Okresowe zameldowanie najemcy - jak się zabezpieczyć?

• Autor: Joanna Korzeniewska

Wynająłem mieszkanie, podpisałem z najemcą umowę najmu na czas określony 1 roku. Najemca chce, bym go zameldował, gdyż potrzebuje mieć „zalegalizowany” adres pobytu dla kuratora rodzinnego. Mam jednak obawy i chciałbym uniknąć problemów z lokatorem po wygaśnięciu umowy, jak również w przypadku ewentualnego wcześniejszego jej rozwiązania umowy za wypowiedzeniem jednej ze stron. Czy meldunek czasowy to dobre rozwiązanie? Czy są inne możliwości „zalegalizowania” pobytu najemcy? Czy muszę osobiście stawić się w urzędzie, jeśli zameldowanie najemcy jest konieczne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Okresowe zameldowanie najemcy - jak się zabezpieczyć?

Obowiązek meldunkowy

Zagadnienie meldunku często budzi wiele kontrowersji, jednakże sprawa jest prostsza, niż to się wydaje. Przede wszystkim wielu ludzi myśli, że fakt zameldowania daje jakieś prawo, tytuł prawny do lokalu, w którym się jest zameldowanym. Tymczasem takie uprawnienie wynika z prawa własności lub zawartej umowy, a zameldowanie jest regulowane przepisami prawa administracyjnego. Meldunek ma po prostu zaświadczać, że dana osoba przebywa pod określonym adresem. Nie stanowi więc to przeszkody do ewentualnej eksmisji.

Kwestia zameldowania została uregulowana w ustawie o ewidencji ludności (zwanej dalej „ustawą”). Na podstawie art. 24 ustawy – każdy obywatel jest zobowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy, który polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowaniu się. Aby móc się zameldować, potrzebny jest tytuł prawny do mieszkania w danym miejscu, którym może być prawo własności, umowa najmu, dzierżawy, użyczenia. Już to samo jest podstawą do zameldowania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Procedura zameldowania w urzędzie miasta lub gminy

Na podstawie art. 28 obywatel dokonuje zameldowania na pobyt stały lub czasowy na formularzu w urzędzie gminy lub miasta. Należy przedstawić do wglądu dokument będący tytułem prawnym do lokalu – w tym wypadku jest to umowa najmu. Tak naprawdę może Pan wyrazić na to zgodę, ale w świetle prawa nie jest ona niezbędna, jako że poniekąd wyraził Pan tę zgodę, zawierając umowę najmu. Jednakże to nie jest tak, że Pan melduje najemcę – najemca powinien sam to zrobić. Pan może wyrazić na zameldowanie, ale równie dobrze najemca może sam dopełnić tych formalności. W przywołanym przepisie jest określenie – potwierdzenie pobytu w lokalu dokonane przez właściciela lub osobę mającą tytuł prawny do lokalu. Najemca tak naprawdę może tam podpisać się sam. Zdarza się czasem, że jakiś urzędnik dokonuje odmiennej interpretacji i wymaga mimo wszystko zgody właściciela, jednakże w świetle prawa nie jest ona niezbędna.

W mojej ocenie w świetle obowiązujących przepisów i tak lepiej już wyrazić zgodę niż na wstępie kłócić się z najemcą i ryzykować, że i tak zrobi to sam bez zgody, a potem mogą dojść do tego inne konflikty. Możliwe, że rozsądniej byłoby zawrzeć porozumienie, jednak umowa na czas określony uzasadnia meldunek tymczasowy ograniczony do czasu trwania umowy najmu. W razie jednak problemów po zakończeniu umowy najmu można będzie najemcę wymeldować, jeśli się wyprowadzi, jako że podstawą do wymeldowania jest fakt, że dana osoba nie mieszka w danym miejscu.

Nie jest więc Pan niezbędny podczas wizyty w urzędzie, może Pan, jako wyraz dobrej woli, podpisać się na tym formularzu w punkcie, gdzie jest wspomniane, że potwierdza Pan, iż ta osoba przebywa w lokalu.

Zobacz również: Czy meldunek tymczasowy sam wygasa?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odmowa wyprowadzki i postępowanie eksmisyjne

Jeśli chodzi o ewentualne kłopoty w przyszłości – mogą się one wiązać raczej z odmową wyprowadzki i ewentualną koniecznością eksmisji. Jest to jednak kwestia zupełnie niezależna od zameldowania, jako że umowa najmu, eksmisja to prawo cywilne, a meldunek to prawo administracyjne. Dlatego też ewentualne przyszłe problemy mogą dotyczyć innej dziedziny, a nie właśnie spraw meldunkowych.

Jest jedna kwestia, która budzi moje wątpliwości. Prowadzę wiele spraw w sądzie i nigdzie nie ma wymagania, aby mieć, jak to zostało określone „zalegalizowany pobyt”. Jeśli najemca potrzebuje przedstawić, że tam ma prawo mieszkać, może okazać umowę najmu. A w sądzie czy u kuratora i tak już od dawna należy tak naprawdę podawać adres zamieszkania, a nie zameldowania, gdyż celem tutaj jest możliwość doręczenia pisma lub zastania danej osoby w określonym miejscu. Tak więc nie wiem, skąd tutaj konieczność zameldowania, chyba że jakiś kurator rzeczywiście dodał taki wymóg i tak powiedział najemcy.

Zobacz również: Najem okazjonalny przedłużenie umowy

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zabezpieczenie w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy: Jeśli najemca poprosi o zameldowanie w trakcie trwania umowy najmu, warto ustalić w umowie, że meldunek jest tymczasowy i obowiązuje tylko na czas trwania umowy. W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy najemca powinien się wymeldować, co pozwoli uniknąć problemów związanych z nielegalnym pobytem.

 

Porozumienie na piśmie: Zamiast bezpośrednio zgadzać się na meldunek, warto zawrzeć pisemne porozumienie z najemcą, w którym określimy, że meldunek jest możliwy wyłącznie na czas trwania umowy. Taki dokument stanowi dodatkowe zabezpieczenie w razie problemów po wygaśnięciu umowy najmu.

 

Przyszłe problemy z eksmisją: Chociaż meldunek nie daje prawa do zamieszkiwania, w przypadku trudności z najemcą po zakończeniu umowy, konieczne może być przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego. Zameldowanie najemcy nie uniemożliwia tego procesu, ale warto mieć na uwadze, że meldunek nie stanowi podstawy prawnej do zamieszkiwania.

Podsumowanie

Meldunek najemcy w wynajmowanym lokalu to kwestia, która budzi wątpliwości, jednak nie należy go traktować jako prawa do zamieszkiwania. Właściciel mieszkania nie jest zobowiązany do zgody na meldunek, chociaż może ją wyrazić. Zabezpieczeniem jest zawarcie odpowiednich zapisów w umowie najmu, wskazujących, że meldunek jest tymczasowy i obowiązuje tylko na czas trwania umowy. W przypadku problemów po zakończeniu umowy, można dokonać wymeldowania najemcy. Ważne jest, by meldunek nie był traktowany jako gwarancja prawa do zamieszkiwania, ponieważ wynika ono z umowy najmu, a nie z samego faktu meldunku.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online, które pomogą Ci w rozwiązaniu problemów związanych z wynajmem nieruchomości, umowami najmu, czy kwestiami meldunkowymi. Dzięki naszej pomocy dowiesz się, jak zabezpieczyć swoje interesy, uniknąć nieporozumień z najemcami oraz jak postępować w sytuacjach, które mogą budzić wątpliwości prawne. Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści udzielą Ci rzetelnych i dostosowanych do Twoich potrzeb porad, zapewniając bezpieczeństwo prawne w każdej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Joanna Korzeniewska

O autorze: Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl