zostać uregulowany. Po konsultacji z prawnikiem zdecydowali, że Anna złoży wniosek o zmianę głównego najemcy na siebie, co pozwoliło jej wykupić mieszkanie bez przejmowania długu ojca.


Pan Marek mieszkał z matką w mieszkaniu komunalnym, ale nie był głównym najemcą. Matka, obciążona długami, została objęta postępowaniem komorniczym. Marek porozumiał się z gminą i po uzyskaniu zgody na współnajemstwo złożył wniosek o wykup mieszkania. W ten sposób uniknął przejęcia długów matki, a mieszkanie po wykupie przepisał na siebie.


Pani Katarzyna przez 20 lat mieszkała w mieszkaniu komunalnym z bratem, który miał spore zadłużenie. Chcąc uniknąć przejęcia jego długów, Katarzyna wystąpiła do gminy z wnioskiem o wykup mieszkania na preferencyjnych warunkach jako współnajemca. Po wykupie mieszkania spłaciła zaległości brata bez zagrożenia zajęcia nieruchomości przez komornika.

Podsumowanie

Wykup mieszkania komunalnego w sytuacji, gdy główny najemca jest zadłużony, może być skomplikowany, ale istnieją rozwiązania pozwalające uniknąć przejęcia jego długów. Kluczowe jest ustalenie, czy gmina jest gotowa sprzedać lokal oraz rozważenie zmiany najemcy lub współnajemstwa. W niektórych przypadkach korzystnym rozwiązaniem może być także ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez zadłużonego najemcę. Warto skonsultować się z prawnikiem, aby dobrać najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące wykupu mieszkania komunalnego lub obawiasz się, że długi głównego najemcy mogą wpłynąć na Twoją sytuację, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Doświadczeni prawnicy pomogą Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, doradzą w kwestii zmiany najemcy, współnajemstwa lub innych sposobów na uniknięcie przejęcia cudzych zobowiązań. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Janusz Polanowski

O autorze: Janusz Polanowski

Prawnik – absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Łączy zainteresowania naukowe z zagadnieniami praktycznymi, co szczególnie dotyczy prawa Republiki Czeskiej oraz Republiki Słowackiej. Naszym Klientom udziela odpowiedzi na pytania również z zakresu prawa polskiego, w tym cywilnego (głównie rzeczowegospadkowego) oraz rodzinnego. Występował przed różnymi organami władzy publicznej, w tym przed sądami (powszechnymi i administracyjnymi) – zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji. Uczestniczył też w licznych konferencjach naukowych, w tym międzynarodowych, i przebywał za granicą w celach naukowych. Ma doświadczenie w nauczaniu (zwłaszcza prawa) oraz uzyskał uprawnienia pedagogiczne.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl