• Data: 2024-06-16 • Autor: Tomasz Krupiński
Wynajmuję wraz z małżonkiem lokal w TBS. Razem podpisaliśmy umowę najmu oraz umowę partycypacyjną. W tej samej miejscowości chcemy kupić nowe mieszkanie, ale nie chcemy rezygnować z zajmowanego obecnie lokalu w TBS. Czy istnieje możliwość, aby przepisać ten lokal na jednego z małżonków? Jakie możliwości weryfikacji ma TBS, czy posiadamy prawo do innego lokalu?
Z przedstawionego stanu faktycznego wywnioskowałem, iż jesteście Państwo współnajemcami lokalu mieszkalnego w zasobach TBS. Otóż przedmiotowe prawo najmu wchodzi w skład majątku wspólnego. Jakakolwiek zmiana umowy w tym zakresie wymaga zgody TBS lub też podjęcia przez Państwo kroków w zakresie podziału majątku wspólnego. Bez wątpienia po uzyskaniu nawet takiej zgody konieczne będzie dokonanie cesji partycypacji. Brak tego działania może spowodować odmowę zmiany (aneksowania umowy) przez wzgląd na fakt, iż wierzytelność o wypłatę partycypacji wchodzi w skład majątku wspólnego.
Najemca lokalu mieszkalnego i osoby mające z nim wspólnie w tym lokalu mieszkać nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości jedynie na dzień obejmowania we władanie lokalu znajdującego się w zasobach TBS-u. Podobnie kryterium dochodowe jako warunek zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego musi być spełniony w dniu zawarcia tej umowy z TBS-em. W konsekwencji warunki te nie obowiązują po zasiedleniu lokalu i podpisaniu umowy najmu. Po objęciu lokalu dopuszczalne jest więc nabycie przez najemcę dowolnej liczby tytułów prawnych do innych lokali mieszkalnych położonych także w tej samej miejscowości co lokal najmowany od TBS-u. Przekroczenie limitu dochodów przez gospodarstwo domowe najemcy po zawarciu z TBS-em umowy najmu lokalu również nie powoduje utraty prawa najmu tego lokalu. Jednak w obu wypadkach TBS może wypowiedzieć najemcy wysokość czynszu i ustalić go na poziomie przekraczającym w skali roku 4% wartości odtworzeniowej lokalu.
TBS co do zasady nie ma skutecznych narzędzi sprawdzania, czy dana osoba nabyła lokal w tej samej, czy innej miejscowości. Opiera się to w zasadzie na uzyskaniu informacji, bądź w drodze wywiadu środowiskowego, bądź uzyskania danych od sąsiadów.
Przepisy pozwalają na przepisywanie najmu lokalu TBS na jednego z małżonków, co umożliwia zakup nowego mieszkania bez konieczności rezygnacji z dotychczas wynajmowanego lokalu. Ważne jest uzyskanie zgody TBS oraz dokonanie cesji partycypacji, aby zmiana była prawomocna. Po zasiedleniu mieszkania w TBS, najemcy mogą nabywać inne lokale w tej samej miejscowości, co daje im większą elastyczność w zarządzaniu nieruchomościami.
Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie najmu lokali TBS lub sporządzenia pism urzędowych? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać profesjonalne porady i wsparcie w formalnościach. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Krupiński
Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.
Zapytaj prawnika