Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Najem mieszkania będącego siedzibą fundacji

• Data: 2023-09-22 • Autor: Wioletta Dyl

Mam mieszkanie własnościowe, w którym zarejestrowałam siedzibę fundacji, której jestem fundatorem. Czy mogę to mieszkanie wynająć komuś (osobie fizycznej, do mieszkania)? Czy powinnam najpierw przerejestrować fundację pod inny adres? Od najmu planuję normalnie odprowadzać podatek.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Najem mieszkania będącego siedzibą fundacji

Siedziba fundacji w prywatnym mieszkaniu

W 2016 roku weszły w życie przepisy, w myśl których każdy przedsiębiorca musi podać adres oraz wskazać tytuł prawny do miejsca prowadzenia działalności swojej firmy. Niedopełnienie obowiązku grozi wykreśleniem z CEIDG lub KRS. Rzecz zatem dotyczy również fundacji. Bardzo wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na oficjalną siedzibę wybiera własne mieszkanie. Z prawnego punktu widzenia możliwość korzystania z lokalu wiąże się z tym, że dany podmiot – w tym przypadku fundacja – posiada uprawnienie do korzystania z lokalu (tytuł prawny). Takim tytułem prawnym najczęściej jest umowa najmu, umowa użyczenia lokalu, a czasem prawo własności lokalu. Oprócz tego, że fundacja jest zarejestrowana pod adresem wskazanym w Krajowym Rejestrze Sądowym, to ma jeszcze obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego danych uzupełniających. Zgłoszenia takiego dokonuje się na formularzu NIP-8, w którym m.in. podaje się miejsca prowadzenia działalności. Zazwyczaj wskazuje się miejsce zarejestrowania organizacji, chociaż w praktyce oznaczać to będzie „administrowanie” działalnością, swoiste „centrum organizacyjne”, w którym przechowuje się umowy i inne dokumenty, związane z prowadzeniem działalności, a nie wykonuje jakąś działalność. Niemniej jednak działalność fundacji (i nie tylko) nie musi mieć stacjonarnej siedziby. Może być ulokowana w wirtualnym biurze.

Najem mieszkania – siedziby

Sprowadzając powyższe do poruszonego przez Panią problemu, to co do zasady nie ma przeszkód natury prawnej, aby wynająć mieszkanie wskazane jako siedziba fundacji. Ale jeśli zarejestruje się fundację w domu, należy liczyć się z tym, że adres zostanie upubliczniony. Będzie można go znaleźć nie tylko na fakturach czy dokumentach fundacji, ale również w internecie. Jeśli ktokolwiek postanowi odwiedzić siedzibę fundacji – czy to klient, czy przedstawiciel urzędu skarbowego – to trafi prosto do tegoż mieszkania. Mając to na uwadze, trzeba pamiętać, aby w takiej sytuacji zapewnić dostęp do skrzynki, bo korespondencja urzędowa na fundację będzie przychodzić na ten adres. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Wioletta Dyl

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »