Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Spłata zadłużenia a eksmisja

• Autor: Marek Gola

Mam pytanie w sprawie eksmisji z mieszkania. Moi rodzice mają zadłużone mieszkanie. Była już sprawa w sądzie za niepłacenie i rodzice dostali wypowiedzenie najmu, natomiast jeszcze nie było sprawy o eksmisję. Jeżeli zadłużenie zostanie spłacone w całości, to czy rodzice będą mieli prawo zostać w tym mieszkaniu, czy urząd miasta nadal będzie mógł ich eksmitować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spłata zadłużenia a eksmisja

Zadłużenie w czynszu

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że z powodu zadłużenia z tytułu czynszu Pani rodzicom została wypowiedziana umowa najmu. W chwili obecnej rodzice nadal zamieszkują w lokalu, lecz sprawa o eksmisję się nie toczy. Zastanawia się Pani, czy jeżeli zostanie spłacone zadłużenie zostanie zawarta nowa umowa najmu.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż odpowiedzi na Pani pytanie nie należy szukać w przepisach prawa, lecz w praktyce i dobrej woli właścicieli (zarządcy) lokalu zajmowanego przez Pani rodziców. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że osobiście dostrzegam w praktyce, iż sprawa o eksmisję jest ostatecznością. Zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i gminy nie występują z pozwem o eksmisję bezpośrednio po rozwiązaniu umowy najmu, lecz czekają na reakcję najemcy na rozwiązanie umowy.

Porozumienie z właścicielem

W chwili obecnej w mojej ocenie Pani rodzice winni podjąć rozmowy z właścicielem lokalu (zarządcą) celem ustalenia, czy możliwe jest zawarcia porozumienia, na mocy którego zobowiążą się oni spłacić występujące na lokalu zadłużenie, a właściciel ze swojej strony zagwarantuje podpisanie nowej umowy najmu po spłacie zadłużenia. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, kiedy zostałaby zawarta nowa umowa najmu przy braku spłaty zadłużenia, a jedynie przy wykazaniu woli jej spłaty i ustaleniu rat.

Proszę zatem podjąć działania zmierzające do zawarcia porozumienia, albowiem w wielu przypadkach droga taka jest skuteczna.

Zobacz również: Eksmisja z lokalu użytkowego

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »