Jak zameldować członka rodziny mieszkającego za granicą?

• Data: 2024-10-05 • Autor: Katarzyna Bereda

Jak mogę zameldować dorosłą córkę na pobyt stały, jeśli mieszka poza Polską i nie ma ważnego dowodu osobistego? Dodam, że bywam w Polsce tylko raz w roku i nie mogę skorzystać z założonego konta ePUAP. Mam stałe zameldowanie w Polsce.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak zameldować członka rodziny mieszkającego za granicą?

Obowiązek meldunkowy w Polsce

Zgodnie z treścią art. 24 ustawy o ewidencji ludności:

„1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.

2. Obowiązek meldunkowy polega na:

1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;

2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego”.

Zgodnie natomiast z art. 30 powyższej ustawy „W formularzu zgłoszenia pobytu stałego zamieszcza się:

1) nazwisko i imię (imiona);

2) numer PESEL, o ile został nadany;

3) datę i miejsce urodzenia, o ile numer PESEL nie został nadany;

4) kraj urodzenia;

5) (uchylony)

6) kraj poprzedniego miejsca zamieszkania;

7) adres nowego miejsca pobytu stałego;

8) (uchylony)

9) podpis właściciela lokalu lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu;

10) nazwisko i imię pełnomocnika, o ile został ustanowiony;

11) adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, jeżeli osoba dokonała zameldowania na pobyt stały na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej;

12) adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego;

13) informację o wyrażeniu zgody na przekazanie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zameldowanie córki w Polsce

Wobec tego, jak Pani widzi, w pierwszej kolejności wskazuję, iż jeżeli córka nie przebywa na terenie Polski, to co do zasady nie ma obowiązku meldunkowego, albowiem ustawa wskazuje wprost na to, iż powinna przebywać na terenie Polski. Jeżeli natomiast ma Pani taką wolę i chce Pani ją zameldować w swojej nieruchomości, to może Pani to uczynić na podstawie art. 24 ust. 4 powyższej ustawy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa – „obowiązku meldunkowego można dopełnić przez pełnomocnika legitymującego się pełnomocnictwem”.

Pełnomocnictwo takie powinno być pisemne – wymagana jest więc jedynie zwykła forma pisemna i to Pani powinna mieć ważny dowód osobisty. Jeżeli nie może Pani dokonać zameldowania elektronicznie, to jedyną możliwością zameldowania jest osobista wizyta w urzędzie, gdy będzie Pani w Polsce.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Pełnomocnictwo dla znajomego

Pani Marta mieszka na stałe w Niemczech, ale chciałaby zameldować swoją dorosłą córkę na pobyt stały w Polsce, w mieszkaniu, które posiada w Krakowie. Córka również mieszka w Niemczech i nie planuje w najbliższym czasie odwiedzić Polski. Pani Marta zdecydowała się na udzielenie pełnomocnictwa swojej bliskiej przyjaciółce, która mieszka w Krakowie. Przyjaciółka udała się do urzędu z pisemnym pełnomocnictwem oraz kopiami wymaganych dokumentów córki i dokonała zameldowania w jej imieniu.

 

Zameldowanie przez rodzica podczas wizyty w Polsce

Pan Jan przyjeżdża do Polski raz do roku, ale na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Jego dorosła córka, również mieszkająca za granicą, chciała mieć zameldowanie w Polsce, aby móc łatwiej załatwiać sprawy urzędowe w przyszłości. Podczas swojego pobytu w Polsce, Pan Jan udał się do urzędu gminy z wypełnionym formularzem zgłoszenia pobytu stałego, podpisem córki oraz wymaganymi dokumentami, i dokonał zameldowania córki na adres swojego mieszkania.

 

Pełnomocnictwo dla rodzica

Pani Anna mieszka w Kanadzie, ale ma dom w Polsce, gdzie chciałaby zameldować swoją córkę, która planuje powrót do kraju za kilka lat. Córka przebywa jednak za granicą i nie ma możliwości osobistego zameldowania się w Polsce. Pani Anna sporządziła pełnomocnictwo dla siebie i przesłała je do urzędu w Polsce. Następnie, podczas swojej corocznej wizyty w kraju, udała się do urzędu, gdzie na podstawie pełnomocnictwa i zgromadzonych dokumentów córki, dokonała jej zameldowania.

Podsumowanie

Zameldowanie dorosłej córki mieszkającej za granicą w Polsce jest możliwe dzięki udzieleniu pełnomocnictwa osobie przebywającej w kraju. Pełnomocnictwo można sporządzić w zwykłej formie pisemnej, a zameldowania można dokonać osobiście podczas wizyty w Polsce lub przez pełnomocnika w urzędzie gminy. To rozwiązanie pozwala na spełnienie obowiązku meldunkowego bez konieczności fizycznej obecności córki w Polsce.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zameldowaniu bliskiej osoby lub sporządzeniu pism urzędowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko i wygodnie uzyskaj profesjonalne wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »