• Data: 2024-05-21 • Autor: Mateusz Rzeszowski
Mam pytanie dotyczące wyboru zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Czy wybierając zarząd głosujemy na cały skład, czy musimy głosować na każdego członka zarządu oddzielnie?
Zasady powoływania zarządu we wspólnocie mieszkaniowej uregulowane zostały w art. 20 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Jak wynika z tego przepisu:
„Art. 20
1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.”
Jak wynika z cytowanego przepisu, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu.
Głosowanie nad uchwałą następuje w tym przypadku na zasadach określonych w art. 23 ustawy o własności lokali:
„Art. 23
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
2b. Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika współwłaściciele lokalu dokonują większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu.
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.”
Należy zauważyć, że właściciele lokali głosują nad przyjęciem bądź odrzuceniem konkretnej uchwały. W przypadku jeśli zdecydowali się Państwo na zarząd kilkuosobowy, ten także powinien zostać przyjęty w drodze jednej uchwały, a co za tym idzie powinni Państwo głosować od razu nad przyjęciem całego zarządu wieloosobowego. Jak wynika bowiem z cytowanego wyżej art. 20 ustawy o własności lokali, właściciele lokali wybierają zarząd jako organ, a nie jego poszczególnych członków. Stąd uchwała o powołaniu zarządu powinna wymieniać wszystkich członków wchodzących w skład tego kolegialnego organu.
Oczywiście, kwestia doboru właściwych kandydatów na członków zarządu może być przedmiotem wcześniejszych obrad, czy nawet głosowań, tym niemniej samo powołanie zarządu wieloosobowego powinno nastąpić w formie jednej uchwały obejmującej wszystkich jego członków.
Wybór zarządu wspólnoty mieszkaniowej powinien odbywać się poprzez głosowanie nad całym składem zarządu, a nie nad poszczególnymi członkami. Przepisy ustawy o własności lokali jasno wskazują, że właściciele lokali wybierają zarząd jako kolegialny organ, co pozwala na sprawniejsze i bardziej zorganizowane zarządzanie wspólnotą. Przed głosowaniem warto przeprowadzić konsultacje i spotkania informacyjne, aby mieszkańcy mogli lepiej poznać kandydatów i ich wizje zarządzania.
1. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Mateusz Rzeszowski
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.
Zapytaj prawnika