• Autor: Paula Dąbrowska
Wynajmuję mieszkanie (umowa ustna), w którym jest bardzo zimno. Niby centralne ogrzewanie grzeje, ale nie można utrzymać takiej temperatury, żeby w mieszkaniu było ciepło. Mam dwójkę małych dzieci, które marzną i płaczą. Chcę się wyprowadzić, ale właściciel nie chce przyjąć miesięcznego wypowiedzenia, tylko twierdzi, że obowiązuje nas trzymiesięczne wypowiedzenie lub mam nauczyć się palić w piecu. Za trzy miesiące to moje dzieci wylądują w szpitalu na zapalenie płuc. Jestem załamana, jak z tego wybrnąć?
Zakładam, że umowa została zawarta w formie ustnej na czas nieokreślony.
Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi wypowiadania umów najmu, czyli art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
Zgodnie z art. 673 § 2 K.c. ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.
Jednak według art. 688 K.c. – jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Uregulowanie zawarte w art. 688 K.c. zmienia ogólne terminy wypowiedzenia najmu wynikające z umowy zawartej na czas nieoznaczony określone w art. 673 § 2 K.c.
W odniesieniu do najmu lokalu wydłużeniu ulega ustawowy termin wypowiedzenia. Jeżeli czas trwania najmu nie został oznaczony w umowie, a czynsz płatny jest miesięcznie, to najem wypowiedzieć można najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Przepis zawiera normę bezwzględnie obowiązującą, co oznacza, że strony nie mogą określić w umowie krótszego terminu wypowiedzenia. Inne określenie terminu nie odnosi skutku prawnego – wypowiedziana umowa rozwiąże się po upływie 3 miesięcy na koniec miesiąca kalendarzowego. Chodzi tu co do zasady o ochronę lokatora – najemcy.
Najemca może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 682 K.c. – jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. W związku z tym art. 682 K.c. może być stosowany w takich sytuacjach faktycznych odnoszących się do stanu najętego lokalu jak zawilgocenie, zagrzybienie (zob. wyrok SN z dnia 21 maja 1974 r., II CR 199/74, OSPiKA 1975, z. 2, poz. 67), emitowanie przez materiały użyte do budowy budynku (w którym znajduje się lokal) substancji toksycznych (zob. wyrok SN z dnia 1 grudnia 1986 r., II CR 362/86, OSNC 1988, nr 7-8, poz. 98), niebezpieczeństwo zawalenia się ściany, sufitu lub całego budynku oraz zagrażające zdrowiu oddziaływanie sąsiednich lokali lub nieruchomości – nadmierny hałas, emisja czynników wywołujących alergię (zob. m.in. F. Błahut [w:] Komentarz, t. II, 1972, s. 1479; J. Jezioro [w:] E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz, 2013, s. 1203). Niewykluczone, że za taką wadę można uznać również ogrzewanie niezgodne z zapewnieniami wynajmującego, która jest wadą uniemożliwiającą korzystanie z lokalu. Jeśli nie ma możliwości ogrzania lokalu w żaden inny sposób.
Podsumowując, moim zdaniem, bazując na podstawie przedstawionych informacji (jeśli istnieją nieujawnione przez Panią fakty zmieniające stan faktyczny tak jak i szczególna treść umowy – porada może się zdezaktualizować), co do zasady obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia, chyba że zaistniał przypadek z art. 682 K.c., a moim zdaniem prawdopodobnie brak ogrzewania zagraża zdrowiu najemcy i może tym samym stanowić przyczynę rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Zobacz również: Ogrzewanie klatki schodowej w bloku
Rodzina z małym dzieckiem
Anna i Marek wynajęli mieszkanie w starej kamienicy. Zimą temperatura w ich lokalu nie przekraczała 15°C, mimo że właściciel zapewniał o sprawnym ogrzewaniu. Ich półroczne dziecko zaczęło chorować na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Po kilku wezwaniach lekarza postanowili natychmiast się wyprowadzić. Właściciel żądał trzymiesięcznego wypowiedzenia, ale oni powołali się na art. 682 K.c., argumentując, że niedogrzanie mieszkania zagrażało zdrowiu dziecka.
Studentka w zimnym mieszkaniu
Kasia, studentka wynajmująca kawalerkę, zauważyła, że grzejniki w jej mieszkaniu ledwo działają, mimo że opłaty za ogrzewanie były wysokie. Codziennie spała w swetrze i pod trzema kocami, ale i tak często chorowała. Po interwencji u właściciela usłyszała, że „tak to już jest w tym budynku”. Skonsultowała się z prawnikiem i skutecznie rozwiązała umowę bez okresu wypowiedzenia, argumentując, że mieszkanie nie nadawało się do zamieszkania zimą.
Samotna emerytka i walka o ciepło
Pani Teresa, 70-letnia emerytka, wynajęła mieszkanie w budynku z centralnym ogrzewaniem. Po pierwszych zimnych dniach okazało się, że grzejniki są ledwo letnie, a temperatura w mieszkaniu nie przekracza 14°C. Właściciel doradził jej zakup grzejnika elektrycznego na własny koszt. Nie było jej na to stać, więc zgłosiła problem do inspektoratu budowlanego i powołała się na zagrożenie zdrowia. Po interwencji urzędników właściciel zgodził się na natychmiastowe rozwiązanie umowy.
Niedogrzane mieszkanie może stanowić poważny problem, zwłaszcza gdy wpływa na zdrowie najemców. Zbyt niska temperatura w lokalu, mimo deklaracji właściciela o sprawnym ogrzewaniu, może być podstawą do rozwiązania umowy najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przepisy prawa chronią najemców w sytuacjach, gdy stan techniczny lokalu zagraża ich zdrowiu. Warto więc znać swoje prawa i w razie potrzeby powołać się na odpowiednie przepisy, aby uniknąć długotrwałego przebywania w warunkach nieodpowiednich do życia.
Jeśli masz problem z niedogrzanym mieszkaniem i nie wiesz, jak legalnie rozwiązać umowę najmu, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Nasi specjaliści pomogą Ci ocenić sytuację, wskażą odpowiednie przepisy i doradzą najlepsze rozwiązania, abyś mógł skutecznie dochodzić swoich praw. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami i uzyskaj fachową pomoc prawną dopasowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 1986 r., II CR 362/86
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paula Dąbrowska
Radca prawny.
Zapytaj prawnika