• Data: 2023-07-21 • Autor: Artykuł Partnera
Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością odpowiedzi na wiele pytań. Jednym z pierwszych, jakie pojawiają się na drodze do realizacji naszych nieruchomościowych marzeń jest to, czy interesują nas nowe mieszkania w Warszawie, czy raczej chcemy kupić nieruchomość używaną, z rynku wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma pewne zalety oraz wady. Warto poznać te najważniejsze z nich, aby wiedzieć, za jakim mieszkaniem powinniśmy się rozglądać!
Nowe mieszkania w Warszawie są oferowane przez deweloperów. Nieco rzadziej można spotkać się z sytuacją ich sprzedaży przez osobę prywatną – najczęściej dochodzi do tego na podstawie cesji umowy deweloperskiej. Nowe nieruchomości, tak jak wszystko, co nowe, są niezwykle kuszące. Kupując je, będziemy pierwszymi właścicielami i co za tym idzie, będziemy mieli pełną dowolność w ich aranżacji, meblowaniu oraz wprowadzaniu zmian – wiele z nich można wdrożyć jeszcze na etapie budowy i tym samym lepiej dostosować mieszkanie do naszych potrzeb.
Nowe nieruchomości w stolicy mają pewne określone ramy cenowe – większość deweloperów oferuje je w konkretnym przedziale cenowym, poniżej którego trudno zejść. Droga do negocjacji ceny jest więc dość ograniczona. Dodatkowo, musimy liczyć się nie tylko z czasem oczekiwania na oddanie budynku do użytkowania, lecz także z dodatkowymi miesiącami potrzebnymi na wykończenie mieszkania. Do kosztów zakupu musimy także doliczyć wydatki związane z remontem, które zwłaszcza w ostatnich miesiącach potrafią rosnąć z miesiąca na miesiąc.
Nowe mieszkania w Warszawie to jednak nie jedyne, warte uwzględnia w swoich planach rozwiązanie. Równie dobrze możemy bowiem zdecydować się także na nieruchomość z rynku wtórnego. Znajdziemy ją zarówno w ofercie biur nieruchomości, jak i na portalach ogłoszeniowych publikujących oferty osób prywatnych. Nieruchomości z rynku wtórnego cieszą się sporym zainteresowaniem głównie ze względu na lokalizację – marzenie o zamieszkaniu na Żoliborzu, Saskiej Kępie czy Mokotowie bez wydawania majątku często spełnimy jedynie, decydując się na mieszkanie używane.
Decydując się na zakup mieszkania używanego, mamy możliwość negocjacji jego ceny – w większości przypadków możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych lub wynegocjować np. miejsce parkingowe i komórkę lokatorską w cenie. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego w dobrym stanie, nie musimy od razu go remontować, co pozwala zaczekać z pracami do czasu zebrania potrzebnej kwoty.
Wybierając nowe mieszkania w Warszawie z rynku pierwotnego jesteśmy zobowiązani do zapłacenia tylko podatku VAT, który w przypadku firm deweloperskich wynosi 8%. Jest on zwykle już wliczony w cenę mieszkania. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, do kwoty zakupu musimy natomiast dodać także podatek PCC – jego wysokość to obecnie 2%. Osoby korzystające z usług agencji nieruchomości muszą liczyć się także z koniecznością opłacenia prowizji, która w Warszawie waha się od 1 do kilku procent.
Zapytaj prawnika