Mieszkanie TBS a zgłoszenie partnera do wspólnego zamieszkania

• Data: 2024-07-30 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W lokalu TBS zamieszkuje ze mną od czasu do czasu mój partner – trzy, cztery dni w tygodniu. Tak jest od paru lat. Nie mieszka na stałe, ale ma rzeczy w mieszkaniu i w piwnicy. Najemcą mieszkania jestem ja i wskazana jest córka, która już tu nie przebywa. Płacę za dwie osoby. Wiem, że wpisanie partnera jako najemcy jest ryzykowne i w razie rozstania będzie to kłopotliwe. Na jakie przepisy mogę się powołać, żeby nie mieć obowiązku wpisania go jako najemcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Mieszkanie TBS a zgłoszenie partnera do wspólnego zamieszkania

Wpisanie partnera jako najemcy

W ogóle nie musi go Pani wpisywać jako najemcy. Na jakiej podstawie? Żaden przepis nie wymaga wpisania partnera jako najemcy.

Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli:

1) osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego,

2) średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu wybudowanego przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r., w przypadku, gdy z budową lokalu było związane zawarcie umowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 lub w art. 29a ust. 1, lub wybudowanego przy udziale finansowania zwrotnego, w przypadku, gdy z budową lokalu było związane zawarcie umowy, o której mowa w art. 29 ust. 2b, nie przekracza 1,3 ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Osoba do wspólnego zamieszkania

Może Pani wskazać partnera jako osobę do wspólnego zamieszkania, nie musi on być najemcą.

Jest oczywiste, że jeśli wpisze go Pani jako współnajemcę, to gdyby doszło do rozstania, musiałaby go Pani spłacić albo on Panią – odradzam. Proszę zgłosić go w TBS do wspólnego zamieszkania, a nie jako najemcę. Ostatnia uwaga: zanim Pani to zrobi, proszę sprawdzić, czy razem nie przekroczycie progu dochodowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny i Marka

Anna wynajmuje mieszkanie w TBS od kilku lat. Jej partner, Marek, często spędza u niej czas, zazwyczaj trzy, cztery dni w tygodniu. Marek trzyma część swoich rzeczy w mieszkaniu Anny oraz w piwnicy. Anna jest świadoma, że wpisanie Marka jako najemcy mogłoby skomplikować sytuację w przypadku rozstania. Dlatego zdecydowała się zgłosić Marka jako osobę do wspólnego zamieszkania, nie jako najemcę. Dzięki temu Anna unika potencjalnych problemów związanych z prawem najmu, a Marek może nadal korzystać z mieszkania bez formalnych zobowiązań.

 

Przypadek Piotra i Kasi

Piotr mieszka w lokalu TBS, a jego partnerka Kasia spędza u niego większość tygodnia, ale nie mieszka tam na stałe. Kasia ma w mieszkaniu Piotra swoje ubrania i kilka rzeczy osobistych. Piotr, mając na uwadze ewentualne konsekwencje wpisania Kasi jako najemcy, zgłosił ją jedynie jako osobę do wspólnego zamieszkania. W ten sposób Piotr zabezpieczył się przed ryzykiem konieczności spłaty partnerki w razie rozstania, a jednocześnie mógł zgodnie z prawem dzielić mieszkanie z Kasią.

 

Przypadek Magdy i Jacka

Magda wynajmuje mieszkanie w TBS i od ponad roku jej partner Jacek regularnie u niej przebywa. Jacek nie ma stałego meldunku w mieszkaniu Magdy, ale ma tam część swoich rzeczy. Magda, znając przepisy dotyczące najmu w TBS, postanowiła zgłosić Jacka jako osobę do wspólnego zamieszkania, zamiast wpisywać go jako współnajemcę. Dzięki temu Magda uniknęła komplikacji prawnych, które mogłyby wyniknąć w przypadku zakończenia ich związku, jednocześnie spełniając wymogi formalne dotyczące zgłaszania osób zamieszkujących w lokalu TBS.

Podsumowanie

W przypadku mieszkań TBS zgłoszenie partnera do wspólnego zamieszkania jest prostszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wpisanie go jako najemcy. Pozwala to na uniknięcie ewentualnych problemów prawnych w razie rozstania, jednocześnie spełniając wymogi formalne. Zgłaszanie partnera jako osoby do wspólnego zamieszkania jest zgodne z przepisami i zapewnia większą elastyczność dla najemcy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w sprawach związanych z najmem mieszkania TBS? Skontaktuj się z nami online, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie profesjonalne porady i niezbędne pisma. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl