• Data: 2023-08-21 • Autor: Katarzyna Nosal
Moi rodzice starali się o wykup mieszkania komunalnego w mieście S. i dostali zgodę. Jednakże teraz doczytałem w przepisach, że nie mogą być właścicielami innego mieszkania przez 10 lat przed ubieganiem się o wykup. Niestety, 8 lat temu rodzice wzięli kredyt na zakup kawalerki w innej gminie dla mnie – ja nie miałem wtedy zdolności kredytowej). Do spłaty kredytu zostało jeszcze 2 lata. Czy ta sytuacja uniemożliwia rodzicom wykup mieszkania komunalnego? Czy można w jakiś sposób wyjaśnić tę sytuację? Kawalera nigdy nie było ich, zresztą byłaby dla nich za mała – starają się o wykup mieszkania dwupokojowego. Czy przepisanie mieszkania z kredytem na mnie coś pomoże? Co można zrobić?
Zapoznałam się z aktualnie obowiązującą na terenie Miasta S. uchwałą dotyczącą sprzedaży nieruchomości lokalowych mieszkalnych oraz przepisami dotyczącymi gospodarowania nieruchomościami gminy i muszę wyjaśnić dwie rzeczy:
Nie ma przepisów, które uniemożliwiałyby wykup nieruchomości w sytuacji, gdy ktoś jest właścicielem nieruchomości w innej miejscowości. Zwłaszcza że nawet w przypadku najmu lokali komunalnych ograniczenie w wynajmowaniu przez gminę takich lokali dotyczy tej samej lub pobliskiej gminy. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów: „Na żądanie gminy najemca lub osoba ubiegająca się o zawarcie umowy najmu albo podnajmu lokalu albo najmu socjalnego lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy jest obowiązana do złożenia oświadczenia o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości”. Z tego jednak wynika – w powiązaniu z faktem, że prawo do wykupu mieszkania komunalnego przysługuje jego najemcy – że sytuacja, gdy posiadanie innego mieszkania w tej samej gminie miałoby stanowić przeszkodę do wykupu zajmowanego mieszkania komunalnego, jest prawie niemożliwa dla zaistnienia. Po prostu z osobą posiadającą inne mieszkanie umowa najmu mieszkania komunalnego nie może zostać zawarta.
Niestety jednak, w każdej sytuacji posiadania innego mieszkania (w tym w odległym miejscu) przy wykupie mieszkania komunalnego Rada Miasta S. postanowiła o nieudzielaniu bonifikaty. Posiada ku temu kompetencję wynikającą z ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami. Zgodnie więc z aktualnym brzmieniem uchwały Rady Miasta S. (…) w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto S. i warunków udzielania bonifikat, ustala się bonifikaty od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego zbywanego na rzecz najemcy będącego(cej) osobą fizyczną w określonej wysokości, ale przepis ten nie ma zastosowania, gdy najemca bądź jego małżonek posiada lub posiadał w okresie 5 lat poprzedzających zawarcie umowy sprzedaży lokalu przez Gminę tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego, nieruchomości zabudowanej przeznaczonej na cele mieszkalne, lub do ich części. Niniejszy przepis stosuje się bez względu na istniejące miedzy małżonkami stosunki majątkowe (§ 6 ust. 1 w zw. z § 6 ust. 5 uchwały).
Z treści tego przepisu wynika, ze chodzi nie tylko o stan aktualny w chwili wykupu, ale sam fakt posiadania lokalu nawet wcześniej, w przeciągu 5 lat („posiada lub posiadał”). Przepis dotyczy nieruchomości ujętych szeroko – zatem każdej, niezależnie od miejsca położenia.
Reasumując: niestety nie mam dobrych wieści, przeniesienie własności nieruchomości na Pana nie pomoże. Nie pomoże także wyjaśnienie, że nie jest to lokal na własne potrzeby mieszkaniowe. W mojej ocenie rodzice mogą wykupić mieszkanie komunalne, ale bez bonifikaty.
Przypadek pani Marii z Gdańska
Pani Maria wynajmowała mieszkanie komunalne w Gdańsku od ponad 15 lat. 7 lat temu, z powodu trudnej sytuacji życiowej, jej córka kupiła kawalerkę w innej gminie. Kiedy pani Maria postanowiła wykupić mieszkanie komunalne, okazało się, że nie spełnia warunków do uzyskania bonifikaty, ponieważ jej córka była właścicielem mieszkania. Mimo że mieszkanie to nie było przeznaczone dla jej matki, przepisy nie pozwalały na skorzystanie z ulgi.
Przypadek pana Jana z Katowic
Pan Jan, po wielu latach wynajmowania mieszkania komunalnego w Katowicach, zdecydował się na wykup. Jednak przed ubieganiem się o wykup, kilka lat wcześniej kupił dla swojej córki mieszkanie w innej gminie, w której sama mieszkała. Okazało się, że w świetle przepisów pan Jan nie spełniał warunków, by skorzystać z bonifikaty przy wykupie, mimo że nie zamieszkiwał ani nie posiadał żadnego tytułu prawnego do tego mieszkania.
Przypadek rodziny Nowaków z Łodzi
Rodzina Nowaków wynajmowała mieszkanie komunalne w Łodzi. Kilka lat temu, ze względu na problemy finansowe, ich syn kupił kawalerkę w innej gminie. Kiedy rodzina Nowaków postanowiła wykupić mieszkanie komunalne, musieli zmierzyć się z brakiem bonifikaty, ponieważ syn był właścicielem nieruchomości. Mimo że lokal był za mały i nie był używany przez rodziców, przepisy stanowiły, że posiadanie nieruchomości w innej gminie wyklucza przyznanie ulgi.
Wykup mieszkania komunalnego wiąże się z określonymi warunkami, które mogą wpłynąć na możliwość uzyskania bonifikaty. Posiadanie nieruchomości w innej gminie, nawet jeśli nie jest to lokal przeznaczony na stałe zamieszkanie, wyklucza możliwość skorzystania z ulgi. W takich przypadkach, mimo że nie ma przepisów uniemożliwiających sam wykup, sam fakt posiadania innego mieszkania w przeszłości wpływa na wysokość ceny wykupu. Przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę, np. na dziecko, nie zmienia tej sytuacji, ponieważ przepisy dotyczące bonifikaty obejmują zarówno aktualny stan posiadania, jak i tytuł prawny do nieruchomości w okresie 5 lat przed wykupem.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące wykupu mieszkania komunalnego lub potrzebujesz porady prawnej w kwestii przepisów dotyczących bonifikat, zapraszam do skorzystania z moich usług. Oferuję kompleksową pomoc prawną, która pomoże Ci zrozumieć skomplikowane przepisy i znaleźć rozwiązanie w Twojej sytuacji. Pomożemy w analizie przepisów lokalnych, wyjaśnimy szczegóły dotyczące wykupu oraz doradzimy, jak najlepiej postępować w celu uzyskania korzystnych warunków.
1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika