Odmowa zameldowania w mieszkaniu komunalnym

• Autor: Tomasz Krupiński

Moja ciocia po śmierci mojej mamy zameldowała mnie u siebie i przyjęła na wychowanie. Zameldowała mnie u siebie, gdy miałam 18 lat i od tej pory żyłyśmy razem. Nie wiedziała, że bez zgody miasta to jest nielegalne. Teraz ZGN wysłał pismo, że nie jestem uprawniona do mieszkania i ciocia musi dostać na to zgodę. Wystąpiłyśmy o nią, ale miasto odmówiło. Czy jest szansa, że urząd cofnie odmowę? Opiekuję się ciocią, sama się nie utrzymam i nie mam gdzie mieszkać. Mieszkanie jest w dobrym stanie, dbam o nie jak o swoje. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odmowa zameldowania w mieszkaniu komunalnym

Zwalnianie lokali mieszkalnych przez gminę

Gmina w tym wypadku jako właściciel lokalu ma pewną swobodę decyzyjną i tak naprawdę trudno powiedzieć, czy na skutek odwołania do organu wyższego rzędu taka decyzja zostanie zmieniona na Pani korzyść.

W przypadku Warszawy (nie wiem, w jakim mieście lokal zajmowany przez Panią jest położony) mogę powiedzieć spokojnie, że taka decyzja nie będzie zmieniona na korzyść współlokatora, bowiem organy te głównie z powodu problemów z posiadaniem wystarczającej liczby lokali robią wszystko, żeby zgodnie z prawem większą ilość posiadanych przez siebie lokali komunalnych zwolnić.

Rzeczywiście mieszkania komunalnego nie można podnająć ani użyczyć bez zgody właściciela (jednak szczegółowe zasady wynajmowania lokali określa gmina w uchwale, stąd muszę wiedzieć, w jakim mieście położone jest Pani lokal).

Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Tym samym nieodzowna jest zgoda gminy jako właściciela lokalu w tym zakresie.

Podnajmowanie lub użyczanie lokalu bez zgody jest podstawą do wypowiedzenia umowy najmu.

Można oczywiście byłoby obecnie pokusić się o Pani zameldowanie w innym miejscu i oświadczenie na piśmie, że Pani jako członek rodziny tylko dogląda mieszkania (a nie zamieszkuje w nim) i wtedy trudne do udowodnienia będzie Pani zamieszkiwanie tam, chyba że Pani zamieszkiwanie potwierdzą sąsiedzi w razie kontroli urzędników z gminy.

Szczegółowe zasady wynajmowania lokali komunalnych przewiduje dla każdej gminy odrębna uchwała, której postanowienia powinny uzupełniać postanowienia ustaw.

Dla przykładu na terenie Warszawy obowiązuje uchwała Nr LVIII/1751/2009 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 9 lipca 2009 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy.

Wynika z niej m.in. to, że zgoda na oddanie do bezpłatnego używania lokalu lub jego części na czas nieoznaczony może nastąpić wyłącznie na rzecz małżonka niebędącego współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, pod warunkiem jednak, że wymienione osoby nie posiadają tytułu prawnego do lokalu położonego w mieście lub w miejscowości pobliskiej.

W stosunku do pozostałych osób zgoda na oddanie do bezpłatnego używania lokalu lub jego części może nastąpić wyłącznie na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata. Ponadto nie wyraża się zgody na oddanie lokalu lub jego części do bezpłatnego używania, gdy powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę uprawnioną do zamieszkiwania wynosiłaby poniżej 6 m2 lub gdy najemca zalega z opłatami za lokal.

Nie wymaga zgody wynajmującego oddanie przez najemcę lokalu w bezpłatne używanie osobie, wobec której na najemcy ciąży obowiązek alimentacyjny.

Trudno uznać, mimo faktycznej opieki nad Panią przez ciocię, że ciąży na niej obowiązek alimentacyjny lub odwrotnie, taki obowiązek spoczywa na Pani. Tutaj musiałbym jednak otrzymać informację od Pani, o jakim mieście mówimy.

Oczywiście wniosek o zmianę decyzji zawsze można wnosić. Pismo nic nie kosztuje, a może po opisie sytuacji i faktycznej opieki cioci nad Panią i obecnie Pani nad ciocią Pani zamieszkiwanie w lokalu jest korzystne.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Samotna matka i dorosły syn

Pani Anna samotnie wychowywała syna w małym mieszkaniu komunalnym. Po osiągnięciu przez syna pełnoletności, ze względu na trudną sytuację finansową, syn nie wyprowadził się. Po kilku latach ZGN przeprowadził kontrolę i stwierdził niezgodne z prawem zamieszkiwanie dorosłego syna bez zgody gminy. Pani Anna złożyła wniosek o zgodę na zamieszkiwanie syna, argumentując to jego trudną sytuacją materialną i brakiem innych możliwości mieszkaniowych. Gmina odmówiła, powołując się na przepisy o metrażu na osobę i konieczność zwalniania lokali. Pani Anna, podobnie jak autorka listu, znalazła się w trudnej sytuacji, grozi jej wypowiedzenie umowy najmu.

 

Opieka nad starszym krewnym

Pan Jan, po śmierci swojej babci, która była głównym najemcą mieszkania komunalnego, zamieszkał w nim, aby opiekować się schorowanym wujkiem. Wujek ze względu na stan zdrowia wymagał stałej opieki. Pan Jan złożył wniosek o zgodę na zamieszkiwanie, argumentując to koniecznością sprawowania opieki nad wujkiem. Gmina odmówiła, twierdząc, że opieka nie jest równoznaczna z obowiązkiem alimentacyjnym, a przepisy nie przewidują takiej sytuacji jako wyjątku. Pan Jan, podobnie jak w opisanym przypadku, stanął przed groźbą utraty mieszkania i brakiem możliwości zapewnienia opieki wujkowi.

 

Małżeństwo bez meldunku

Młode małżeństwo, pan Paweł i pani Kasia, po ślubie zamieszkało w mieszkaniu komunalnym, którego najemcą był pan Paweł. Pani Kasia nie została zameldowana w tym mieszkaniu. Po pewnym czasie ZGN, w wyniku kontroli, stwierdził niezgodne z prawem zamieszkiwanie pani Kasi. Wniosek o zgodę na zamieszkiwanie został odrzucony, ponieważ pani Kasia nie spełniała kryteriów określonych w uchwale gminy (np. brak własnego tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości). Sytuacja ta pokazała, że nawet w przypadku małżeństwa, brak formalnego meldunku i zgody gminy może prowadzić do poważnych problemów.

Podsumowanie

Zameldowanie w mieszkaniu komunalnym wymaga zgody gminy, a samowolne zamieszkiwanie osób trzecich bez tej zgody może skutkować wypowiedzeniem umowy najmu. Szczegółowe zasady regulują uchwały poszczególnych gmin, uwzględniające m.in. metraż na osobę i sytuację życiową. Wnioskowanie o zgodę jest zawsze możliwe, ale decyzja gminy jest trudna do podważenia, zwłaszcza w kontekście polityki zwalniania lokali.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie zameldowania w mieszkaniu komunalnym? Oferujemy konsultacje prawne online, podczas których analizujemy Twoją indywidualną sytuację, doradzamy w zakresie obowiązujących przepisów i pomagamy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl