Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Użyczenie mieszkania a zameldowanie, co mówią przepisy i praktyka urzędów?

• Data: 2024-09-03 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Czy na podstawie umowy użyczenia mieszkania (syn dla ojca) można się zameldować w tym mieszkami? Urzędnik twierdzi, iż tylko właściwe może zameldować ojca w swoim mieszkaniu. Syn obecnie przebywa za granicą. Posiadam jako małżonka notarialne pełnomocnictwo do „dokonywania wszelkich innych czynności, które okażą się konieczne i z zakresem niniejszego pełnomocnictwa związane a służące prawidłowemu administrowaniu wyżej opisanym lokalu według własnego uznania i bez ograniczeń”. Urzędnik twierdzi, iż ja też nie mogę dokonać zameldowania męża w tym mieszkaniu. Tylko syn osobiście. Czy to prawda?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Użyczenie mieszkania a zameldowanie, co mówią przepisy i praktyka urzędów?

Możliwość zameldowania

Podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na pytanie jest ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2022 r., poz. 1191). Zgodnie z art. 28 ust. 1 wskazanej ustawy „obywatel polski dokonuje zameldowania na pobyt stały lub czasowy na piśmie utrwalonym w postaci:

1) papierowej – na formularzu opatrzonym własnoręcznym podpisem, w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której zamieszkuje, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) elektronicznej – na formularzu opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania dowodu, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 569)”.

W ust. 2 wskazano, że „obywatel polski dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu na formularzu zgłoszenia pobytu stałego lub formularzu zgłoszenia pobytu czasowego, oraz – do wglądu – dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zameldowanie przez właściciela

W opisanej przez Panią sytuacji niestety syn musiałby zameldować ojca osobiście, stawiając się w urzędzie gminy. Jeżeli chodzi o zameldowanie przez internet, to może to nastąpić, gdyby syn meldował siebie w nieruchomości lub też swoje małoletnie dziecko.

Treść pełnomocnictwa, którą Pani dysponuje, również nie uprawnia Pani do dokonania tej czynności. Jeżeli już syn w tym zakresie miałby działać przez Panią, to musiałoby to być pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, z którego wynikałoby, że syn udziela Pani pełnomocnictwa do dokonania zameldowania XY (tu imię i nazwisko ojca) w nieruchomości położonej XX, dla której sąd rejonowym w X prowadzi księgę wieczystą o numerze X.

Aktualne pełnomocnictwo uprawnia Panią jedynie do działania w związku z lokalem, a nie uprawnia do dokonywania meldunku osób w lokalu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Syn zameldował ojca na podstawie umowy użyczenia

Jan Kowalski mieszka w Londynie, a jego ojciec, Stanisław, postanowił przenieść się do mieszkania syna w Polsce. Jan przygotował umowę użyczenia, w której przekazuje mieszkanie ojcu do użytkowania. Stanisław, z umową w ręku, udał się do urzędu gminy, aby się zameldować. Urzędnik zażądał potwierdzenia tytułu prawnego do lokalu. Jan musiał osobiście przyjechać do Polski i przedstawić dokumenty osobiście. Dopiero wtedy Stanisław mógł się zameldować.

 
Zameldowanie z pełnomocnictwem notarialnym

Anna Nowak posiada notarialne pełnomocnictwo od swojego syna, który mieszka za granicą, do zarządzania jego mieszkaniem w Polsce. Ojciec Anny chciał się tam zameldować. Anna udała się do urzędu z pełnomocnictwem, ale urzędnik stwierdził, że pełnomocnictwo nie obejmuje zameldowania osób. Syn Anny musiał zlecić notariuszowi przygotowanie specjalnego pełnomocnictwa, które upoważniało Annę do zameldowania ojca. Dopiero wtedy mogła skutecznie przeprowadzić procedurę.

 
Elektroniczne zameldowanie przy użyciu podpisu kwalifikowanego

Tomasz Wiśniewski mieszka w Niemczech i chciał zameldować swojego ojca w swoim polskim mieszkaniu. Tomasz posiadał kwalifikowany podpis elektroniczny, co pozwoliło mu na dokonanie formalności zdalnie. Wysłał wypełniony formularz zameldowania elektronicznie, załączając skan umowy użyczenia oraz dokumenty potwierdzające jego tytuł prawny do lokalu. Dzięki temu jego ojciec mógł zameldować się bez konieczności fizycznej obecności Tomasza w Polsce.

Podsumowanie

Zameldowanie na podstawie umowy użyczenia jest możliwe, ale wymaga obecności właściciela mieszkania lub odpowiedniego pełnomocnictwa notarialnego. Elektroniczne zameldowanie może być również rozwiązaniem, jeśli właściciel posiada kwalifikowany podpis elektroniczny. W każdym przypadku, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie przeprowadzić proces zameldowania i inne formalności związane z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie od doświadczonych prawników. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »