• Data: 2024-11-07 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Moje pytanie dotyczy kwestii prawa wspólnoty mieszkaniowej do instalowania na stałe składanych blokad parkingowych i słupków na terenie nienależącym do wspólnoty. Jestem członkiem wspólnoty. Zarząd wspólnoty na zebraniu mieszkańców przeforsował uchwałę o zainstalowaniu składanych blokad uniemożliwiających wjazd samochodem pod budynek na wybrukowanym ciągu komunikacyjnym wewnętrznego dziedzińca będącego w głównej mierze terenem zielonym, który należy w całości do gminy. Celem uchwały było wymuszenie usunięcia samochodów mieszkańców, które według członków zarządu utrudniają komfortowe dojście do kontenerów śmietnikowych leżących poza zagrodzonym terenem. Na zakup i montaż blokad przeznaczono środki z funduszu remontowego, co oprotestowałem w trakcie obrad i głosowania nad zatwierdzeniem tej uchwały. Czy wspólnota miała prawo instalować blokady na nie swoim terenie i czy może odebrać prawo swojemu członkowi do parkowania auta pod budynkiem?
W opisanej sprawie należy rozpatrzyć 2 kwestie:
ważność uchwały, którą może Pan zaskarżyć do sądu w terminie
pobudowanie blokad na terenie nienależącym do wspólnoty – tu proszę zawiadomić gminę o takim czymś.
Wspólnota mieszkaniowa może ustalić zasady parkowania na swoim terenie. Przepisy jej tego nie zabraniają. Jednak uchwała wprowadzająca zakaz dla samochodów może naruszać art. 12 ustawy o własności lokali oraz art. 64 Konstytucji. Zgodnie z pierwszym uregulowaniem właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Zgodnie natomiast z art. 64 Konstytucji każdy ma prawo do własności. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza istoty prawa własności. Ustawa o własności lokali ogólnie określa tylko, że właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości.
Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 27.05.2009 r., sygn. akt VI ACa 1124/08, wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować wobec swoich członków sankcji. W sprawie, która trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego, mieszkańcy parkowali na miejscach do tego nieprzeznaczonych, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając przejazd śmieciarki, straży pożarnej i karetek pogotowia. Wspólnota mieszkaniowa spróbowała rozwiązać ten problem, podejmując uchwałę ustalającą regulamin parkowania pojazdów. Sąd uchylił uchwałę. Nie jest wykluczone, że Pana uchwała także zostanie uchylona.
Wspólnota nie może nic pobudować na gruncie, do którego nie ma tytułu prawnego. Powinien Pan zawiadomić gminę, nie jest wykluczone, że gmina nakaże rozebranie szlabanów.
Przypadek parkowania na terenie należącym do gminy: W jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych mieszkańcy postanowili zainstalować składane blokady na parkingu znajdującym się na terenie przyległym do budynku. Teren ten, jak się okazało, należał do gminy, a nie do wspólnoty. Gmina zażądała demontażu blokad, wskazując na nielegalne zajmowanie jej mienia, co wiązało się z koniecznością opłacenia kosztów rozbiórki i kar finansowych dla wspólnoty.
Blokady na terenie drogi dojazdowej: W jednej z mniejszych miejscowości wspólnota zamontowała blokady na drodze dojazdowej do budynku. Ustalono, że teren ten należy do powiatu, a nie do wspólnoty. Po złożeniu skargi przez sąsiadów, władze lokalne nakazały nie tylko usunięcie blokad, ale również nałożyły mandat na wspólnotę za naruszenie prawa do swobodnego przejazdu.
Zagrodzenie dostępu do śmietnika: W innym przypadku, wspólnota postanowiła zamknąć dostęp do kontenerów śmietnikowych poprzez instalację słupków blokujących wjazd na teren zielony przed budynkiem. Problem w tym, że teren ten był częścią przestrzeni publicznej należącej do gminy. Skarga złożona przez mieszkańca skutkowała interwencją gminy i nakazem demontażu słupków, co wpłynęło na spadek zaufania do zarządu wspólnoty.
Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa instalować blokad na terenie, do którego nie posiada tytułu prawnego, co może prowadzić do interwencji ze strony gminy oraz konsekwencji finansowych. Uchwały wspólnoty wprowadzające zakazy parkowania muszą respektować prawa właścicieli mieszkań do współkorzystania z nieruchomości wspólnej. W przypadku naruszeń, istnieje możliwość zaskarżenia uchwały oraz powiadomienia władz lokalnych o nielegalnych działaniach.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie wspólnoty mieszkaniowej lub przygotowania pisma do gminy? Skontaktuj się z nami online, oferujemy szybkie i profesjonalne porady oraz sporządzanie dokumentów dopasowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27.05.2009 r., sygn. akt VI ACa 1124/08
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika