• Data: 2024-09-03 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Czy na podstawie umowy użyczenia mieszkania (syn dla ojca) można się zameldować w tym mieszkami? Urzędnik twierdzi, iż tylko właściwe może zameldować ojca w swoim mieszkaniu. Syn obecnie przebywa za granicą. Posiadam jako małżonka notarialne pełnomocnictwo do „dokonywania wszelkich innych czynności, które okażą się konieczne i z zakresem niniejszego pełnomocnictwa związane a służące prawidłowemu administrowaniu wyżej opisanym lokalu według własnego uznania i bez ograniczeń”. Urzędnik twierdzi, iż ja też nie mogę dokonać zameldowania męża w tym mieszkaniu. Tylko syn osobiście. Czy to prawda?
Podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na pytanie jest ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2022 r., poz. 1191). Zgodnie z art. 28 ust. 1 wskazanej ustawy „obywatel polski dokonuje zameldowania na pobyt stały lub czasowy na piśmie utrwalonym w postaci:
1) papierowej – na formularzu opatrzonym własnoręcznym podpisem, w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której zamieszkuje, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo
2) elektronicznej – na formularzu opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania dowodu, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 569)”.
W ust. 2 wskazano, że „obywatel polski dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu na formularzu zgłoszenia pobytu stałego lub formularzu zgłoszenia pobytu czasowego, oraz – do wglądu – dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu”.
W opisanej przez Panią sytuacji niestety syn musiałby zameldować ojca osobiście, stawiając się w urzędzie gminy. Jeżeli chodzi o zameldowanie przez internet, to może to nastąpić, gdyby syn meldował siebie w nieruchomości lub też swoje małoletnie dziecko.
Treść pełnomocnictwa, którą Pani dysponuje, również nie uprawnia Pani do dokonania tej czynności. Jeżeli już syn w tym zakresie miałby działać przez Panią, to musiałoby to być pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, z którego wynikałoby, że syn udziela Pani pełnomocnictwa do dokonania zameldowania XY (tu imię i nazwisko ojca) w nieruchomości położonej XX, dla której sąd rejonowym w X prowadzi księgę wieczystą o numerze X.
Aktualne pełnomocnictwo uprawnia Panią jedynie do działania w związku z lokalem, a nie uprawnia do dokonywania meldunku osób w lokalu.
Zameldowanie na podstawie umowy użyczenia jest możliwe, ale wymaga obecności właściciela mieszkania lub odpowiedniego pełnomocnictwa notarialnego. Elektroniczne zameldowanie może być również rozwiązaniem, jeśli właściciel posiada kwalifikowany podpis elektroniczny. W każdym przypadku, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie przeprowadzić proces zameldowania i inne formalności związane z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie od doświadczonych prawników. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika