• Data: 2024-10-29 • Autor: Grzegorz Stefanowski
Posiadam meldunek w mieszkaniu, którego właścicielem jest miasto. Chciałabym wynająć mieszkanie w formie najmu okazjonalnego. Czy mogę podać mieszkanie komunalne (w którym mam meldunek) jako miejsce do przeprowadzki w razie eksmisji/wygaśnięcia umowy? Jaki dokument powinnam przygotować? Czy wystarczy potwierdzenie meldunku pobrane ze strony urzędowej? Właściciel mieszkania jak najbardziej zgadza się na taką formę poświadczenia, ale chciałby mieć 100% pewności, że to zadziała prawnie. Do umowy dodał klauzulę, jak w załączonym pliku. Czy taki zapis i dokument, o którym wspomniałam, będą ważne w przypadku takiego najmu? Umowa zawarta będzie u notariusza. Dodatkowo chcemy wynająć mieszkanie w dwójkę, czy druga osoba też musi mieć wskazany lokal?
Najem okazjonalny został wprowadzony do przepisów prawa powszechnie obowiązującego, aby dać większą ochronę wynajmującemu w związku ze skutkami rozwiązania umowy i ewentualnym nieopuszczeniem lokalu przez najemcę.
Stanowią o tym temacie przepisy rozdziału 2a ustawy z dn. 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, a w szczególności do Pani głównego problemu odnosi się art. 19a ust.2 pkt 2 i 3 ww. ustawy, zawierając także podstawowe obowiązki proceduralne:
„Art. 19a [Charakter umowy]
1. Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
1a. (uchylony)
2. Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2;
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
3. W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, pod rygorem wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 19d ust. 5.
4. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.
5. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela, o których mowa w ust. 4.
6. Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
7. Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. poz. 2207)”.
Komentarz do ww. przepisu (pod red. Chaciński, 2019) wskazuje w swoim numerze brzegowym 4 wyjaśnienie wskazanego przez Panią wątku:
„4. Opróżnienie lokalu. Przepis art. 19a ust. 2 OchrLokU zawiera regulację, której celem jest maksymalnie sprawne i skuteczne doprowadzenie do opróżnienia lokalu w sytuacji, gdy najemca utraci tytuł prawny do władania nim.
Najemca przede wszystkim powinien złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym zobowiąże się do opróżnienia i wydania lokalu. Wyżej wymieniony akt notarialny jest tytułem egzekucyjnym w rozumieniu art. 777 § 1 pkt 4 KPC. Akt notarialny po nadaniu mu klauzuli wykonalności stanie się tytułem wykonawczym stanowiącym podstawę prowadzenia egzekucji. W ten sposób omijany jest cały etap procesu sądowego zmierzający do uzyskania tytułu egzekucyjnego”.
Z powyższego wynika, iż oświadczenie, o które Pani pyta, ma mieć cel wskazany przez ustawę, czyli zgodę właściciela wskazanego lokalu na zamieszkanie, ale w przypadku zakończenia najmu i wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. I w tym miejscu wskazane są dwa elementy przez ustawodawcę – zamieszkanie i w przypadku zakończenia stosunku najmu i wykonania obowiązku opróżnienia lokalu. Zarówno jeden, jak i drugi element nie jest tożsamy z zameldowaniem.
Zwłaszcza „zamieszkanie”, „mieszkanie” jest czymś innym niż meldunek. Stanowi o tym art. 25 Kodeksu cywilnego:
„Art. 25 [Pojęcie] Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”.
A zatem ma Pani obowiązek wskazania takiego miejsca, w którym będzie Pani chciała dalej prowadzić, jak podaje wykładnia prawa, swoje centrum spraw życiowych, a nie tylko być zameldowana. To, że są to dwa różne miejsca, potwierdza np. fakt, iż obecnie chce Pani „mieszkać” w najmowanym lokalu a nie tam, gdzie jest Pani zameldowana i to jest/ma być Pani centrum spraw życiowych. Takie samo miejsce powinna Pani wskazać w oświadczeniu.
Nadto to oświadczenie dotyczyć powinno także dotyczyć drugiego lokatora, zgodnie z pkt 3 ust.2 ww. przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Ułatwiona egzekucja opróżnienia lokalu, o której tutaj mówimy, ma dotyczyć także innych osób zamieszkujących z najemcą, dlatego także oni muszą złożyć to oświadczenie.
To razem z nim ma Pani się przenieść do innego lokalu, właśnie dlatego, iż razem z nim prowadzi Pani swoje sprawy życiowe. A drugi lokator nie ma tam zameldowania i dlatego gmina musi się zgodzić również na niego. Tezę tę potwierdza także odmienna forma tego oświadczenia, jaką ustawa wymaga, stanowiąc, iż na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym. To zupełnie inna forma niż poświadczenie meldunku.
Nadto ma być sporządzone na wypadek zakończenia stosunku najmu i wykonania obowiązku opróżnienia lokalu.
Uwagą końcową jest taka, iż gdy nie zostaną dochowane wymogi rozdziału 2a ustawy z dn. 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, umowa najmu będzie ważna, ale będzie miała charakter najmu zwykłego wg zasad ogólnych.
Reasumując, w mojej ocenie, obojga z Państwa musi dotyczyć przedmiotowe oświadczenie właściciela lokalu i nie wystarczy tutaj poświadczenie zameldowania w lokalu komunalnym.
Najem okazjonalny wymaga wskazania lokalu, do którego najemca będzie mógł się przeprowadzić po zakończeniu umowy. W przypadku osób zamieszkujących mieszkanie komunalne istotne jest uzyskanie zgody gminy na zamieszkanie w tym lokalu oraz sporządzenie odpowiedniego oświadczenia notarialnego. Brak spełnienia tych wymogów może prowadzić do traktowania umowy najmu jako najmu zwykłego, co ogranicza ochronę właściciela mieszkania.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, szybko i skutecznie pomagając w rozwiązaniu problemów prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Grzegorz Stefanowski
Radca prawny od 1998 r., absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę magisterską napisał w obecnym Laboratorium Kryminalistyki UAM. Ukończył Studium podyplomowe w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiada uprawnienia mediatora i doradcy obywatelskiego. Doświadczenie zawodowe w strukturach banku oraz własnej Kancelarii Radcy Prawnego w Katowicach.
Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, bankowym, własności intelektualnej, problemach prawnych życia codziennego, prawie gospodarczym.
Zapytaj prawnika