Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie. Co trzeba wiedzieć?

• Data: 2025-01-21 • Autor: Artykuł Partnera

Dla części osób przyjeżdżających do naszego kraju wymiana prawa jazdy wydanego w kraju ich pochodzenia na dokument polski. Warto jednak wiedzieć, że tym obowiązkiem nie są objęci wszyscy obcokrajowcy. Kto zatem, by móc legalnie poruszać się po polskich drogach musi wyrobić polskie prawo jazdy? Jak przebiega ta procedura i z jakich kroków się składa? Czy wiąże się z jakimiś wydatkami? Te i inne kwestie związane z zamianą zagranicznego prawa jazdy na polskie wyjaśniamy w nowym artykule. Zapraszamy do lektury.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie. Co trzeba wiedzieć?

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie – kiedy jest konieczna?

Zmiana miejsca zamieszkania lub długoterminowy pobyt za granicą mogą wiązać się z koniecznością dostosowania się do lokalnych przepisów drogowych, w tym z wymianą prawa jazdy. Jeśli mieszkasz w Polsce i posiadasz zagraniczne prawo jazdy, sprawdź, czy musisz je wymienić, aby legalnie prowadzić pojazdy na terytorium kraju. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z anglojęzycznego artykułu „Driving license in Poland”.

 

Wymiana zagranicznego prawa jazdy — podstawowe zasady

Każda osoba, która posiada prawo jazdy wydane za granicą i mieszka w Polsce przez co najmniej 185 dni, jest zobowiązana do jego wymiany na polski dokument. Zagraniczne prawo jazdy traci ważność po sześciu miesiącach od uzyskania stałego lub czasowego pobytu. Oznacza to, że po upływie tego okresu dalsze prowadzenie pojazdów bez polskiego prawa jazdy staje się nielegalne.

 

Jak jednak wspomnieliśmy już na początku artykułu, nie każde zagraniczne prawo jazdy podlega obowiązkowej wymianie. Wyjątek ten dotyczy osób posiadających dokument wydany:

 

w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej;

w Konfederacji Szwajcarskiej;

w państwie będącym sygnatariuszem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);

w Wielkiej Brytanii (dotyczy dokumentów wydanych do dnia 31 grudnia 2020).

 

W powyższych przypadkach kierowca może korzystać ze swojego zagranicznego prawa jazdy przez cały okres jego ważności bez konieczności jego wymiany. Prawa jazdy wydane w Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2020, podlegają zaś tym samym zasadom, co dokumenty wydane poza krajami Unii Europejskiej i EFTA. Oznacza to, że ich ważność na terytorium Polski wynosi sześć miesięcy od momentu uzyskania stałego lub czasowego pobytu. Po tym czasie konieczna jest natomiast wymiana dokumentu na polskie prawo jazdy.

 

Jak wymienić zagraniczne prawo jazdy? Krok po kroku

Niewątpliwym plusem tej sytuacji jest fakt, że proces wymiany prawa jazdy nie jest skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu. Co do zasady obejmuje on jedynie kilka kroków. By uzyskać ważny w naszym kraju dokument, konieczne jest:

 

  • przygotowanie dokumentów: w pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek o wymianę prawa jazdy, a także przygotować aktualne zdjęcie, dowód tożsamości, dokument potwierdzający zameldowanie. Do wniosku powinniśmy dołączyć również potwierdzenie opłaty, orzeczenie lekarskie (jeśli jest wymagane) oraz oryginał zagranicznego prawa jazdy;

  • złożenie wniosku: drugim krokiem jest złożenie wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami w odpowiednim urzędzie. Dokumenty można złożyć osobiście w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta lub dzielnicy (w przypadku Warszawy), wysłać pocztą lub skorzystać z platformy ePUAP;

  • przetłumaczenie prawa jazdy: dokumenty wydane w krajach spoza UE, EFTA i Szwajcarii muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, a tłumaczenie powinno zostać dołączone do wniosku;

  • wniesienie opłaty: koszt wydania polskiego prawa jazdy wynosi 100 zł. Opłaty można dokonać w kasie urzędu lub przelewem;

  • odbiór dokumentu: po wykonaniu powyższych kroków nie pozostaje nic innego, jak poczekać na otrzymanie nowego dokumentu. Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy wynosi do 9 dni roboczych od potwierdzenia danych wnioskującego, chociaż w wielu przypadkach jest krótszy.

 

Polskie prawo jazdy a ponowny egzamin. Kiedy będzie konieczny?

Chociaż obywatele większości państw nie muszą zdawać w Polsce kolejnego egzaminu, to sytuacja nie zawsze jest tak korzystna dla właściciela dokumentu. Jeśli zagraniczne prawo jazdy zostało wydane w oparciu o zasady niezgodne z Konwencją Genewską lub Konwencją Wiedeńską, konieczne będzie zdanie teoretycznej części egzaminu państwowego. W przypadku decyzji odmownej można ponadto odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji.

 

Wymiana prawa jazdy na polskie – co z meldunkiem?

Jeśli dowód osobisty i żaden inny dokument tożsamości dostarczony przez osobę ubiegającą się o polskie prawo jazdy nie zawiera informacji o adresie zameldowania, konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia o meldunku na pobyt stały lub czasowy z odpowiedniego urzędu gminy.

 

Jak widać, uzyskanie polskiego prawa jazdy dla osób posiadających uprawnienia wydane w innym kraju nie jest skomplikowaną procedurą. Wymiana jest konieczna, jeśli planujecie dłuższy pobyt w Polsce. Sam proces wymiany dokumentu jest stosunkowo prosty – oczywiście pod warunkiem przygotowania odpowiednich dokumentów i spełnienia wymogów formalnych. Nie zapominajcie również o upewnieniu się, czy wasze prawo jazdy wymaga tłumaczenia lub dodatkowego egzaminu.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »