• Autor: Marek Gola
Wynajmuje mieszkanie od kilku miesięcy. Najemcą nie zapłacił czynszu za najem na poczet lipca oraz sierpnia. Podpisałem z nim oświadczenie, że jeśli nie zapłaci zaległości, umowę rozwiązujemy z dniem 31.08. Najemcą nie zapłacił i 1 września oddał klucze, deklarując, że część rzeczy pozostawiona w lokalu odbierze w kolejnym tygodniu. Na miejsce wezwana była policja, w której obecności zadeklarował odbiór rzeczy za tydzień. Pojawił się w ustalonym terminie, twierdząc, że rzeczy nie odbierze, bo może nie płacić 3 miesiące z rzędu. Do lokalu go nie wpuściłem, a resztę jego rzeczy wystawiłem mu przed drzwi. Wezwał policję, twierdząc, że został usunięty z lokalu bezprawnie. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić? Były lokator groził mi prokuraturą. Czy mogę wynieść resztę jego rzeczy do piwnicy i wynająć lokal innemu najemcy? Czy ma on prawo, bym mu oddał klucze i nadal bezprawnie zajmował lokal? Jakie są w tej sytuacji rozwiązania?
W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić nad tym, czy doszło w niniejszej sprawie do skutecznego rozwiązania umowy najmu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza treść przepisu art. 11 ust 2 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów zgodnie z którym nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Prawdą jest zatem to, co mówi lokator – najemca. Niemniej ja osobiście uważam, że w niniejszej sprawie doszło do rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron, a świadczy o tym w szczególności oddanie kluczy i podpisanie porozumienia, z którego wynika, że najemca zobowiązuje się spłacić zadłużenie.
Zobacz również: Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu
W tej sytuacji najemca nie ma już prawa domagać się dopuszczenia do posiadania lokalu. Jak mniemam, na dzień 31 sierpnia 2019 r. najemcy oraz Panu towarzyszyła chęć rozwiązania umowy najmu, co zresztą potwierdza wydanie kluczy.
W tej sytuacji należy przytoczyć treść art. 65 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Fakt, iż najemca zorientował się, że może pozostawać w zwłoce 3 miesiące, nie powoduje, że nagle jego oświadczenie przestaje mieć moc prawną.
Zobacz również: Wezwanie do zabrania rzeczy z lokalu wzór
Jeżeli odda mu Pan klucze, to w mojej ocenie potwierdzi Pan fakt, iż do porozumienia w zakresie rozwiązania umowy najmu nie doszło. Zasadne jest zatem konsekwentne stanie na swoim stanowisku. Ruchomości, które pozostawił najemca, powinien Pan przechowywać w miejscu, w którym nie nastąpi ich zniszczenie, bowiem wydanie rzeczy powinno nastąpić w stanie, w którym je Pan zastał w mieszkaniu.
Zobacz również: Umowa najmu z prawem pierwokupu
W sytuacji, gdy najemca nie uregulował zaległości czynszowych, właściciel mieszkania może skutecznie rozwiązać umowę najmu, o czym świadczy np. oddanie kluczy i brak dalszych roszczeń ze strony najemcy. Pomimo zmiany decyzji przez lokatora, który próbował zmienić warunki umowy, właściciel ma prawo odmówić dostępu do lokalu. Pozostawione przez najemcę rzeczy powinny być przechowywane w sposób, który zapobiegnie ich zniszczeniu, jednak nie ma obowiązku ich oddania po upływie terminu. Właściciel może również wynająć mieszkanie innemu najemcy, zachowując prawo do rozwiązania umowy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Oferuję profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci rozwiązać problemy związane z wynajmem nieruchomości, sporami z lokatorami oraz wszelkimi kwestiami dotyczącymi umowy najmu. Dzięki elastycznym konsultacjom online, otrzymasz fachową pomoc prawną dopasowaną do Twojej sytuacji, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Skontaktuj się ze mną, aby uzyskać kompleksowe wsparcie prawne, które pomoże Ci szybko i skutecznie rozwiązać trudne sytuacje związane z wynajmem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika