Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Tabliczka identyfikacyjna na dom - co trzeba o niej wiedzieć?

• Data: 2024-09-25 • Autor: Artykuł Partnera

Tabliczki identyfikacyjne na budynkach nie tylko jedno i wielorodzinnych to obowiązkowy element, o który muszą zadbać właściciele nieruchomości. Ich forma bywa różna, jednakże istnieje kilka kwestii, z których warto zdawać sobie sprawę, by nieświadomie nie narazić się na przykre konsekwencje. Co musi znaleźć się na tabliczce? Gdzie powinna zostać zawieszona? Czy wymaga dodatkowego podświetlenia? O tym przeczytacie w dzisiejszym tekście.

Tabliczka identyfikacyjna na dom - co trzeba o niej wiedzieć?

Tabliczki identyfikacyjne na budynkach – do czego służą?

Tabliczki identyfikacyjne na budynkach kojarzy chyba każdy. Umieszcza się je na nieruchomościach, by ułatwić ich identyfikację. Dlatego też najczęściej pojawiają się na nich takie informacje, jak numer posesji, ale też nazwa ulicy, czasami też dzielnica, osiedle czy nazwa miejscowości. Precyzyjny zakres danych, które trafią na tabliczkę, a także jej kształt i materiał, z jakiego ma zostać wykonana, są regulowane przez radę danej gminy.

Bez względu na wybrany wzór oznaczenie porządkowe ma ułatwiać identyfikację posesji. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko z punktu widzenia osób prywatnych, ale przede wszystkim wszelkich służb, jak pogotowie ratunkowe, policja, straż pożarna czy podmioty realizujące rozmaite usługi, jak Poczta Polska czy kurierzy.

Właściciele lub inne podmioty władające daną nieruchomością muszą wywiązać się z obowiązku w terminie do 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru posesji.

Gdzie montuje się tabliczki identyfikacyjne?

To, gdzie powinna się znajdować tabliczka porządkowa, określają przepisy zawarte w znowelizowanej w zeszłym roku ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. Określają one, że numer identyfikujący nieruchomość ma być umieszczony w widocznym z ulicy miejscu. Jeśli zatem budynek znajduje się przy samej drodze, wówczas oznaczenie można zamocować na elewacji, np. przy drzwiach wejściowych. Jeżeli natomiast wzniesiono go w głębi, wtedy należy umieścić tabliczkę na płocie lub bramce wejściowej.

Czy jest obowiązek oświetlenia tabliczki identyfikacyjnej na budynku?

Jeszcze w zeszłym roku oprócz konieczności umieszczenia tabliczki w dobrze widocznym miejscu, należało także zadbać o prawidłowe oświetlenie jej, by była dobrze widoczna w nocy. Wykorzystywało się do tego celu kinkiety, lampy ścienne, plafony, a także energooszczędne taśmy LED, do znalezienia choćby na stronie: LightPlus.pl.

Choć obecnie nocne oświetlenie numeru nie jest już koniecznością, warto jednak zadbać o to, jeśli numer znajduje się w zacienionym miejscu – ułatwia to działania służb oraz identyfikację posesji dla osób, które próbują ją zlokalizować w ciemnościach.

Co grozi za niedopełnienie obowiązków?

Niewywiązanie się z obowiązków nakładanych na właścicieli i zarządców przez przepisy ustawy wiąże się oczywiście z konkretnymi konsekwencjami. Brak tabliczki w widocznym miejscu może bowiem być zagrożony nałożeniem kary grzywny do 250 zł lub karą nagany.

Jako że zamówienie tabliczki nie jest trudne, warto zatem zadbać o to od razu, gdy pozna się numer posesji, by niepotrzebnie nie narażać się na konsekwencje.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »