Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki?

• Autor: Joanna Korzeniewska

Jestem najemcą mieszkania komunalnego, wraz ze mną mieszka córka. Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki? Dodam, że zgadzam się na jego pobyt.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki?

Wypowiedzenie umowy najmu

Niestety sprawa, o której Pani pisze, nie przedstawia się tak prosto, jak można myśleć. Kwestię komplikuje fakt, że chodzi o mieszkanie komunalne, gdyby było ono Pani własnością, wówczas sprawa wyglądałaby nieco inaczej.

Jak rozumiem, właścicielem mieszkania, które Pani wynajmuje, jest gmina czy też miasto. Przy mieszkaniu komunalnym obowiązują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy, zwanej dalej ustawą. Otóż, jak rozumiem, jest Pani najemcą, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwanym w ustawie „lokatorem”. W takiej sytuacji nie ma Pani prawa dobrowolnego dysponowania lokalem, a zasady związane z używaniem mieszkania są określone i ograniczone przepisami prawa.

Tak więc zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy nie później niż na miesiąc naprzód, właściciel może wypowiedzieć stosunek najmu, jeśli lokator wynajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część, bez pisemnej zgody właściciela. Teoretycznie więc konsekwencją może być wypowiedzenie Pani stosunku najmu, choć w praktyce trudno ocenić, czy jest to groźba realna, czy bardziej właśnie teoretyczna. Po pierwsze, nie wiadomo, czy gmina/miasto się o tym dowie. Jeśli już, to najprędzej na wskutek poinformowania przez sąsiadów. Po drugie, nie wiadomo, czy właściciel zdecydowałby się na to. Jeśli jest Pani osobą, która płaci w terminie, nie sprawia problemów, wówczas rośnie szansa, ze nie chciałby wypowiadać Pani umowy. Nie ma jednakże gwarancji i nie można wykluczyć takiej opcji, jednak trudno mi ocenić, na ile taka groźba jest realna, gdyż to jest zależne od stosunków i realiów w danym miejscu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Jak widać, przepis jest sformułowany bardzo ogólnie i nie ma żadnego stwierdzenia, jaki okres jest potrzebny, aby stwierdzić, że doszło już do bezpłatnego używania, czy to powinno być 5 dni, czy 30. Jednakże krótkotrwały pobyt nie powinien być jeszcze uznany za oddanie do bezpłatnego używania. Jeśli jednak miałby on na stałe zamieszkać, wówczas zagrożenie rośnie, ze ktoś zwróci na niego uwagę, a próba bronienia się, iż jest to wyłącznie krótki pobyt, kilkudniowa wizyta, może nie został uwzględniona przez właściciela.

Jeśli chodzi o kwestię meldunku, to obowiązek ten wciąż na podstawie art. 24 ustawy o ewidencji ludności, funkcjonuje, jednakże jest już mało przestrzegany, zwłaszcza że nie istnieje żadna sankcja za to, a obowiązek ten zniknie z dniem 01.01.2018 r.

Istnieje jeszcze możliwość, żeby spróbować złożyć pisemny wniosek o wyrażenie zgody na zamieszkanie go w tym mieszkaniu. Nie ma jednak wcale pewności, czy zostanie wyrażona zgoda, choć można to w dobry sposób uzasadnić, że właśnie jest ojcem dziecka i pragnie on przebywać stale ze swoim dzieckiem, opiekować się nim.

Tak więc ustawa nie pozwala, aby w mieszkaniach komunalnych mieszkały osoby niewymienione czy to w umowie, czy w innym dokumencie, będącym podstawą do zamieszkania w danym lokalu. W praktyce jednak bywa różnie i nie zawsze jest to przestrzegane, choć nigdy nie ma pewności, czy nikt nie zwróci uwagi na nowego lokatora przebywającego dłuższy czas w danym miejscu. Nie potrafię na odległość ocenić, na ile realne jest zagrożenie, gdyż nie znam stosunków w danym miejscu.

Zobacz również: Czy w mieszkaniu komunalnym można kogoś zameldować?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Krótkie wizyty bez konsekwencji
Pani Maria, najemczyni mieszkania komunalnego, od czasu do czasu gościła partnera swojej córki na weekendy. Mężczyzna przyjeżdżał raz na dwa tygodnie i nigdy nie zostawał dłużej niż trzy dni. Sąsiedzi widywali go sporadycznie, a właściciel mieszkania (gmina) nie interesował się sytuacją. W tym przypadku krótkotrwałe wizyty nie wzbudziły żadnych podejrzeń i nie miały żadnych konsekwencji prawnych.

 

Problemy z sąsiadami i donos do urzędu
Pani Krystyna pozwoliła, aby chłopak jej córki zamieszkał z nimi na stałe, choć nie był wpisany w umowie najmu. Po kilku tygodniach sąsiedzi zaczęli składać skargi do administracji budynku, twierdząc, że w mieszkaniu przebywa dodatkowa osoba. W wyniku kontroli urzędnicy gminni uznali, że doszło do bezprawnego użyczenia lokalu i zagrozili wypowiedzeniem umowy najmu. Dopiero po długich negocjacjach i wniesieniu formalnego wniosku udało się uzyskać zgodę na jego zamieszkanie.

 

Próba legalizacji pobytu
Pan Jan, ojciec małego dziecka, chciał zamieszkać w mieszkaniu komunalnym swojej partnerki, córki najemczyni. Pani Anna, matka córki, wystąpiła do gminy o zgodę na jego zamieszkanie, argumentując, że chce, by dziecko wychowywało się z obojgiem rodziców. Początkowo urząd odmówił, ale po kilku miesiącach i dodatkowych argumentach, takich jak opieka nad dzieckiem i stabilizacja rodziny, udało się uzyskać zgodę na jego pobyt.

Podsumowanie

Kwestia pobytu partnera córki w mieszkaniu komunalnym nie jest jednoznaczna i zależy od długości oraz charakteru jego obecności. Krótkotrwałe wizyty zazwyczaj nie budzą zastrzeżeń, jednak dłuższe przebywanie może zostać uznane za bezprawne użyczenie lokalu, co grozi wypowiedzeniem umowy najmu. Decydując się na stałe zamieszkanie dodatkowej osoby, warto rozważyć uzyskanie pisemnej zgody właściciela mieszkania, aby uniknąć problemów prawnych. W praktyce wiele zależy od postawy administracji oraz sąsiadów, dlatego każdą sytuację warto ocenić indywidualnie.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zasad najmu mieszkania komunalnego lub obawiasz się konsekwencji związanych z pobytem dodatkowej osoby, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie prawne, analizę Twojej sytuacji oraz wskazanie najlepszych rozwiązań. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Joanna Korzeniewska

O autorze: Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl