• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Sprawa dotyczy mieszkania służbowego dla leśniczego. Od wielu lat zajmuję mieszkanie służbowe Lasów Państwowych (najpierw jako podleśniczy – bezpłatnie, następnie od 2010 r. na warunkach ogólnych jako pracownik Lasów Państwowych – odpłatnie). Ostatnia umowa wynajmu mieszkania została zawarta na czas określony do dnia rozwiązania lub ustania stosunku pracy z Lasami Państwowymi; w umowie tej nie jest podana żadna funkcja czy stanowisko, na którym byłam wówczas zatrudniona. Kilka miesięcy temu otrzymałam umowę o pracę na stanowisku leśniczego (zmiana stanowiska). Z tego tytułu zgodnie z rozporządzeniem przysługuje mi bezpłatne mieszkanie służbowe (albo ekwiwalent pieniężny). Czy po podpisaniu umowy o pracę na stanowisku leśniczego moja dotychczasowa umowa najmu (z 2014 r.) automatycznie wygasła?
Odpowiedź na Pan pytanie zależy od tego, w jaki sposób zmieniliście umowę o pracę. Jeśli tamta umowa została rozwiązana, wypowiedziana – to zasadniczo zakończyła Pani jeden stosunek pracy z Lasami i umowa automatycznie wygasła.
Jeśli jednak podpisaliście jedynie aneks do umowy o pracę zmieniający jej treść w zakresie stanowiska, wynagrodzenia – to tamta umowa najmu trwa nadal, bowiem nie zaistniałą przyczyna rozwiązania umowy najmu – wygaśnięcie czy rozwiązanie umowy o pracę o Lasami. Powinna Pani zwrócić się do Lasów z wnioskiem o aneks do umowy najmu w zakresie czynszu, ewentualnie wnioskować o równoważnik
Lasy Państwowe przyznają mieszkanie i równoważnik na wniosek pracownika, a nie z urzędu. Nie jest to obowiązek pracownika, aby korzystać z tego przywileju, ani lasów, aby takie mieszkanie przyznawać „z urzędu”.
Zgodnie z Rozporządzeniem z 2009 roku:
„§ 2. 1. Bezpłatne mieszkanie albo równoważnik pieniężny przyznaje się po złożeniu przez pracownika wniosku zawierającego:
1) imię i nazwisko pracownika;
2) miejsce i datę zatrudnienia na stanowisku, na którym przysługuje bezpłatne mieszkanie;3) liczbę członków rodziny pracownika, pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, zwanych dalej »członkami rodziny«, oraz stopień ich pokrewieństwa albo powinowactwa,a w przypadku dzieci także datę ich urodzenia.
Przyznanie bezpłatnego mieszkania uzależnia się od zawarcia umowy najmu.
§ 4. 1. Leśniczy, któremu przyznano bezpłatne mieszkanie, zawiera z nadleśniczym umowę, która określa prawa i obowiązki stron w zakresie korzystania z bezpłatnego mieszkania, jego eksploatacji, modernizacji,napraw i remontów oraz sposób, termin wnoszenia i wysokość opłat eksploatacyjnych”.
Odpowiadając na pytanie – jeśli nie rozwiązano poprzedniej umowy, to umowa najmu trwa nadal. Odpłatna umowa najmu.
Zobacz również: Zasiedzenie mieszkania służbowego
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika