Mieszkanie gminne po zawarciu związku małżeńskiego

Jestem głównym najemcą mieszkania gminnego, obecnie je modernizuję na własny koszt. Chcę złożyć wniosek o wykup mieszkania, jednak zanim dojdzie do wykupu, może potrwać to około 3 lat (informacja z gminy). Chcę zawrzeć związek małżeński, mój przyszły mąż ma mieszkanie własnościowe w kredycie, ale w innej gminie. W moim mieszkaniu zameldowana jest też moja córka, ale obecnie pracuje i wynajmuje mieszkanie w innym mieście. Czy po zawarciu związku małżeńskiego gmina może mi odebrać mieszkanie? Jak z tego wybrnąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Mieszkanie gminne po zawarciu związku małżeńskiego

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania przez gminę

Niestety posiadanie mieszkania przez męża może stanowić dla Pani problem w Pani planach. Gmina może jednak wypowiedzieć umowę najmu tylko i wyłącznie w przypadkach określonych w ustawie o ochronie lokatorów. 

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego „właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu, może wypowiedzieć stosunek najmu: z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, o ile lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy gmina może wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego na posiadanie tytułu prawnego do innego lokalu?

Aby gmina mogła wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego ze względu na posiadanie tytułu prawnego do innego lokalu, muszą być spełnione następujące łącznie przesłanki:

  1. W lokalu komunalnym stawka czynszu nie przekracza 3% wartości odtworzeniowej lokalu.

  2. Najemca lokalu komunalnego musi posiadać tytuł prawny do innego lokalu (niestety posiadanie prawa do zamieszkania w lokalu męża także się tu zawiera).

  3. Ten inny lokal musi się znajdować w tej samej miejscowości.

  4. Najemca lokalu komunalnego może używać tego lokalu.

  5. Ten inny lokal musi spełniać warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Aby gmina mogła wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego, ww. przesłanki muszą być spełnione łącznie. Lokal znajduje się w innej miejscowości.

Zobacz również: Prawo do mieszkania komunalnego po odziedziczeniu mieszkania własnościowego

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Posiadanie przez najemcę tytułu prawnego do innego lokalu

Niestety fakt posiadania przez najemcę lokalu komunalnego tytułu prawnego do innego lokalu mógłby być podstawą do wytoczenia przez gminę powództwa o rozwiązanie umowy najmu zgodnie z art. 11 ust. 10 ustawy o ochronie praw lokatorów: „z ważnych przyczyn, innych niż określone w ust. 2, właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku”.

Nawet jeśli gmina nie wypowie Pani umowy, to kolejna przeszkoda to sama procedura wykupu. Zasady i warunki zbywania przez gminy lokali mieszkalnych na rzecz najemców określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy „w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu, z zastrzeżeniem art. 216a, przysługuje osobie, która [»] jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony”.

Jednak szczegółowe zasady zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy określają stosowne uchwały rad gmin. Każda gmina ma prawo i obowiązek uchwalenia takiej uchwały i niekiedy znajduje się tam zapis uzależniający wykup mieszkania komunalnego w trybie bezprzetargowym przez najemcę lokalu komunalnego od nieposiadania tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego przez tę osobę, a także przez jej współmałżonka.

Zobacz również: Mieszkanie komunalne a prawo do innego lokalu

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zmiana stanu cywilnego a mieszkanie gminne
Po zawarciu związku małżeńskiego, jeśli mąż posiada własnościowe mieszkanie w innej gminie, gmina nie powinna wypowiedzieć umowy najmu mieszkania gminnego. Wynika to z faktu, że jego lokal nie znajduje się w tej samej miejscowości, a zatem nie spełnia warunków do wypowiedzenia najmu, nawet jeśli posiada tytuł prawny do innego lokalu.

 

Zasady wykupu mieszkania gminnego
Po zawarciu małżeństwa, proces wykupu mieszkania może się skomplikować. Wiele gmin uzależnia możliwość zakupu lokalu komunalnego w trybie bezprzetargowym od tego, czy najemca oraz jego współmałżonek nie posiadają tytułu prawnego do innego mieszkania. Warto sprawdzić szczegóły w lokalnej uchwale gminy.

 

Meldunek a wynajem mieszkania
Meldunek córki w mieszkaniu gminnym, mimo że obecnie wynajmuje mieszkanie w innym mieście, nie powinien stanowić problemu. Gmina nie może wypowiedzieć umowy najmu tylko z tego powodu, o ile pozostałe warunki najmu są spełnione i nie dochodzi do naruszenia przepisów dotyczących tytułu prawnego do innego lokalu.

Podsumowanie

Zawarcie związku małżeńskiego i posiadanie przez współmałżonka własnościowego mieszkania w innej gminie nie powinno stanowić podstawy do wypowiedzenia umowy najmu mieszkania gminnego. Gmina może podjąć takie kroki tylko wtedy, gdy najemca posiada tytuł prawny do lokalu w tej samej miejscowości, a mieszkanie spełnia określone warunki. W przypadku wykupu mieszkania komunalnego, gmina może uzależnić możliwość zakupu od tego, czy najemca oraz jego małżonek nie mają tytułu prawnego do innego lokalu, co może wpłynąć na dalszą procedurę. Ważne jest, aby zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi zasad wykupu mieszkań gminnych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci rozwiązać wszelkie problemy związane z najmem mieszkań, wykupem lokali komunalnych oraz innymi kwestiami prawnymi. Nasz zespół ekspertów zapewni Ci rzetelną pomoc w zakresie prawa cywilnego, mieszkaniowego oraz administracyjnego, dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i kompleksową poradę prawna w dogodnej dla Ciebie formie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl