• Data: 2024-05-18 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Wykonaliśmy adaptację budynku usługowego na mieszkania socjalne, w których pokój z aneksem kuchennym i przedpokojem to jedno pomieszczenie, łazienka jest osobno. Mamy 3 takie mieszkania o powierzchni (bez łazienek): 13,7 m2 albo 19,6 m2, albo 15,7 m2. Jak prawidłowo obliczyć powierzchnię pokoi w takich mieszkaniach?
Jedyną obowiązującą w Polsce regulacją ustawową dotyczącą powierzchni minimalnej (metrażu) lokali socjalnych jest ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5) przywołanej ustawy lokalem socjalnym jest „nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”.
Sensem i celem lokali socjalnych jest zapewnienie przejściowego lokum dla osób znajdujących się w najcięższej sytuacji, dającego im minimalny standard potrzebny do zamieszkiwania. Ma on „nadawać się do zamieszkania”, co oznacza, że powinien posiadać dostęp do ujęcia wody i do ustępu, umożliwiać korzystanie z oświetlenia elektrycznego, zapewniać dostęp światła dziennego do pomieszczeń, zapewniać możliwość ogrzewania każdej z izb lokalu, zapewniać możliwość przygotowania ciepłych posiłków. Nie jest natomiast konieczne, aby był to lokal posiadający wydzieloną kuchnię i toaletę, przestronny, z łazienką, posiadający więcej niż jedną izbę itp. Upraszczając, ma być to lokal zapewniający minimalne warunki umożliwiające przetrwanie osób w drastycznie złej sytuacji materialnej, do czasu gdy ich sytuacja poprawi się na tyle, że będą w stanie zapewnić sobie tytuł prawny do lokalu o normalnym standardzie.
Zasadniczo – choć nie wynika to bezpośrednio z przepisów, ale opinii rzeczoznawców, uznaje się, że w przypadku lokalu, w którym w pokoju znajduje się aneks kuchenny, powierzchnię tego pokoju pomniejsza się o 20%.
Biorąc jednak pod uwagę, iż lokal socjalny nie musi być wyposażony w osobną kuchnię, powierzchnia pokoju, nawet z przeznaczeniem na gotowanie, spełnia kryteria 5 i 10 m2.
Zobacz również: Mieszkanie po opuszczeniu domu dziecka
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby pomóc Ci skutecznie zrozumieć i chronić swoje prawa. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji.Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika