Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Ojciec chce nas eksmitować z domu, którego jest właścicielem, co robić?

• Data: 2024-11-16 • Autor: Tomasz Krupiński

Ojciec grozi eksmisją mnie i mojej mamie (a jego byłej żonie). Dom jest jego własnością, ale ja mieszkam tam prawie od urodzenia, a mam 30 lat. Przed laty ojciec dostał wyrok za znęcanie się nad rodziną i poszedł do więzienia na 1,5 roku. Gdy wyszedł, słuch o nim zaginął. Nie wiedzieliśmy, co się z nim dzieje. Tak minęło 15 lat, my z mamą płaciliśmy za wszystko i utrzymywaliśmy ten dom w należytym stanie. Ojciec wrócił i kazał się nam wynosić, jak dawniej ostro pije, a do tego rzuca się do mamy. Były już dwie interwencje policji, w rezultacie ma teraz zakaz zbliżania się do mamy i do domu. Są złożone przeciw niemu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i sprawa niedługo będzie w sądzie. On chce nas za wszelką cenę i jak najszybciej eksmitować. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Czy mamy jakieś prawo do tego domu? Czy można nas tak po prostu wyrzucić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ojciec chce nas eksmitować z domu, którego jest właścicielem, co robić?

Brak podstaw do eksmisji

Jakakolwiek eksmisja matki i Pana jest niezwykle utrudniona. Najczęstszą przyczyną orzeczenia eksmisji jest niepłacenie czynszu czy innych opłat za używanie lokalu lub zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego, np. bez umowy najmu. Nie są to jednak jedyne przyczyny.

Warto zwrócić uwagę na art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (dalej „ustawa o ochronie praw lokatorów”), zgodnie z którym – współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Eksmisja współlokatora (członka rodziny)

Powyższy przepis daje prawo żądania eksmisji współlokatora (może być nim członek rodziny) zajmującego ten sam lokal. Przepis ten mógłby mieć teoretycznie zastosowanie, ponieważ Pana i Pańską mamę można traktować jako lokatorów – zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów. Wynika to z tego, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, ilekroć jest w niej mowa o lokatorze – należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności. Pań i Pańska mama możecie być więc uznani za lokatorów, ponieważ jesteście osobami używającymi mieszkania na podstawie innego tytułu niż prawo własności (umowa użyczenia lokalu).

Cel i funkcja art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów ma umożliwić współuprawnionemu prawo do korzystania z lokalu w warunkach, gdy drugi z uprawnionych, wbrew zasadom współżycia społecznego, uniemożliwia mu takie zamieszkiwanie, a stopień natężenia (nasilenia) złej woli w zachowaniu ma postać rażącą w znaczeniu obiektywnym. Rozwiązanie polegające na eksmisji współlokatora ma więc na celu chronić innego lokatora i umożliwienie mu spokojne i niezakłócone korzystanie z lokalu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rażąco naganne postępowanie uniemożliwiające wspólne zamieszkiwanie

Wyjaśnienia wymaga sformułowanie „rażąco nagannego postępowania” oraz „uniemożliwienie wspólnego zamieszkania”. Postępowanie jest rażąco naganne, jeżeli stanowi zagrożenia dla zdrowia, tak fizycznego jak i psychicznego, współlokatorów. Nie jest przy tym konieczne, aby uporczywy lokator został uznany za sprawcę znęcania się z art. 207 Kodeksu karnego, gdyż sąd cywilny może sam poczynić ustalenia w tym zakresie, jeżeli zostanie sformułowany taki wniosek dowodowy. Podobnie należy ocenić przesłankę uniemożliwienia wspólnego zamieszkania. Skoro współlokator stanowi realne zagrożenie dla dóbr współlokatora chronionych prawem, to wspólne zamieszkanie jest uniemożliwione, a nie tylko utrudnione.

Zgodnie z poglądami doktryny i orzecznictwem jako rażąco naganne powinno być oceniane zachowanie, które dotyczy sfery psychicznej – lżenie, straszenie, albo fizycznej – bicie, duszenie, inne zadawanie bólu (wyrok Sądu Najwyższego z 06.08.1996, WR 102/96).

Reasumując: chcąc eksmitować Pana i matkę, ojciec musi wykazać przed sądem Państwa rażąco naganne postępowanie. Jest to wręcz niemożliwe, gdyż to zachowanie ojca mogłoby stanowić podstawę ewentualnej eksmisji.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Ewa mieszka z matką w domu ojca od ponad 30 lat. Ojciec, który opuścił rodzinę wiele lat temu po odbyciu kary więzienia za przemoc domową, teraz wrócił i grozi eksmisją. Ewa i jej matka płacą za dom, utrzymują go w dobrym stanie, ale ojciec uważa, że ma prawo ich wyrzucić. Sąd odrzuca jego roszczenia, uznając, że zachowanie ojca, w tym groźby i agresja, kwalifikują się do zakazu zbliżania się. Matka z córką nadal mogą mieszkać w domu, ponieważ ojciec nie wykazał rażąco nagannego zachowania z ich strony.

 

Pani Maria została z synem w domu po rozwodzie z mężem, który wpadł w alkoholizm. Mimo że nie mieli oficjalnej umowy, wspólnie utrzymywali dom przez lata. Kiedy po 10 latach ojciec wrócił i chciał ich eksmitować, Maria wystąpiła do sądu. Sąd uznał, że jako współlokatorzy mają prawo do dalszego zamieszkiwania, zwłaszcza że to ojciec swoim zachowaniem – agresją i przemocą – uniemożliwiał normalne funkcjonowanie w domu.

 

Pan Adam groził córce i żonie eksmisją z domu, który odziedziczył po rodzicach. Przez lata nie utrzymywał z nimi kontaktu, a domem zajmowała się żona. Gdy Adam wrócił, zaczął wywierać presję, by opuścili dom. Jednak żona miała dowody na to, że utrzymywała dom przez wiele lat i wnosiła wszystkie opłaty. Dzięki temu sąd uznał, że eksmisja byłaby bezpodstawna, zwłaszcza że ojciec sam przez lata nie interesował się losem domu ani rodziny.

Podsumowanie

Groźba eksmisji ze strony ojca, który latami nie utrzymywał kontaktu z rodziną i nie przyczyniał się do utrzymania domu, nie jest łatwa do zrealizowania. W sytuacji, gdy ojciec stosuje przemoc, a rodzina od lat zajmuje się domem i jego finansowaniem, sąd może uznać, że eksmisja nie ma podstaw prawnych. Ważne jest zgromadzenie dowodów na swoje prawo do korzystania z nieruchomości oraz działania w obronie przed przemocą.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej online? Oferujemy kompleksowe porady oraz przygotowanie pism prawnych, dostosowanych do Twojej sytuacji – szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »