Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Przemoc w rodzinie, jak pozbyć się agresywnego domownika?

• Data: 2024-07-14 • Autor: Katarzyna Bereda

Sprawa, z jaką się zwracam, dotyczy bardzo złej atmosfery w domu, którą powoduje brat, i konieczności jego wyprowadzki, eksmisji. On nie pracuje, robi co chce, każdy domownik ma zamontowane w pokojach, szafach zamki, bo we wszystkim grzebie, a jak coś wartościowego znajdzie, to kradnie. Naszych nieżyjących rodziców też okradał i myśli, że będzie dalej każdego wykorzystywał. Nic do niego nie trafia. Wie, że powinien szukać dla siebie mieszkania, bo ma na to pieniądze na koncie, ale ma to gdzieś. Jest wielce obrażony i zwala na wszystkich, że to nasza wina i wszczyna niemal co dzień kłótnie. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przemoc w rodzinie, jak pozbyć się agresywnego domownika?

Definicja przemocy w rodzinie

Jeżeli brat nie chce się dobrowolnie wyprowadzić – albowiem mieszka u Państwa na podstawie użyczenia – jedyną możliwością jest eksmisja brata. Jeżeli jednak brat dopuszcza się wobec Państwa przestępstwa przywłaszczenia, a także awanturuje się– proponuję skorzystać z eksmisji na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Zgodnie bowiem z treścią art. 11a ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie: „Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania.”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dowody przemocy dla sądu

Zgodnie z opinią doktryny, na ustawową definicję przemocy w rodzinie składa się kilka istotnych elementów. Po pierwsze, przemocą może być nie tylko zachowanie, które się powtarza, lecz także pojedyncze zachowanie. Po drugie, może to być działanie, tj. dokonanie jakiejś czynności, lub zaniechanie, czyli niepodjęcie działania, niewykonanie jakiejś czynności. Po trzecie, zachowanie to ma być umyślne. Nie jest jasne, czy projektodawcy mieli tu na myśli fakt, że przemoc stanowi zachowanie zamierzone, czy też chodziło o pojęcie winy umyślnej, o którym mowa w art. 9 § 1 K.k., stanowiącym, że czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, tj. chce go popełnić albo, przewidując możliwość jego popełnienia, godzi się na to. Kolejnym elementem ustawowej definicji przemocy w rodzinie jest kwestia naruszenia praw lub dóbr osobistych osób wymienionych w art. 2 pkt 1 ustawy, w szczególności narażenie tych osób na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszenie ich godności, nietykalności cielesnej, wolności, w tym seksualnej, spowodowanie szkód na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołanie cierpień i krzywd moralnych u osób dotkniętych przemocą.

Z uwagi na powyższe podnoszę, iż jeżeli sprawca stosuje wobec Państwa przemoc – awanturuje się, okrada Państwa, mogą Państwo skorzystać z tej instytucji. Jest to procedura znacznie szybsza niż podstawowa eksmisja, gdyż sąd ma obowiązek rozpatrzyć wniosek w ciągu miesiąca od daty wpływu i w tym czasie wyznaczyć rozprawę. Jednocześnie nie ma obowiązku poszukiwania dla eksmitowanego lokalu, ani także innych uprawnień, które mu przysługują – pora eksmisji itp. Z uwagi na to postępowanie jest szybkie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek o eksmisję

Wniosek należy złożyć dla właściwego miejscowo sądu rejonowego. We wniosku oraz w toku postępowania powinien Pan wykazać, iż dochodzi do przemocy, awantur i okradania Państwa– obrażanie, niszczenie mienia, awantury itp. Taki wniosek należy uzasadnić i przedstawić materiał dowody wskazujący na negatywne zachowania – świadkowie, nagrania itp. Wydanie przez sąd orzeczenia uprawni do przeprowadzenia eksmisji – bez obowiązków wskazanych w ustawie o prawach lokatorów.

Jeżeli brat nie zachowuje się jednak w ten sposób, a więc nie możemy mówić o awanturach i niszczeniu mienia, w przypadku braku dobrowolnego opuszczenia lokalu pozostaje jedynie eksmisja na zasadach ogólnych, a więc skierowanie do sądu rejonowego miejsca zamieszkania pozwu o eksmisję.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Eksmisja z powodu agresji fizycznej

Pani Anna mieszkała ze swoim bratem Piotrem, który od lat nie pracował i miał problemy z alkoholem. Sytuacja w domu stawała się coraz bardziej niebezpieczna, gdy Piotr pod wpływem alkoholu stawał się agresywny. Doszło do kilku incydentów, w których Piotr groził Annie oraz próbował ją uderzyć. Anna złożyła wniosek o eksmisję na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, dostarczając jako dowody zeznania świadków i nagrania z telefonu komórkowego. Sąd szybko rozpatrzył sprawę i nakazał Piotrowi opuszczenie mieszkania.

 
Eksmisja z powodu przemocy psychicznej

Pan Tomasz mieszkał z żoną i dorosłym synem, który miał poważne problemy emocjonalne. Syn Tomasza codziennie wszczynał kłótnie, wyzywał rodziców i groził im. Sytuacja stała się nie do zniesienia, a Tomasz z żoną bali się o swoje zdrowie psychiczne. Zdecydowali się na złożenie wniosku o eksmisję syna na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jako dowody przedłożyli zapisy z dziennika, gdzie notowali codzienne incydenty oraz zeznania sąsiadów, którzy często słyszeli awantury. Sąd wydał nakaz eksmisji syna, uznając, że przemoc psychiczna czyni wspólne zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym.

 
Eksmisja z powodu kradzieży i niszczenia mienia

Pani Katarzyna mieszkała z młodszym bratem Adamem, który nie tylko nie pracował, ale regularnie okradał ją i niszczył domowe mienie. Katarzyna wielokrotnie próbowała porozmawiać z Adamem, ale on ignorował jej prośby i kontynuował swoje destrukcyjne zachowanie. Złożyła więc wniosek o eksmisję na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, dołączając zdjęcia zniszczonego mienia i zeznania innych domowników. Sąd, widząc jasne dowody przemocy materialnej i ekonomicznej, szybko wydał nakaz eksmisji Adama.

Podsumowanie

Eksmisja na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest szybkim i skutecznym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy członek rodziny stosuje przemoc fizyczną, psychiczną lub materialną, czyniąc wspólne zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym. Dzięki tej procedurze ofiary mogą liczyć na szybkie rozpatrzenie sprawy i natychmiastową ochronę przed agresywnym domownikiem, co znacząco poprawia ich bezpieczeństwo i komfort życia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie i szybko rozwiązać problemy związane z przemocą w rodzinie i eksmisją uciążliwych domowników. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej - Dz.U. 2005 nr 180 poz. 1493

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »