Pluskwy powodem braku zwrotu kaucji

• Autor: Katarzyna Bereda

Mamy z żoną taki problem – wynajmowaliśmy przez krótki okres czasu mieszkanie i teraz właściciel nie chce nam zwrócić kaucji, dlatego że pojawiły się w jego mieszkaniu pluskwy. Jak jeszcze mieszkaliśmy to pluskiew nie było, ale w budynku było ogłoszenie, że będzie dezynsekcja, więc może pluskwy pojawiły się i w tym konkretnym mieszkaniu. Dodam, że nie podpisywaliśmy protokołu zdawczo-odbiorczego. Teraz właściciel unika spotkania z nami i nie wiemy co robić. Czy pluskwy mogą być powodem braku zwrotu kaucji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pluskwy powodem braku zwrotu kaucji

W jakiej sytuacji wynajmujący może odmówić zwrotu kaucji?

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, kaucja ma na celu zabezpieczenie roszczeń wynajmującego, które mogą powstać w przyszłości z tytułu niezapłaconego czynszu. Dodać należy, iż kaucja zabezpieczająca zabezpiecza także roszczenia wynajmującego w zakresie zaległości opłat eksploatacyjnych oraz jakichkolwiek szkód wyrządzonych przez lokatora. Z doświadczenia i logiki oznacza to, że nieruchomość powinna zostać wydana wynajmującemu w stanie niepogorszonym.

Mając także na uwadze treść art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 roku, który reguluje wszystkie zagadnienia związane z kaucją, wynajmujący nie może jej zatrzymać na zabezpieczenie innych roszczeń wobec lokatora.

Jeżeli najem trwał krótko, a także nie zostały poczynione jakiekolwiek większe zniszczenia, kaucja powinna zostać Państwu zwrócona w terminie 1 miesiąca od momentu wyprowadzenia się z mieszkania.

Ustawodawca rozróżnił w tym zakresie normalne zużycie przedmiotu najmu, a także poczynione zniszczenia. Zgodnie z dominującym poglądem doktryny i orzecznictwa normalne zużycie to przede wszystkim przybrudzone ściany, pożółkłe ramy okienne, itp. W przypadku wystąpienia takich wad, kaucja winna zostać zwrócona. Natomiast zniszczenia to przede wszystkim celowe i widoczne zniszczenia ścian, mebli, itp.

Zobacz również: Potrącenie czynszu z kaucji

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pluskwy a odmowa zwrotu kaucji

Natomiast w zakresie pluskiew, jeżeli był to problem występujący w całym budynku, to oczywiście nie powinni Państwo ponosić z tego tytułu odpowiedzialności.

Marginalnie podkreślam, iż kaucja należy się za zniszczenia i w pierwszej kolejności wynajmujący powinien wskazać, jaką szkodę, a więc zniszczenie poniósł z uwagi na wystąpienie tych pasożytów. Samo ich wystąpienie, nawet jeżeli były one tylko w wynajmowanym mieszkaniu, nie uzasadnia takiego postępowania.

Jeżeli pomimo telefonów i próśb nie mogą Państwo odzyskać kaucji, mogą Państwo wystosować wezwanie do zapłaty. Wezwanie do zapłaty nie ma jednego wzoru – powinni Państwo zawrzeć tam treść swojego żądania, a także uzasadnienie. W przypadku bezskuteczności takiego wezwania, pozostaje jedynie droga sądowa.

Zobacz również: Jak zmusić sąsiada do dezynsekcji?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pluskwy z sąsiedniego mieszkania

Pani Monika wynajmowała mieszkanie przez trzy miesiące. Po jej wyprowadzce właściciel odmówił zwrotu kaucji, twierdząc, że w lokalu pojawiły się pluskwy. Pani Monika pamięta jednak, że podczas jej pobytu administracja budynku informowała o planowanej dezynsekcji, co sugerowało, że problem dotyczył całego bloku. Brak protokołu zdawczo-odbiorczego utrudnił jej udowodnienie, że mieszkanie było w dobrym stanie przy wyprowadzce.

 

Nieskuteczna dezynsekcja w budynku

Pan Marek wynajmował kawalerkę przez dwa miesiące. W trakcie pobytu w budynku przeprowadzono dezynsekcję, lecz problem z pluskwami nie ustąpił. Po zakończeniu najmu właściciel zatrzymał kaucję, twierdząc, że lokator przyczynił się do rozprzestrzenienia owadów. Pan Marek przedstawił jednak zdjęcia mieszkania sprzed wyprowadzki i dowody na to, że problem dotyczył całego budynku, co pomogło mu odzyskać pieniądze.

 

Brak reakcji właściciela

Państwo Kowalscy wynajmowali mieszkanie przez pół roku. Przed wyprowadzką zgłosili właścicielowi obecność pluskiew, sugerując przeprowadzenie dezynsekcji. Właściciel zignorował ich prośbę, a po zakończeniu najmu odmówił zwrotu kaucji, oskarżając ich o zaniedbania. Dzięki korespondencji e-mailowej i zgłoszeniom do administracji budynku Państwo Kowalscy udowodnili, że problem pojawił się przed ich wyprowadzką.

Podsumowanie

Wynajmujący nie ma prawa zatrzymać kaucji wyłącznie z powodu pojawienia się pluskiew, zwłaszcza jeśli problem dotyczył całego budynku lub nie można wykazać, że najemca ponosi za to odpowiedzialność. W przypadku odmowy zwrotu kaucji warto sporządzić wezwanie do zapłaty, a w razie braku reakcji rozważyć podjęcie kroków prawnych. Dokumentacja stanu mieszkania, np. zdjęcia czy korespondencja z administracją, może okazać się kluczowa w dochodzeniu swoich praw.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problem ze zwrotem kaucji lub inną kwestią związaną z wynajmem mieszkania, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć swoje prawa, przygotować odpowiednie pisma oraz doradzą, jakie kroki podjąć, aby skutecznie dochodzić swoich roszczeń. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl