Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy remont kuchni w mieszkaniu wymaga zgody spółdzielni?

• Data: 2024-12-21 • Autor: Maria Turowska

Od 2 lat jestem właścicielką mieszkania w bloku z lat 70. Robię remont kuchni. Czy muszę uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej na ten remont (wymiana i zmiana miejsc gniazdek elektrycznych, schowanie kabli w ścianę, zdjęcie baterii ściennej w celu instalacji nablatowej)? Od pana z działu technicznego, do którego zadzwoniłam, aby dowiedzieć się, czy w mieszkaniu jest uziemienie, dowiedziałam się, że działam bezprawnie, że takich prac nie można przeprowadzić bez zgody spółdzielni. Poinformował mnie, że powinnam złożyć odpowiednie pismo i poczekać na odpowiedź spółdzielni. Przygotowałam je i wysłałam. Jak tego typu kwestia wygląda od strony prawnej? Czy spółdzielnia może wstrzymać remont w moim własnościowym mieszkaniu? Czy mogę kontynuować remont?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy remont kuchni w mieszkaniu wymaga zgody spółdzielni?

Remont mieszkania bez zgody spółdzielni

W treści pytania wskazała Pani, iż posiada Pani własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, precyzując, będzie to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a to kwestia bardzo istotna w omawianiu niniejszej sprawy. Posiadając bowiem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mamy sytuację, w której to spółdzielnia mieszkaniowa jest wciąż właścicielem lokalu, Pani ma jednak prawo korzystania z lokalu, gdyż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym (art. 244 § 1 Kodeksu cywilnego).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Bez wiedzy i zgody spółdzielni mogą zostać wykonane takie prace jak wymiana parkietu, malowanie ścian, wymiana mebli i urządzeń, wymiana grzejników. Na prace remontowe ingerujące w części wspólne potrzebna jest jednak zgoda zarządu spółdzielni. Pomocne w niniejszej sprawie może być także zapoznanie się z wewnętrznym regulaminem spółdzielni (jeżeli takowy istnieje), gdyż może on regulować to, jakie prace wymagają zgody spółdzielni.

Zgodnie zaś z art. 3 ustęp 2 ustawy o własności lokali, który brzmi: „Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali” – instalacja elektryczna będzie właśnie takim urządzeniem, stąd stanowisko spółdzielni, że wymagana jest jej zgoda na tego typu prace.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zmiana układu instalacji elektrycznej bez zgody spółdzielni

Pani Anna postanowiła przeprowadzić remont swojej kuchni w mieszkaniu własnościowym w bloku z lat 80. Zatrudniła elektryka, aby przesunąć kilka gniazdek elektrycznych i schować przewody w ścianie. Nie skonsultowała tego ze spółdzielnią mieszkaniową, uznając, że jako właścicielka mieszkania nie musi tego robić. W trakcie prac sąsiad zgłosił hałas do zarządu spółdzielni. Pracownik techniczny, po wizji lokalnej, stwierdził, że Anna naruszyła regulamin spółdzielni, ponieważ zmiany dotyczyły części wspólnych instalacji. Prace zostały wstrzymane, a Anna musiała złożyć wniosek do spółdzielni i czekać na zgodę.

 

Kucie w ścianach w celu zmiany baterii wodnej

Pan Marek zmodernizował łazienkę w swoim mieszkaniu w bloku, montując baterię wodną nablatową zamiast dotychczasowej baterii ściennej. Zignorował zalecenia spółdzielni, która wymagała zgłoszenia prac ingerujących w instalację wodno-kanalizacyjną. Po wykonaniu remontu w mieszkaniu sąsiadki z piętra poniżej pojawił się wyciek, co skutkowało wizytą techników spółdzielni. Okazało się, że Pan Marek nie zachował prawidłowego montażu zaworów w części wspólnej instalacji. Spółdzielnia obciążyła go kosztami naprawy i nałożyła karę finansową za naruszenie regulaminu.

 

Modernizacja oświetlenia bez zgłoszenia

Pani Katarzyna wymieniła oświetlenie w swoim salonie, decydując się na montaż sufitowych halogenów LED. Prace wymagały wywiercenia otworów w stropie. Gdy technicy spółdzielni zauważyli zmiany podczas corocznego przeglądu instalacji, stwierdzili, że mogła naruszyć konstrukcję stropu, który jest częścią wspólną budynku. Katarzyna, mimo że prace nie wpłynęły na bezpieczeństwo konstrukcji, musiała przedstawić ekspertyzę techniczną i uiszczać dodatkowe opłaty za formalności związane z legalizacją wykonanych prac.

Podsumowanie

Każde prace ingerujące w części wspólne instalacji lub konstrukcję budynku wymagają zgody spółdzielni, nawet jeśli dotyczą modernizacji w mieszkaniu własnościowym. Przed rozpoczęciem remontu warto zapoznać się z regulaminem spółdzielni i skonsultować zakres prac, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z remontem mieszkania lub sporządzenia odpowiedniego pisma do spółdzielni, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my przygotujemy dla Ciebie profesjonalne wsparcie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »