• Autor: Katarzyna Siwiec
Mam problem z nieuczciwym najemcą garażu. W styczniu podpisałam umowę wynajmu garażu. Przez 5 miesięcy nie wpłynęły żadne pieniądze, a kontakt z najemcą nic nie dał. List polecony, w którym rozwiązywałam umowę został zwrócony z adnotacją „adresat nie odebrał”. Co mogę zrobić, żeby uzyskać dostęp do garażu? Jak odzyskać chociaż część zaległych opłat?
Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że jeżeli najemca dobrowolnie nie wyda Pani garażu, tj. nie odda kluczy i nie opróżni garażu ze swoich rzeczy jest tak naprawdę tylko jeden sposób w pełni bezpieczny dla Pani i niepodważalny z punktu widzenia obowiązującego prawa – powództwo sądowe.
Wyjaśnię, że na najemcy, z chwilą rozwiązania umowy najmu ciążą obowiązki określone przepisem art. 675 K.c., tj. jest on zobowiązany do zwrotu Pani jako wynajmującemu przedmiotu umowy, przy czym dodatkowo ma obowiązek zwrócić ów przedmiot w stanie niepogorszonym.
Na ten przepis można się powołać w złożonym pozwie. Najpierw powinna jednak Pani wezwać najemcę na piśmie do wydania Pani lokalu wyznaczając jakiś krótki np. 3-dniowy termin (nawet zakładając, że nie odbierze od Pani tego listu).
Jeżeli najemca się nie zastosuje do wezwania, bo nie będzie chciał lub nie odbierze przesyłki będzie Pani mogła wytoczyć powództwo o zwrot garażu do sądu rejonowego.
Niezależnie od powyższego oczywiście może Pani pozwać najemcę o zaległy czynsz.
W momencie gdy uzyska Pani wyrok sądowy nakazujący zwrot Pani garażu, a najemca pomimo wszystko się do niego nie zastosuje będzie Pani mogła skierować wniosek egzekucyjny do komornika i on przymusowo usunie najemcę z garażu.
Usunięcie rzeczy z garażu bez wyroku sądu, czy też zmiana zamka może się wiązać z powództwem najemcy przeciwko Pani o ochronę naruszonego posiadania, które jest skuteczne nawet po wypowiedzeniu umowy najmu. Samodzielnie nie można pozbawić nikogo posiadania.
Natomiast zupełnie niezależnie od tego może Pani kolejnym pozwem pozwać najemcę o zapłatę czynszu najmu za cały okres, za który zalega on z płatnościami.
Zobacz również: Jak obliczyć udział w hali garażowej?
Pan Marek wynajął garaż młodemu mężczyźnie, który przedstawił się jako student. Przez pierwsze dwa miesiące kontakt był normalny, jednak później najemca przestał odbierać telefony i nie płacił czynszu. Listy polecone wracały, a po kilku miesiącach okazało się, że podany adres zamieszkania był fikcyjny. Sprawa trafiła do sądu, ale egzekucja trwała ponad rok.
Pani Katarzyna wynajęła garaż osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Najemca zalegał z opłatami, a w garażu trzymał auto. Po zerwaniu umowy i kilku wezwaniach do zapłaty, w nocy niespodziewanie zabrał samochód, nie informując właścicielki. Mimo odzyskania garażu, pozew o zapłatę okazał się konieczny, ponieważ najemca nie miał zamiaru uregulować zaległości.
Pan Jan po kilku miesiącach niepłacenia przez najemcę postanowił sprawdzić swój garaż. Okazało się, że nieuczciwy lokator przechowywał tam cudze rzeczy – używane meble i kartony z dokumentami. Ponieważ nie mógł usunąć przedmiotów na własną rękę, musiał skierować sprawę do sądu. Dopiero po interwencji komornika udało się odzyskać wolną przestrzeń.
Nieuczciwy najemca garażu to poważny problem, który może prowadzić do długotrwałych sporów prawnych i strat finansowych. Jeśli najemca nie płaci czynszu i nie chce zwrócić garażu, jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu. Po uzyskaniu wyroku można egzekwować zwrot nieruchomości za pomocą komornika. Samowolna zmiana zamków lub usunięcie rzeczy najemcy może skutkować dodatkowymi konsekwencjami prawnymi. Warto też domagać się zaległych opłat poprzez osobny pozew o zapłatę. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, dobrze jest starannie weryfikować najemców i spisywać precyzyjne umowy.
Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie najmu i ochrony własności. Pomagamy w rozwiązywaniu problemów z nieuczciwymi najemcami, przygotowujemy wezwania do zapłaty, pozwy o zwrot nieruchomości i zaległe należności. Doradzamy, jak legalnie odzyskać dostęp do garażu oraz uniknąć błędów, które mogą prowadzić do dodatkowych komplikacji prawnych. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby skutecznie zabezpieczyć swoje prawa.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika