Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak podłączyć gaz do domu na działce byłego męża, brak kontaktu z właścicielem a możliwości prawne

• Data: 2024-12-12 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mieszkam w domu, który stoi na działce będącej własnością mojego byłego męża. Działka została kupiona przez niego rok przed naszym ślubem. Wiele lat temu mąż wyjechał z kraju. Od tego czasu brak kontaktu. W domu mieszkam z córką. Przez te lata wykonałam szereg inwestycji, teraz chcę podłączyć gaz. W PSG do zawarcia umowy chcą pisemnego pełnomocnictwa od właściciela nieruchomości, którego nie mogę uzyskać ze względu na brak kontaktu. Czy można w inny sposób uzasadnić moje prawo do zawarcia umowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak podłączyć gaz do domu na działce byłego męża, brak kontaktu z właścicielem a możliwości prawne

Zawarcie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy Prawo energetyczne „przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw lub energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jest obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o odmowie jej zawarcia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy”.

Jednak zgodnie z ust. 3 art. 7 ustawy „obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy przypadku, gdy ubiegający się o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci nie ma tytułu prawnego do korzystania z obiektu, do którego paliwa gazowe lub energia mają być dostarczane”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek do PSG

Tak więc należy uznać, że zakład energetyczny czy gazownia nie mają obowiązku zawarcia z Panią umowy o dostarczanie energii czy gaz. Co nie oznacza, że nie mogą. Proszę wystosować pismo, uzasadniając je tym, że sprawuje Pani opiekę nad nieruchomością, jest Pani byłą żoną właściciela. Jednak jeśli PSG uprze się o te dokument, to nie ma Pani niestety możliwości zawrzeć umowy bez pełnomocnictwa byłego męża.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak pełnomocnictwa, ale wieloletnie korzystanie z nieruchomości

Pani Anna przez kilkanaście lat mieszkała w domu, którego właścicielem był jej były mąż. Choć formalnie nie miała pełnomocnictwa, od lat opiekowała się nieruchomością, inwestowała w nią i płaciła za media. Gdy chciała podłączyć gaz, PSG zażądało pisemnego upoważnienia od właściciela. W odpowiedzi na to, Pani Anna przedstawiła dokumenty potwierdzające, że opłacała wszystkie koszty utrzymania domu i zadbała o jego modernizację, co pomogło w zawarciu umowy.

 

Długotrwała nieobecność właściciela a codzienne zarządzanie domem

Pani Beata mieszkała z córką w domu, którego formalnym właścicielem był jej były mąż, który wyemigrował wiele lat wcześniej. Brak kontaktu z właścicielem uniemożliwiał uzyskanie pełnomocnictwa. Pani Beata wystąpiła do PSG z wnioskiem o przyłączenie gazu, argumentując, że zarządza domem na co dzień i pokazała szereg inwestycji, które poczyniła. Pomimo braku pełnomocnictwa, PSG wyraziło zgodę na zawarcie umowy na specjalnych warunkach.

 

Inwestycje w dom bez zgody właściciela

Pani Katarzyna, po rozstaniu z mężem, została z córką w domu należącym do niego, ale na co dzień dbała o nieruchomość. Przeprowadziła remont, wymieniła instalację elektryczną i wodną. Chciała podłączyć gaz, lecz PSG wymagało pisemnej zgody właściciela. Katarzyna wystosowała pismo, w którym wyjaśniła swoją sytuację – opiekowała się domem i wykazała konieczność modernizacji ogrzewania. Choć wymagało to wielu formalności, ostatecznie udało się zawrzeć umowę bez pełnomocnictwa.

Podsumowanie

Zawarcie umowy z PSG przez osobę sprawującą opiekę nad nieruchomością może napotkać trudności, jeśli nie posiada ona tytułu prawnego ani pełnomocnictwa właściciela. Warto jednak spróbować przedstawić dowody na faktyczne zarządzanie nieruchomością oraz konieczność modernizacji, co w niektórych przypadkach może przekonać PSG do elastycznego podejścia. W przeciwnym razie konieczne będzie uzyskanie formalnej zgody właściciela.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowywaniu pism, które pomogą Ci skutecznie rozwiązać problemy związane z nieruchomościami, umowami i pełnomocnictwami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne - Dz.U. 1997 nr 54 poz. 348

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »