Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy mogę odmówić przyjęcia lokalu socjalnego i prosić o inny?

• Data: 2024-05-18 • Autor: Katarzyna Nosal

Mam nakaz eksmisji z domu byłego męża. Zgodnie z wyrokiem sądu otrzymałam prawo do lokalu socjalnego. Dostałam wczoraj informację, że taki lokal mi przyznano, ale w całym bloku są pluskwy. Czy mogę odmówić przyjęcia lokalu socjalnego i prosić o inny?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mogę odmówić przyjęcia lokalu socjalnego i prosić o inny?

Negocjowanie z gminą o inny lokal socjalny

Zgodnie z art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. W ustępie 6 tego przepisu czytamy, że orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Oznacza to, że gmina ma wskazać lokal odpowiadający standardowi lokalu socjalnego i tylko do tego czasu wstrzymywana jest eksmisja.

Zobacz również: Mieszkania dla wychowanków domów dziecka

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Lokal socjalny

W rozumieniu przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów lokalem socjalnym jest lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

Jeśli oferowany Pani lokal odpowiada tym warunkom to nie ma Pani podstaw, by odmówić jego przyjęcia. W takim przypadku odpadnie podstawa do zawieszenia wykonania eksmisji i ta będzie mogła zostać wykonana.

Oczywiście może Pan spróbować negocjować z gminą, ale w przypadku, gdy gmina nie znajdzie innego lokalu socjalnego i będzie obstawała przy tym, który ma Pani zostać zaproponowany, wówczas ochrona przed eksmisją, jaką dał Pani wyrok, odpadnie.

Zobacz również: Lokal socjalny ile metrów na osobę

Przykłady

 
Problemy zdrowotne

Anna otrzymała lokal socjalny, który znajduje się w budynku z dużą ilością wilgoci. Niestety, wilgoć powoduje u jej syna astmę, co znacznie pogarsza jego stan zdrowia. Anna zgłosiła ten problem do gminy i przedstawiła zaświadczenie lekarskie o konieczności zamieszkania w suchym pomieszczeniu. Po kilku rozmowach z urzędnikami udało jej się wynegocjować zamianę lokalu na inny, w którym warunki były odpowiednie dla zdrowia jej syna.

 
Lokalizacja i bezpieczeństwo

Piotr dostał przydział na lokal socjalny w dzielnicy, która była znana z wysokiej przestępczości. Jego praca wymagała częstych nocnych zmian, co sprawiało, że bał się o swoje bezpieczeństwo wracając do domu w późnych godzinach. Piotr skontaktował się z gminą, przedstawiając swoje obawy oraz propozycję zamiany na lokal w bardziej bezpiecznej dzielnicy. Gmina zrozumiała jego sytuację i po kilku tygodniach udało się znaleźć dla niego bardziej odpowiednie miejsce.

 
Warunki mieszkaniowe

Maria, samotna matka z dwójką małych dzieci, otrzymała lokal socjalny, który nie miał centralnego ogrzewania ani dostępu do ciepłej wody. Zimą w mieszkaniu było bardzo zimno, co sprawiało, że dzieci często chorowały. Maria skontaktowała się z gminą, aby przedyskutować możliwość przydzielenia jej innego lokalu, który spełniałby minimalne standardy mieszkaniowe. Po kilku wizytach i wymianie korespondencji, gmina zgodziła się na przeniesienie Marii i jej dzieci do lokalu z lepszymi warunkami sanitarnymi i ogrzewaniem.

Podsumowanie

 

Można odmówić przyjęcia przydzielonego lokalu socjalnego, jeśli nie spełnia on podstawowych standardów mieszkaniowych lub zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu. W takich przypadkach warto przedstawić konkretne argumenty i dokumenty, które mogą przekonać gminę do przyznania innego lokalu. Negocjacje z gminą mogą być skuteczne, ale wymagają cierpliwości i determinacji.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej online lub wsparcia w napisaniu pism urzędowych, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci skutecznie bronić swoich praw i interesów. Oferujemy profesjonalne doradztwo i kompleksową obsługę prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »