Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Przepisanie najmu okazjonalnego na jednego z dotychczasowych najemców

• Data: 2024-10-08 • Autor: Katarzyna Bereda

Wraz z moim (już byłym) partnerem wynajęliśmy 5 miesięcy temu mieszkanie – zawarliśmy umowę najmu okazjonalnego. Podpisany został u notariusza akt, który stanowi, iż w trakcje postępowania egzekucyjnego obydwoje mamy gdzie się podziać – jest to moje mieszkanie, które posiadam w innym mieście. Niestety, nasze drogi się rozchodzą i chcielibyśmy przepisać umowę najmu w pełni na niego. Chciałabym, aby w związku z tym akt notarialny został unieważniony i żeby on sam już podpisał nowy ze wskazaniem adresu, gdzie mógłby zamieszkać, kiedy dojdzie do postępowania egzekucyjnego. Czy jest w ogóle taka możliwość? Jeżeli tak, to jak wygląda taka procedura?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przepisanie najmu okazjonalnego na jednego z dotychczasowych najemców

Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego za porozumieniem stron

Oczywiście, jest taka możliwość – najprościej będzie, jeżeli złożą Państwo oboje – a wynajmujący na to się zgodzić – oświadczenia w przedmiocie wypowiedzenia umowy, co spowoduje rozwiązanie zawartej umowy, a więc także jej integralnych załączników, jakim był akt notarialny.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawracie nowej umowy najmu z tylko jednym najemcą

Następnie pozostający w mieszkaniu najemca powinien zawrzeć z wynajmującym nową umowę wraz z ewentualnym załącznikiem w postaci poddaniu się egzekucji.

Zaznaczam bowiem, iż najem okazjonalny to najem, którego założeniem jest sprawniejsze eksmitowanie lokatora w przypadku sporu stron – co do zasady eksmisja taka jest nieco szybsza. Najważniejszą kwestią jest to, iż pomimo szczegółowego uregulowania najmu okazjonalnego, najem ten nie niweluje przepisów i uprawnień lokatora gwarantowanych mu w ustawie o ochronie praw lokatorów. Umowa najmu okazjonalnego przede wszystkim ze względu na formalizm – akt notarialny, czas oznaczony umowy, ma zagwarantować większą ochronę interesów wynajmującego.

Samo poddanie się egzekucji w akcie notarialnym i wskazanie miejsca zamieszkania ma zagwarantować jedynie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych lokatora po ewentualnej eksmisji. Co do zasady, późniejszy brak innego lokalu co do zasady nie blokuje postępowania egzekucyjnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Procedura eksmisyjna przy najmie okazjonalnym

Cała procedura eksmisji polega na tym, iż akt notarialny – w przypadku sporu – może zostać opatrzony przez sąd klauzulą wykonalności, co stanowi tytuł wykonawczy w zakresie wykonania eksmisji. Normalna procedura eksmisji rozpoczyna się bowiem od postępowania sądowego – tu postępowanie sądowe nie jest potrzebne. Pozostaje więc tylko postępowanie egzekucyjne w zakresie opróżnienia lokalu.

Dlatego też jedynym rozwiązaniem Państwa problemu jest wypowiedzenie umowy przez Państwa – za zgodą wynajmującego i zawarcie nowej umowy wraz z aktem notarialnym po stronie pozostającego w mieszkaniu byłego partnera.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Ania i Marek wynajmowali wspólnie mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Po kilku miesiącach ich związek się rozpadł, a Marek postanowił zostać w wynajmowanym mieszkaniu. Ania nie chciała być dalej związana umową, więc oboje porozumieli się z właścicielem mieszkania. Zgodzili się rozwiązać umowę i zawrzeć nową tylko z Markiem. Marek przedstawił nowy akt notarialny, wskazując miejsce zamieszkania w razie eksmisji.


Kasia i Bartek wynajmowali mieszkanie od pół roku, ale z powodu nagłej zmiany pracy Kasia musiała przenieść się do innego miasta. Postanowili, że Bartek zostanie w mieszkaniu sam, a Kasia chce, aby umowa była przepisana tylko na niego. Wynajmujący zgodził się na ich wniosek, a Bartek przedstawił nowy adres, gdzie mógłby się przenieść w razie potrzeby eksmisji. Nowa umowa została podpisana bez problemu.


Monika i Tomek rozstali się po kilku miesiącach wspólnego najmu. Monika chciała rozwiązać umowę i uniknąć odpowiedzialności za dalsze zobowiązania, więc skontaktowali się z wynajmującym. Po zgodzie wszystkich stron umowa została zakończona, a Tomek podpisał nową umowę najmu okazjonalnego, przedstawiając swój akt notarialny. Dzięki temu procedura była przeprowadzona sprawnie i bez komplikacji.

Podsumowanie

Przepisanie umowy najmu okazjonalnego na jednego z dotychczasowych najemców jest możliwe pod warunkiem, że obie strony umowy oraz wynajmujący wyrażą na to zgodę. Proces ten wymaga rozwiązania pierwotnej umowy i zawarcia nowej, wraz z aktualnym aktem notarialnym dotyczącym poddania się egzekucji. Warto pamiętać, że procedura musi być formalna, aby zachować ochronę interesów wynajmującego.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism prawnych, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »