Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy współwłaściciel może odciąć światło na wspólnym korytarzu, jak radzić sobie z problematycznym współwłaścicielem?

• Data: 2024-12-04 • Autor: Katarzyna Bereda

Posiadam z sąsiadką nieruchomość w udziałach po połowie. Ta współwłasność to budynek z dwoma mieszkaniami, jedno jest jej, drugie moje. Mamy wspólne wejście i korytarz. Problem zaczął się od drzwi wejściowych, które są stare i sfatygowane. Sąsiadka na własną rękę, niczego ze mną nie ustalając, zamówiła nowe za 6 tys. zł, co dla mnie jest niemałą kwotą. Co więcej, oznajmiła mi to na 2 dni przed montażem. Zdenerwowało mnie to i nie wyraziłem zgody na ich montaż. Od tego czasu sąsiadka ciągle się mści, ale dzisiaj zrobiła krok, którego się nie spodziewałem. Wyłączyła bezpiecznik od oświetlenia na wspólnym korytarzu. Z jakiegoś powodu całe zasilanie korytarza jest poprowadzone przez jej licznik i skrzynkę elektryczną (więc tylko ona opłaca rachunki za oświetlenie naszego korytarza, o czym wcześniej nie miałem pojęcia). Czy pomimo tego mogła odciąć światło? Co jeżeli będę wieczorem wychodził z domu i potknę się w ciemności? Czy istnieją jakieś przepisy, które mógłbym jej przedstawić, że tak nie można robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy współwłaściciel może odciąć światło na wspólnym korytarzu, jak radzić sobie z problematycznym współwłaścicielem?

Korzystanie z rzeczy wspólnej

Działania sąsiadki mogą naruszać Pana prawo własności, dlatego powinien Pan wezwać ją do zaprzestania naruszeń pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową. Zgodnie bowiem z treścią art. 206 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.”.

Natomiast jak stanowi art. 222 § 2 K.c.: „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.”.

Żądanie zaprzestania naruszeń prawa własności oznacza roszczenie o zaniechanie na przyszłość trwałego lub powtarzającego się wkraczania w sferę cudzego prawa własności. Roszczenie negatoryjne zabezpiecza obowiązek odpowiadający prawu własności polegający na biernym zachowaniu się i przestrzeganiu zakazu naruszania prawa własności w każdy sposób.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie do zaniechania naruszeń utrudniających korzystanie z części wspólnej

Podstawą każdego roszczenia negatoryjnego jest uprawnienie właściciela do skutecznego sprzeciwu wobec bezprawnej ingerencji w jego prawo własności (ius negandi). Jest ono źródłem żądania zaniechania nieuprawnionej ingerencji. Ponieważ zaś ingerencja w sferę uprawnień właściciela polega zawsze na określonym, z uwagi na okoliczności faktyczne, sposobie naruszenia własności, treścią roszczenia negatoryjnego jest tym samym żądanie zaniechania i przywrócenia stanu zgodnego z prawem z uwagi na określony sposób ingerencji uwarunkowany określoną sytuacją faktyczną i okolicznościami sprawy. (por. A. Klein, Elementy, s. 44; J. Ignatowicz, w: Resich, Komentarz, 1972, t. I, s. 594–597).

Z uwagi na powyższe powinien Pan w pierwszej kolejności wezwać sąsiadkę, która narusza Pana prawo własności przez wyłączanie prądu i uniemożliwianie korzystania z części wspólnych, do zaniechania naruszeń pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Odcięcie oświetlenia w korytarzu wspólnym

Pani Anna mieszka w budynku, który dzieli z sąsiadem. Oboje są współwłaścicielami nieruchomości, w tym wspólnego korytarza. Pewnego dnia sąsiad, niezadowolony z jej propozycji remontu drzwi wejściowych, wyłączył prąd w korytarzu, gdyż to on płacił za oświetlenie. Anna, mając trudności z poruszaniem się po ciemnym korytarzu, postanowiła wezwać sąsiada do zaniechania naruszeń prawa własności. W jej opinii wyłączenie prądu było próbą odwetu i utrudnianiem korzystania z nieruchomości wspólnej.

 

Celowe odcięcie światła z powodu sporu o remont

Pan Robert dzieli wspólny budynek z sąsiadką, z którą doszło do nieporozumienia w sprawie remontu korytarza. Sąsiadka, mimo braku jego zgody, zaczęła remont i postanowiła wyłączyć oświetlenie w korytarzu, które było podpięte do jej licznika. Robert wieczorem, wracając do domu, przewrócił się w ciemnym korytarzu. Zdecydował się wystosować do sąsiadki pismo wzywające ją do przywrócenia światła i zaprzestania utrudniania korzystania z części wspólnych.

 

Konsekwencje samowolnego odłączenia światła

Pani Ewa mieszka we wspólnym domu z sąsiadem, z którym współdzieli wejście i korytarz. Z powodu nieporozumień finansowych sąsiad wyłączył oświetlenie w korytarzu, którego zasilanie pochodziło z jego licznika. Ewa, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza w nocy, postanowiła podjąć kroki prawne. Wystosowała do sąsiada pismo z wezwaniem do zaniechania naruszeń, powołując się na przepisy prawa, które zabraniają takiego działania bez uzgodnienia ze współwłaścicielem.

Podsumowanie

Współwłaściciele nieruchomości mają prawo do równego korzystania z części wspólnych, a wszelkie działania uniemożliwiające to korzystanie, takie jak odcięcie oświetlenia, mogą stanowić naruszenie prawa własności. W takich sytuacjach warto wezwać drugiego współwłaściciela do zaniechania naruszeń, a w razie braku porozumienia, skierować sprawę na drogę sądową w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, w tym wezwań do zaniechania naruszeń i roszczeń o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, zapewniając szybkie i skuteczne wsparcie w sprawach dotyczących współwłasności nieruchomości. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »