Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Na jakich zasadach przebiega sprzedaż mieszkania ze spadku?

• Data: 2024-03-21 • Autor: Artykuł Partnera

Osoby, które otrzymały mieszkanie w spadku, często decydują się na jego sprzedaż. Choć proces ten może wydawać się skomplikowany, obecne przepisy zapewniają pewne korzyści spadkobiercom. O czym należy pamiętać podczas sprzedaży mieszkania ze spadku? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Na jakich zasadach przebiega sprzedaż mieszkania ze spadku?

Sprzedaż mieszkania ze spadku — od czego zacząć?

Pierwszym krokiem ku sprzedaży mieszkania ze spadku powinno być ustalenie wszystkich spadkobierców. W polskim prawie przewiduje się dwa systemy dziedziczenia — na mocy testamentu lub ustawy. Dziedziczenie według przepisów ustawy ma miejsce w momencie, kiedy zmarły nie sporządził swojego testamentu lub dokument ten jest nieważny. Jak zatem ustalić spadkobierców? W tym celu można udać się do kancelarii notarialnej, gdzie sporządzony zostanie akt poświadczenia dziedziczenia. Wymaga to jednak obecności wszystkich uprawnionych do rozporządzania majątkiem oraz ich pełnej zgodności co do sposobu dziedziczenia i udziałów w spadku.

Ustalenie spadkobierców może odbyć się także drogą sądową — procedura ta ma miejsce w przypadku, kiedy majątek przypada osobom, które się nie znają lub kiedy są oni pokłóceni. Sądowe stwierdzenie nabycia spadku ułatwia też określenie, jakie są udziały w spadku każdego ze spadkobierców. Rozwiązanie to może być jednak droższe i zająć więcej czasu, ponieważ sprawa sądowa może trwać wiele miesięcy. Więcej informacji na temat dziedziczenia i sprzedaży mieszkania ze spadku znajdziesz też na tej stronie: https://smadwokaci.pl/sprzedaz-mieszkania-ze-spadku/

Czy należy płacić podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku?

Sprzedaż mieszkania ze spadku zobowiązuje do uiszczenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Istnieją jednak przepisy, które ułatwiają wyeliminowanie dodatkowych opłat. Zgodnie z nowelizacją wprowadzoną w 2019 roku, po upływie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości sprzedaż nie będzie opodatkowana. Zasada ta dotyczy wszystkich spadkobierców, niezależnie od stopnia pokrewieństwa. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż przed upływem tego terminu, konieczne będzie zapłacenie kwoty w wysokości 19% od uzyskanego dochodu

Kolejnym sposobem na uniknięcie podatku od sprzedaży mieszkania ze spadku jest przeznaczenie uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe. Aby tak się stało, w ciągu trzech lat należy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym. Ponadto konieczne jest złożenie deklaracji do Urzędu Skarbowego o zamiarze skorzystania z ulgi mieszkaniowej w terminie do pół roku od sporządzenia zapisu poświadczenia dziedziczenia lub uprawomocnienia orzeczenia sądu dotyczącego nabycia spadku. Do ulgi mieszkaniowej zalicza się również kupno gruntu pod budowę domu, przebudowę lub rozbudowę już posiadanego lokalu mieszkalnego bądź nabycie do niego spółdzielczego własnościowego prawa.

Sprzedaż mieszkania ze spadku przy kilku spadkobiercach

W sytuacji, kiedy nieruchomość została przepisana na kilku spadkobierców, konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich uprawnionych do rozporządzania majątkiem. Wtedy mogą oni sprzedać mieszkanie jako współwłaściciele i podzielić uzyskane środki według swoich udziałów w spadku. Jeden ze spadkobierców może również wykupić udziały od pozostałych, dzięki czemu będzie mógł dokonać sprzedaży jako jedyny właściciel. W tym celu konieczne jest przygotowanie dokumentów i podpisanie umowy w kancelarii notarialnej na podstawie:

  • dokumentu potwierdzającego prawa do nieruchomości,
  • potwierdzenia z Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków,
  • zaświadczenia ze spółdzielni o uregulowaniu wszystkich opłat,
  • zaświadczenia o braku osób zameldowanych w lokalu.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania ze spadku, kiedy jeden ze spadkobierców nie wyraża na to zgody? W takiej sytuacji konieczne jest założenie sprawy sądowej, w której trakcie wymusza się sprzedaż oraz podzielenie uzyskanych środków. Innym rozwiązaniem jest dział spadku — jeden ze spadkobierców staje się wyłącznym właścicielem mieszkania oraz sprzedawcą, lecz jednocześnie musi on spłacać pozostałych.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »