Zgoda wspólnoty na altankę w ogródku

• Autor: Wioletta Dyl

Kupiłam mieszkanie z ogródkiem. Cytuję zapis z aktu notarialnego kupna: „przylega ogródek o powierzchni 192 m, przeznaczony do wyłącznego użytku przez każdoczesnego właściciela lokalu mieszkalnego...”. W ogródku tym postawiłam altankę zgodnie z założeniami Prawa budowlanego, tj.: odległość od granicy działki, wielkość altanki. Gdy już była gotowa, zadzwonił do mnie administrator, że powinnam była na jej postawienie uzyskać zgodę wspólnoty. Czy faktycznie ich zgoda jest konieczna?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgoda wspólnoty na altankę w ogródku

Podział ogródków przydomowych do korzystania

Z zacytowanego zapisu aktu notarialnego wynikałoby, że w budynku, w którym nabyła Pani lokal, dokonano podziału ogródków przydomowych do korzystania (quoad usum), dając wyłączne prawo do korzystania (a nie własności) z tej części nieruchomości wspólnej. Ponieważ w prospektach deweloperskich ewentualnym nabywcom mieszkań parterowych obiecuje się możliwość korzystania z ogródków przydomowych, problemem było takie określenie prawne tego ogródka, aby możliwe było zapewnienie korzystania z niego przez właściciela danego lokalu parterowego. W praktyce wypracowano kilka rozwiązań, w zasadzie trudnych do obronienia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyodrębnienie z nieruchomości wspólnej ogródka przydomowego

Pierwszym z nich jest wyodrębnienie z nieruchomości wspólnej ogródka przydomowego, jako odrębnej działki geodezyjnej, a następnie przeniesienie własności tej działki na nabywcę lokalu na parterze. W takim przypadku nabywca lokalu na parterze, oprócz lokalu, jest właścicielem też działki geodezyjnej o określonym numerze i powierzchni. Działka taka nie jest wówczas częścią nieruchomości wspólnej tylko odrębną działką w stosunku do tej, na której znajduje się budynek. A skoro tak, to wspólnota mieszkaniowa nie może ingerować w tę nieruchomość. Niemniej możliwość wyodrębnienia działki geodezyjnej w praktyce bywa raczej wątpliwa, ponieważ działka wspólnoty mieszkaniowej nie spełniałaby warunków działki budowlanej.

Można spotkać jeszcze inny sposób rozwiązania tego problemu. Jeżeli bowiem wydzielenie takich działek pod ogródki poprzez dokonanie podziału geodezyjnego nie jest możliwe, zawiera się wspomnianą wyżej umowę tzw.  quoad usum. W takiej sytuacji ogródek przydomowy pozostaje częścią nieruchomości wspólnej.

Umowa quod usum zwana jest również „podziałem nieruchomości do korzystania” i oznacza dokonanie jedynie faktycznego, a nie prawnego zniesienia współwłasności danej rzeczy. Zatem z praktycznego punktu widzenia właściciel danego lokalu lub gruntu pozostaje nadal ten sam, ale zmienia się dozwolony zakres korzystania z nieruchomości przez poszczególnych współwłaścicieli. Umowy tego typu występują w dwóch rodzajach. Jeżeli podział dokonywany jest już na etapie wydzielania pierwszego ogródka, umowa taka stanowi fragment umowy deweloperskiej albo umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego. Następnie kolejne osoby nabywające udziały w części wspólnej nieruchomości przystępują jedynie do uprzednio zawartej umowy.

Drugi rodzaj to późniejsze jej zawarcie pomiędzy członkami wspólnoty mieszkaniowej lub współwłaścicielami danej nieruchomości.

Zobacz również: Jak zmusić współwłaściciela do remontu dachu?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wydzielenie z części nieruchomości wspólnej ogródków dla współwłaścicieli

Można więc przy jej pomocy zmienić sposób użytkowania, poprzez wydzielenie z części nieruchomości wspólnej ogródków dla współwłaścicieli. I to jest najczęściej spotykane rozwiązanie.

Zatem najczęściej – jak to wskazałam – deweloper zastrzega sobie prawo do korzystania z części wspólnych i udziału w nieruchomości (umowy quad usum) i na tej zasadzie ustanawia prawo do wyłącznego korzystania z przysługujących mu do korzystania części wspólnych (np. parkingi, ogródki przydomowe) właścicielom lokali parterowych.

Ciekawe jest też to, że prawo do korzystania z ogródka przydomowego przez właścicieli mieszkań parterowych najczęściej wpisane jest jedynie do aktu notarialnego nabywcy mieszkania z ogródkiem. Własność do deweloperskiego ogródka nie jest zazwyczaj wpisywana do działu trzeciego księgi wieczystej gruntu pod budynkiem. Nie sposób jednak nie zauważyć, że coraz częściej pojawiają się opinie, że wydzielanie ogródków jednostronną czynnością dewelopera dokonywaną w akcie notarialnym powinno być uznane za klauzulę niedozwoloną. Kwestie te powinny być bowiem zastrzeżone do rozstrzygania przez WM.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Podział quoad usum

Proszę jednak pamiętać, że podział quoad usum nie powoduje zniesienia współwłasności, a jedynie jest czasowym określeniem sposobu korzystania z rzeczy wspólnej. Podział quoad usum nie wywiera żadnych skutków w sferze praw rzeczowych współwłaścicieli. Na jego mocy pomiędzy współwłaścicielami kształtuje się wyłącznie stosunek obligacyjny (zobowiązaniowy). Od chwili dokonania podziału do używania na każdym ze współwłaścicieli ciąży obowiązek respektowania praw pozostałych współwłaścicieli do wyłącznego korzystania z przynależnej im części nieruchomości. Obowiązek ten podlega ochronie sądowej i każdy ze współwłaścicieli ma legitymację procesową do ochrony swojego prawa wyłącznego użytkowania. Niemniej jednak to również oznacza, że takim ogródkiem na cele budowlane dysponować nie można. Można z niego korzystać, a inni nie mogą, ale nie można nim rozporządzać samodzielnie, dysponować na cele budowlane. Jako że stanowi on nieruchomość wspólną, dla postawienia np. altany konieczna jest zgoda WM.

Przykłady

Altana wbrew sąsiadom
Pani Marta postawiła altanę w swoim ogródku, spełniając wszystkie wymagania Prawa budowlanego. Po kilku dniach otrzymała telefon od administratora, który poinformował ją, że wspólnota mieszkaniowa zgłosiła sprzeciw. Sąsiedzi uznali, że altana psuje estetykę osiedla. W rezultacie Pani Marta musiała zwrócić się do wspólnoty o zgodę, co wiązało się z dodatkowymi formalnościami i opóźnieniem.

 

Sąsiedzki kompromis
Pan Tomasz postanowił postawić w ogródku altankę na narzędzia. Wiedząc, że ogródek jest częścią nieruchomości wspólnej (podział quoad usum), zorganizował spotkanie z sąsiadami, by przedstawić swój pomysł. Dzięki rozmowie i pokazaniu projektu zyskał zgodę wspólnoty, unikając konfliktów.

 

Altana na ratunek
Pani Elżbieta potrzebowała zadaszonego miejsca w ogródku, by zabezpieczyć drewno na zimę. Nie zdając sobie sprawy z wymogu uzyskania zgody wspólnoty, postawiła prowizoryczną konstrukcję. Po skardze sąsiadów administracja nakazała jej demontaż. Dopiero po formalnym uzyskaniu zgody wspólnoty mogła legalnie postawić nową altanę zgodną z przepisami.

Podsumowanie

Choć ogródek przydomowy przylegający do mieszkania może być przeznaczony do wyłącznego użytku właściciela lokalu, formalnie pozostaje on częścią nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że na postawienie w nim altanki lub innej trwałej konstrukcji konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. Dla uniknięcia konfliktów warto wcześniej zapoznać się z zapisami umowy deweloperskiej lub aktu notarialnego oraz skonsultować się z administratorem lub prawnikiem.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące prawnych aspektów korzystania z ogródka przydomowego, postawienia altanki lub innych kwestii związanych z nieruchomościami, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie prawne bez wychodzenia z domu. Nasi specjaliści pomogą Ci zrozumieć przepisy, przygotować niezbędne dokumenty oraz skutecznie rozwiązać spory ze wspólnotą mieszkaniową. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Wioletta Dyl

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl