• Data: 2024-07-16 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Proszę o poradę prawną w zakresie procedury przeprowadzki z zajmowanego lokalu do lokalu socjalnego z zasobów gminy. Byłam na rozmowie w BOM, gdzie ustnie przedstawiono mi ofertę lokalu socjalnego. Nie mogłam jednak go obejrzeć. Po długich dyskusjach podano mi ustnie jedynie adres i opis. Po obejrzeniu okolicy i lokalu z zewnątrz jestem skłonna go przyjąć. Stąd moje pytanie o procedurę. Przede wszystkim są dla mnie ważne terminy. Ile czasu na przeprowadzkę mam zgodnie z przepisami? Próbowano na mnie wymusić absurdalną kwestię natychmiastowej wyprowadzki. Ze względu na moja sytuację zdrowotną jest to niemożliwe. Jaka jest kolejność procedur (pisemna forma przedstawienia oferty, moment kiedy otrzymam klucze, protokół zdawczo-odbiorczy itp.), a przede wszystkim czas, w jakim ma się to odbyć?
Uprzejmie informuję, że podstawą prawną do udzielenie odpowiedzi na przedmiotowe pytanie jest ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 725). Zgodnie z art. 14 przedmiotowej ustawy „w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu albo braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia najmu lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu” (ust. 1). Nadto „jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu, o którym mowa w ust. 1 dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im najem socjalny co najmniej jednego lokalu” (ust. 2).
Istotny jest przepis art. 14 ust. 6, zgodnie z którym, orzekając o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, sąd nakazu wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. akt I ACa 563/13, wskazano, że złożenie przez gminę tej oferty jest zatem zdarzeniem, od którego zależy wykonanie wyroku eksmisyjnego. Obowiązek zawarcia umowy najmu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Co więcej, zgodnie z ust. 6a „gmina, składając ofertę zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, poucza osobę uprawnioną, że jeżeli kwestionuje prawidłowość tej oferty, może wytoczyć powództwo o ustalenie uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, a po nadaniu klauzuli wykonalności wyrokowi eksmisyjnemu – powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego”. Istotny jest również art. 16 przedmiotowej ustawy, który stanowi, że wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie.
Jeżeli chodzi o przepisy dotyczące wprost sytuacji, o której Pani pisze, to na tym regulacje prawne się kończą. Zatem nie ma określonego czasookresu, w którym ma nastąpić przeprowadzka do lokalu socjalnego. Nie ma również uregulowanej prawnie procedury dotyczącej takiej sytuacji. Zazwyczaj niestety dzieje się to bardzo szybko, tj. niezwłocznie. Wynika to przede wszystkim z tego, że właściciel lokalu, z którego ma nastąpić przeniesienie, ma roszczenie odszkodowawcze do gminy na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego, jeżeli osobie uprawnionej do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na mocy wyroku gmina nie dostarczyła lokalu. W tym miejscu zasadne jest odwołanie się do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2015 r., sygn.akt. V CA 1/15, zgodnie z którym: „Brak ustawowego unormowania terminu wykonania obowiązku i zdarzeń, od których byłby uzależniony jego bieg, pozostaje bez wpływu na aktualizację obowiązku naprawienia szkody poniesionej przez właściciela wskutek braku możliwości podjęcia skutecznej egzekucji, dysponowania lokalem i osiągania z tego tytułu dochodów lub kosztów korzystania przez osoby eksmitowane z lokalu”.
W opisanym przez Panią przypadku została Pani przedstawiona oferta najmu lokalu socjalnego. Zatem aby nie doszło do uznania, że odrzuciła Pani przedstawioną Pani ofertę, proponuję następujące rozwiązanie: udanie się do organu z pisemnym wnioskiem o umożliwienie Pani zapoznania się z lokalem z uwagi na to, że bez przeprowadzenia tychże oględzin nie jest Pani zweryfikować, czy będzie Pani musiała korzystać z uprawnienia wynikającego z art. 14 ust. 6a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Po zapoznaniu się z lokalem proszę pisemnie poinformować gminę, że przyjmuje Pani lokal, oraz wskazać termin z uzasadnieniem, w którym dokona Pani przeniesienia do tego lokalu. W uzasadnieniu tego terminu proszę wskazać na:
Proszę jednak pamiętać, że niestety, aby nie stracić tego uprawnienia do lokalu socjalnego, termin ten nie może być zbyt odległy.
Opóźnienie z powodu stanu zdrowia
Pani Anna, która mieszkała w lokalu gminnym, otrzymała ustną ofertę przeniesienia się do lokalu socjalnego. Ze względu na jej poważne problemy zdrowotne, takie jak konieczność regularnych wizyt u lekarza i ograniczoną mobilność, nie była w stanie natychmiast przeprowadzić się do nowego lokalu. Po obejrzeniu lokalu z zewnątrz, Pani Anna udała się do organu gminnego z pisemnym wnioskiem o umożliwienie jej zapoznania się z lokalem wewnątrz oraz o wydłużenie terminu przeprowadzki. W uzasadnieniu wskazała na swój zły stan zdrowia oraz konieczność zorganizowania pomocy do przeprowadzki. Dzięki temu udało jej się uzyskać dodatkowy czas na przeprowadzkę bez utraty prawa do lokalu socjalnego.
Brak możliwości natychmiastowej wyprowadzki
Pan Marek, który mieszkał w wynajmowanym mieszkaniu, otrzymał ofertę najmu lokalu socjalnego od gminy. Oferta została przedstawiona ustnie i zawierała wymóg natychmiastowej wyprowadzki. Pan Marek, pracujący na pełny etat i opiekujący się małym dzieckiem, nie był w stanie zorganizować przeprowadzki w tak krótkim czasie. Złożył pisemny wniosek do urzędu gminy o przesunięcie terminu przeprowadzki, uzasadniając to swoimi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Urząd gminy, biorąc pod uwagę jego sytuację, zgodził się na dodatkowy czas, co pozwoliło Panu Markowi na spokojne przeniesienie się do nowego lokalu socjalnego.
Potrzeba obejrzenia lokalu przed przeprowadzką
Pani Ewa otrzymała informację od gminy o przydzieleniu jej lokalu socjalnego. Mimo że była skłonna zaakceptować ofertę, chciała obejrzeć lokal od środka, aby upewnić się, że spełnia on jej potrzeby. Udała się więc do urzędu gminy z pisemnym wnioskiem o umożliwienie oględzin lokalu. Po zapoznaniu się z lokalem i stwierdzeniu, że jest odpowiedni, poinformowała gminę o swojej decyzji przyjęcia oferty i wskazała realny termin przeprowadzki, biorąc pod uwagę czas potrzebny na zorganizowanie transportu i przygotowanie się do zmiany miejsca zamieszkania. Dzięki temu proces przebiegł sprawnie i bez dodatkowych komplikacji.
Procedura przeniesienia się do lokalu socjalnego może być skomplikowana, zwłaszcza w sytuacjach wymagających natychmiastowej wyprowadzki. Ważne jest, aby osoby uprawnione do takiego lokalu znały swoje prawa i procedury, w tym możliwość składania pisemnych wniosków o dodatkowy czas lub obejrzenie lokalu przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i komunikacji z organami gminnymi, proces przeprowadzki może przebiec sprawniej i bez zbędnych komplikacji.
Potrzebujesz pomocy prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pism urzędowych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online, aby uzyskać szybkie i profesjonalne wsparcie w każdej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. akt I ACa 563/13
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2015 r., sygn.akt. V CA 1/15
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika