• Data: 2024-12-04 • Autor: Katarzyna Bereda
Posiadam z sąsiadką nieruchomość w udziałach po połowie. Ta współwłasność to budynek z dwoma mieszkaniami, jedno jest jej, drugie moje. Mamy wspólne wejście i korytarz. Problem zaczął się od drzwi wejściowych, które są stare i sfatygowane. Sąsiadka na własną rękę, niczego ze mną nie ustalając, zamówiła nowe za 6 tys. zł, co dla mnie jest niemałą kwotą. Co więcej, oznajmiła mi to na 2 dni przed montażem. Zdenerwowało mnie to i nie wyraziłem zgody na ich montaż. Od tego czasu sąsiadka ciągle się mści, ale dzisiaj zrobiła krok, którego się nie spodziewałem. Wyłączyła bezpiecznik od oświetlenia na wspólnym korytarzu. Z jakiegoś powodu całe zasilanie korytarza jest poprowadzone przez jej licznik i skrzynkę elektryczną (więc tylko ona opłaca rachunki za oświetlenie naszego korytarza, o czym wcześniej nie miałem pojęcia). Czy pomimo tego mogła odciąć światło? Co jeżeli będę wieczorem wychodził z domu i potknę się w ciemności? Czy istnieją jakieś przepisy, które mógłbym jej przedstawić, że tak nie można robić?
Działania sąsiadki mogą naruszać Pana prawo własności, dlatego powinien Pan wezwać ją do zaprzestania naruszeń pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową. Zgodnie bowiem z treścią art. 206 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.”.
Natomiast jak stanowi art. 222 § 2 K.c.: „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.”.
Żądanie zaprzestania naruszeń prawa własności oznacza roszczenie o zaniechanie na przyszłość trwałego lub powtarzającego się wkraczania w sferę cudzego prawa własności. Roszczenie negatoryjne zabezpiecza obowiązek odpowiadający prawu własności polegający na biernym zachowaniu się i przestrzeganiu zakazu naruszania prawa własności w każdy sposób.
Podstawą każdego roszczenia negatoryjnego jest uprawnienie właściciela do skutecznego sprzeciwu wobec bezprawnej ingerencji w jego prawo własności (ius negandi). Jest ono źródłem żądania zaniechania nieuprawnionej ingerencji. Ponieważ zaś ingerencja w sferę uprawnień właściciela polega zawsze na określonym, z uwagi na okoliczności faktyczne, sposobie naruszenia własności, treścią roszczenia negatoryjnego jest tym samym żądanie zaniechania i przywrócenia stanu zgodnego z prawem z uwagi na określony sposób ingerencji uwarunkowany określoną sytuacją faktyczną i okolicznościami sprawy. (por. A. Klein, Elementy, s. 44; J. Ignatowicz, w: Resich, Komentarz, 1972, t. I, s. 594–597).
Z uwagi na powyższe powinien Pan w pierwszej kolejności wezwać sąsiadkę, która narusza Pana prawo własności przez wyłączanie prądu i uniemożliwianie korzystania z części wspólnych, do zaniechania naruszeń pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową.
Odcięcie oświetlenia w korytarzu wspólnym
Pani Anna mieszka w budynku, który dzieli z sąsiadem. Oboje są współwłaścicielami nieruchomości, w tym wspólnego korytarza. Pewnego dnia sąsiad, niezadowolony z jej propozycji remontu drzwi wejściowych, wyłączył prąd w korytarzu, gdyż to on płacił za oświetlenie. Anna, mając trudności z poruszaniem się po ciemnym korytarzu, postanowiła wezwać sąsiada do zaniechania naruszeń prawa własności. W jej opinii wyłączenie prądu było próbą odwetu i utrudnianiem korzystania z nieruchomości wspólnej.
Celowe odcięcie światła z powodu sporu o remont
Pan Robert dzieli wspólny budynek z sąsiadką, z którą doszło do nieporozumienia w sprawie remontu korytarza. Sąsiadka, mimo braku jego zgody, zaczęła remont i postanowiła wyłączyć oświetlenie w korytarzu, które było podpięte do jej licznika. Robert wieczorem, wracając do domu, przewrócił się w ciemnym korytarzu. Zdecydował się wystosować do sąsiadki pismo wzywające ją do przywrócenia światła i zaprzestania utrudniania korzystania z części wspólnych.
Konsekwencje samowolnego odłączenia światła
Pani Ewa mieszka we wspólnym domu z sąsiadem, z którym współdzieli wejście i korytarz. Z powodu nieporozumień finansowych sąsiad wyłączył oświetlenie w korytarzu, którego zasilanie pochodziło z jego licznika. Ewa, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza w nocy, postanowiła podjąć kroki prawne. Wystosowała do sąsiada pismo z wezwaniem do zaniechania naruszeń, powołując się na przepisy prawa, które zabraniają takiego działania bez uzgodnienia ze współwłaścicielem.
Współwłaściciele nieruchomości mają prawo do równego korzystania z części wspólnych, a wszelkie działania uniemożliwiające to korzystanie, takie jak odcięcie oświetlenia, mogą stanowić naruszenie prawa własności. W takich sytuacjach warto wezwać drugiego współwłaściciela do zaniechania naruszeń, a w razie braku porozumienia, skierować sprawę na drogę sądową w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, w tym wezwań do zaniechania naruszeń i roszczeń o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, zapewniając szybkie i skuteczne wsparcie w sprawach dotyczących współwłasności nieruchomości. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika