Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zalana komórka lokatorska, jak dochodzić swoich praw od wspólnoty mieszkaniowej?

• Data: 2024-11-27 • Autor: Katarzyna Bereda

Dwa lata temu odebrałam wraz z lokalem mieszkalnym komórkę lokatorską. Po pierwszym okresie zimowym i po każdej ulewie komórka lokatorska zamienia się w zbiornik wodny. Administrator budynku, wspólnota mieszkaniowa zapewniają, że robią, co mogą, ale bez powodzenia. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Nie mogę korzystać z pomieszczenia, za które zapłaciłam i płacę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zalana komórka lokatorska, jak dochodzić swoich praw od wspólnoty mieszkaniowej?

 Wada zakupionej nieruchomości

Wadliwa izolacja lub zalewanie lokalu – może powodować aktywizację roszczeń na podstawie rękojmi, a więc jak najbardziej może być wadą ukrytą zakupionej nieruchomości. Wobec powyższego, jeżeli dochodzi do zalewania Pani nieruchomości lub jej przynależności, a sprzedający nie poinformował Panią o tym problemie, może Pani wystosować do niego roszczenia z tytułu rękojmi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rękojmia

Zgodnie z treścią art. Art. 556 § 1 Kodeksu cywilnego „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”.

Mając także na uwadze wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 listopada 2012 r., „odpowiedzialność sprzedawcy za wady z tytułu rękojmi (art. 556 KC) ukształtowana jest na zasadzie ryzyka i sprowadza się do odpowiedzialności za skutek, polegający na istnieniu wady przedmiotu sprzedaży. Sprzedawcy nie zwalnia zatem brak winy, ani też brak jego wiedzy o istnieniu wady, a ewentualna wiedza sprzedawcy o istnieniu wady może tylko zaostrzyć jego odpowiedzialność (art. 564 KC). Z kolei to, czy kupujący mógł wadę zauważyć przy dochowaniu należytej staranności, czy powinien był wiedzieć o wadzie (czy mógł się o niej dowiedzieć przy dochowaniu należytej staranności) nie wyłącza odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi. Tylko wiedza kupującego o wadzie w chwili zawarcia umowy wyłącza tę odpowiedzialność (art. 557 § 1 KC)” (sygn. akt I ACA 820/12).

Zgodnie bowiem z treścią art. 560 § 1: „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.”

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odstąpienie od umowy lub roszczenie o obniżenie ceny

Na jego podstawie może Pani albo od umowy odstąpić, albo żądać obniżenia ceny – stosownie do poniesionej przez Panią szkody – a więc ceny odpowiadającej dokonaniu przez Panią samodzielnej naprawy – wynajęcia innej firmy, która dokona kompleksowej diagnozy i naprawy, wliczając do niej konieczność wykonanych prac.

Może więc Pani na tej podstawie wystosować roszczenie o obniżenie ceny. Proponuję jednak w pierwszej kolejności skonsultować niniejsze z rzeczoznawcą lub specjalistą w tej dziedziczenie, aby określić, jaki jest to rodzaj wady, jak należy i czy w ogóle można poprawić komórkę, aby nie dochodziło do dalszych przecieków, i z jakim kosztem się to wiąże.

Może Pani także skonsultować się z inną firmą zewnętrzną – aby wiedzieć, o jakie koszty żądać obniżenia ceny i czy w ogóle jest to możliwe – czy lepszym i jedynym rozwiązaniem jest roszczenie o odstąpieniu od umowy. Z uwagi na to, po upewnieniu się w niniejszym przekonaniu, powinna Pani skierować do właściciela wezwanie, zawierające treść Pani żądania obniżenia ceny lub odstąpienie od zawartej umowy. W piśmie proszę powołać się na powyższe przepisy i stanowisko doktryny.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zawilgocenie po każdej ulewie

Pan Jan po każdej większej ulewie znajduje wodę w swojej komórce lokatorskiej. Zgłosił problem do administratora, który obiecał interwencję, ale po dwóch latach naprawy okazują się nieskuteczne. Pan Jan rozważa dochodzenie swoich praw na podstawie rękojmi.

 

Zima odsłoniła wady

Pani Marta po odbiorze kluczy do nowego mieszkania zauważyła, że po pierwszej zimie jej komórka lokatorska stała się wilgotna. Firma deweloperska nie informowała o żadnych problemach, co skłania ją do złożenia roszczeń z tytułu ukrytych wad nieruchomości.

 

Nieskuteczne próby naprawy

Pan Adam od dwóch lat nie może korzystać ze swojej komórki lokatorskiej, która jest regularnie zalewana. Pomimo wielokrotnych zgłoszeń do wspólnoty, problem nie został rozwiązany. Z pomocą rzeczoznawcy przygotowuje roszczenie o obniżenie ceny zakupu.

Podsumowanie

Zalewanie komórki lokatorskiej to poważny problem, który może wynikać z wad konstrukcyjnych lub nieprawidłowej izolacji budynku. W takiej sytuacji właściciel ma prawo dochodzić roszczeń na podstawie rękojmi, żądać naprawy, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Kluczowe jest dokładne udokumentowanie problemu i współpraca z rzeczoznawcą, aby skutecznie zabezpieczyć swoje interesy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism w sprawach dotyczących zalewania komórek lokatorskich, pomagając w dochodzeniu roszczeń, sporządzaniu reklamacji oraz skutecznej obronie Twoich praw. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 listopada 2012 r. sygn.akt. akt I ACA 820/12

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »