• Data: 2024-07-21 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Na umowie najmu mieszkania komunalnego (do wglądu) jestem ja i mój były mąż. Rozwiedliśmy się i ja ponownie wyszłam za mąż – mieszkam w mieszkaniu obecnego męża, ale zameldowana jestem w mieszkaniu komunalnym. W tym komunalnym mieszkaniu mieszka mój były mąż i nasz dorosły syn. Chcę wypowiedzieć umowę najmu tego mieszkania komunalnego z powodu niezamieszkiwania tam, ale boję się, że skomplikuje to sytuację i mój były mąż oraz syn stracą dach nad głową. Jak to będzie wyglądało? Czy do umowy najmu zostanie dopisany aneks i głównym najemcą zostanie nadal mój były mąż, czy są jeszcze inne procedury? Czy moje obawy są słuszne?
Zgodnie z § 14 nadesłanej umowy najmu została ona zawarta na czas nieoznaczony. Najemca może ją wypowiedzieć na trzy miesiące naprzód ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, czyli np. wypowiadając umowę w maju, okres wypowiedzenia skończy się wraz z końcem sierpnia.
W przypadku podpisania jednej umowy z kilkoma najemcami wypowiedzenie umowy najmu przez jednego z najemców może spowodować, że umowa zostanie rozwiązana w całości również z drugim najemcą. Dojdzie do tego w sytuacji, gdy sporządzi się jedną umowę najmu z wszystkimi najemcami. Wówczas, jeśli Pani złoży wypowiedzenia i minie jego termin, właściciel mieszkania (gmina) będzie musiał ponownie stworzyć nową umowę z pozostałymi najemcami – z mężem i upoważnieniem do zamieszkiwania przez syna. Rzecz jasna, może zdarzyć się tak, że gmina się na to nie zgodzi albo uzna, że to mieszkanie jest za duże dla dwóch osób.
Tylko gdyby została podpisana oddzielna umowa najmu z Panią i oddzielna z mężem, rozwiązanie umowy nastąpiłoby tylko wobec tego najemcy, który złożył wypowiedzenie.
Jeśli zatem zależy Pani, by mąż mieszkania nie stracił, należałoby zawrzeć z gminą porozumienie zmieniające umowę, tj. jej strony, mocą której w terminie w nim wskazanym najemcą jest tylko mąż i upoważnionym do zamieszkiwania syn. Złożenie bowiem wypowiedzenia przez Panią spowoduje, że rozwiąże Pani najem całkowicie, tj. wobec wszystkich najemców i lokatorów wskazanych w treści umowy.
Rozwód i wypowiedzenie umowy najmu
Pani Anna i Pan Jan byli małżeństwem, wspólnie wynajmując mieszkanie komunalne. Po rozwodzie Anna ponownie wyszła za mąż i przeprowadziła się do mieszkania swojego nowego męża. Chociaż zameldowana była w mieszkaniu komunalnym, faktycznie tam nie mieszkała. Anna postanowiła wypowiedzieć umowę najmu, obawiając się jednak, że jej były mąż Jan oraz ich dorosły syn stracą dach nad głową. Skontaktowała się z gminą, która po rozpatrzeniu sprawy zgodziła się na aneks do umowy, w wyniku którego Jan został głównym najemcą, a syn nadal miał prawo do zamieszkiwania. Dzięki temu Jan i syn nie stracili mieszkania.
Wspólne porozumienie z gminą
Pani Maria i Pan Tomasz rozwiedli się, a Maria wyprowadziła się do innego miasta, gdzie rozpoczęła nowe życie. W mieszkaniu komunalnym pozostał Tomasz wraz z ich pełnoletnią córką. Maria, mimo że nie mieszkała już w tym mieszkaniu, była nadal wpisana na umowie najmu. Chcąc uporządkować sytuację prawną, skontaktowała się z gminą, aby wypowiedzieć umowę najmu. Dzięki wcześniejszym rozmowom z Tomaszem i gminą, udało się osiągnąć porozumienie, na mocy którego Tomasz stał się jedynym najemcą mieszkania, a córka miała prawo do dalszego zamieszkiwania. Proces zakończył się bez komplikacji, a Tomasz i córka mogli nadal korzystać z mieszkania.
Wypowiedzenie umowy bez porozumienia
Pani Katarzyna po rozwodzie z Panem Markiem wyprowadziła się z mieszkania komunalnego, pozostawiając Marka i ich dorosłego syna. Katarzyna, chcąc zakończyć formalności, postanowiła wypowiedzieć umowę najmu. Niestety, nie skonsultowała swojej decyzji z byłym mężem ani z gminą. W rezultacie, po upływie okresu wypowiedzenia, umowa została rozwiązana w całości, co oznaczało, że Marek i syn musieli opuścić mieszkanie. Brak wcześniejszego porozumienia doprowadził do trudnej sytuacji, gdzie Marek i syn musieli szybko znaleźć nowe lokum.
W sytuacji rozwodu i wyprowadzenia się jednego z małżonków z mieszkania komunalnego, kluczowe jest skonsultowanie decyzji o wypowiedzeniu umowy z gminą oraz pozostałymi lokatorami. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której pozostali mieszkańcy stracą dach nad głową. Współpraca i wcześniejsze porozumienie z odpowiednimi instytucjami pozwalają na płynne przeprowadzenie zmian w umowie najmu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących najmu mieszkań komunalnych, aby zapewnić Państwu spokojne i zgodne z prawem rozwiązanie problemów związanych z najmem. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i wsparcie w każdej sytuacji prawnej.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika