• Data: 2024-11-30 • Autor: Marta Słomka
Mam mieszkanie dwupokojowe. Czy mogę wynająć mieszkanie bez jednego pokoju (będzie zamknięty na klucz)? Czy najemca takiego lokalu może otrzymać dodatek mieszkaniowy? Zgodnie z definicją lokalu mieszkalnego i na podstawie innych ustaw oraz rozporządzeń nie można stwierdzić, że jest to lokal mieszkalny.
W pierwszej kolejności wskazuję, że może Pan wynająć część nieruchomości i nie stanowi to problemu na gruncie przepisów o najmie. Jeśli chodzi o dodatek mieszkaniowy, to mogą się o niego starać osoby, które spełniają trzy podstawowe kryteria:
1. Mają prawo do lokalu mieszkalnego (najem).
2. Spełniają kryterium dochodowe, czyli nie zarabiają powyżej określonego pułapu.
3. Ich lokal spełnia kryterium metrażowe, czyli mieszkanie nie jest większe niż przewidziany limit.
Powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu mieszkalnego nie może przekraczać normatywnej powierzchni użytkowej o więcej niż:
W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o dodatkach mieszkaniowych nie zawiera definicji lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z 24.6.1994 r. o własności lokali. Lokalem mieszkalnym jest również pracownia twórcy przeznaczona do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki. Domem jednorodzinnym jest dom mieszkalny, jak również samodzielna część domu bliźniaczego lub szeregowego przeznaczona przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Do domów jednorodzinnych stosuje się przepisy ustawy dotyczące lokali.
W myśl art. 2 ust. 2 ustawy o własnościach lokali „samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne”.
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stwierdza starosta w formie zaświadczenia. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.
Definicję lokalu zawiera również art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z 21.6.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, stanowiąc, iż ilekroć w ustawie jest mowa o lokalu – „należy przez to rozumieć lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki; nie jest w rozumieniu ustawy »lokalem« pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych lub w innych budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych”.
Powyższa definicja różni się od definicji zawartych w wyżej powołanych ustawach. Przede wszystkim w świetle definicji zawartej w ustawie o ochronie lokatorów lokalem jest każdy lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Ani w definicji, ani w dalszych przepisach tej ustawy nie postawiono wymogów, aby lokal ten był samodzielny oraz by spełniał odpowiednie dla lokali mieszkalnych wymogi techniczne.
Lokator jest zatem chroniony przepisami ustawy o ochronie lokali nawet wtedy, gdy zajmuje lokal niebędący samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu ustawy, gdy zajmuje część lokalu i gdy zajmuje dla celów mieszkalnych lokal (lub część lokalu) niespełniający odpowiednich wymogów technicznych.
Przepisy ustawy o dodatkach mieszkaniowych, nie zawierając własnej definicji lokalu mieszkalnego, określają tytuł prawny uprawniający do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy. Nie jest nim jednak każdy tytuł prawny do zajmowanego lokalu, lecz tylko taki, który zobowiązuje osobę go posiadającą do ponoszenia wydatków związanych z korzystaniem z mieszkania.
Ze względu na to, że przepisy ustawy o dodatkach nie zawierają w tym zakresie żadnych ograniczeń, przyjąć należy, iż jednym z warunków ubiegania się o dodatek mieszkaniowy jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, którym będzie zarówno lokal w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych (w przypadku osób mieszkających w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego) czy o własności lokali (w przypadku osób mieszkających w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicieli samodzielnych lokali mieszkalnych), jak i lokal w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów (w przypadku pozostałych osób), a więc niezależnie od warunków technicznych, jakie ten lokal spełnia.
Opisana przez Pana sytuacja nie sprzeciwia się uzyskaniu dodatku mieszkaniowego pod warunkiem spełniania kryteriów wskazanych na początku.
Wynajem pokoju w mieszkaniu dwupokojowym
Pani Anna wynajmuje pokój w swoim dwupokojowym mieszkaniu, a drugi pozostaje zamknięty na klucz i służy jej jako prywatne pomieszczenie. Najemca, pan Marek, który spełnia kryteria dochodowe i metrażowe, występuje o dodatek mieszkaniowy. Gmina akceptuje jego wniosek, ponieważ umowa najmu dotyczy pokoju z dostępem do kuchni i łazienki, co spełnia wymogi ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
Najem niesamodzielnego lokalu
Pan Jan wynajmuje część domu jednorodzinnego, gdzie do jego dyspozycji jest jeden pokój oraz wspólna kuchnia i łazienka z właścicielem. Mimo że lokal nie jest samodzielny, spełnia warunki ustawy o ochronie praw lokatorów, a pan Jan, będąc osobą o niskich dochodach, skutecznie ubiega się o dodatek mieszkaniowy.
Wynajem lokalu z ograniczeniami dostępu
Pani Barbara wynajmuje mieszkanie trzypokojowe, jednak w umowie najmu zapisano, że jeden z pokoi nie jest dostępny dla najemcy. Pan Piotr, który wynajmuje mieszkanie, spełnia kryteria dochodowe i metrażowe dla dwóch dostępnych pokoi oraz części wspólnych (kuchnia, łazienka), dzięki czemu otrzymuje dodatek mieszkaniowy, mimo że całe mieszkanie nie jest do jego wyłącznej dyspozycji.
Najemca może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, jeśli spełnia kryteria dochodowe, metrażowe oraz posiada tytuł prawny do lokalu. Nawet wynajem części mieszkania, w tym pokoju w lokalu niesamodzielnym, nie wyklucza możliwości uzyskania dodatku, pod warunkiem że lokal służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Aby upewnić się, czy dany przypadek spełnia wymagania, warto skonsultować się z urzędem gminy.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące dodatku mieszkaniowego lub potrzebujesz pomocy w sporządzeniu wniosku, skorzystaj z naszej pomocy prawnej online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388
2. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych - Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27
3. Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze - Dz.U. 1982 nr 30 poz. 210
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika