Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy gmina odstąpi od wypowiedzenia najmu, jeśli darowane mieszkanie zostało zwrócone?

• Data: 2024-10-17 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Pół roku temu otrzymałam od siostry malutkie mieszkanie w darowiźnie. Tydzień temu otrzymałam od Administracji Zasobów Mieszkaniowych wypowiedzenie umowy najmu mieszkania komunalnego z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Do głowy mi nie przyszło, że nie mogę mieć własnościowego mieszkania w tej samej miejscowości. Wobec tego udałam się z siostrą do notariusza i z powrotem przeniosłam własność tego mieszkania na nią. Mieszkanie komunalne to 2 pokoje z kuchnią, mieszkam w nim wraz z synem. Co zrobić, gdzie się odwołać i czy jest szansa na unieważnienie rozwiązania umowy najmu? Dodam, że mam 75 lat, przewlekle choruję, potrzebuję ciszy i spokoju.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy gmina odstąpi od wypowiedzenia najmu, jeśli darowane mieszkanie zostało zwrócone?

Tytuł prawny do lokalu w tej samej lub pobliskiej miejscowości – prawo właściciela wypowiedzenia najmu

Nie będę ukrywać, jest Pani w bardzo trudnej sytuacji, a szanse na cofnięcie odwołania są znikome, wręcz oceniam je na 5%. Zgodnie bowiem z treścią z art. art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r.: „właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego”.

Skoro zatem na skutek darowizny stała się Pani właścicielką innego lokalu w tej samej miejscowości co lokal z zasobów mieszkań i lokal ten miał dobry standard, to administracja miała prawo wypowiedzieć najem z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy zwrot darowizny coś da?

Jak rozumiem, po fakcie, tj. po wypowiedzeniu, darowała Pani to mieszkanie z powrotem siostrze. Niestety, nie wiele to zmieni, bowiem w dacie składania przez administrację wypowiedzenia mieszkanie było Pani, to zaś, że po otrzymaniu wypowiedzenia rozporządziła nim Pani, było już Pani wolą i decyzją (nie do końca przemyślaną), bowiem teraz nie ma Pani ani prawa do lokalu komunalnego, ani mieszkania z darowizny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odwołanie od wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego – argumenty

Może Pani spróbować się odwołać, wskazując, że wypowiedzenie nie jest zasadne, bowiem nie zostały spełnione wszystkie warunki z art. 11 ust. 3 pkt 2 cytowanego wyżej przepisu, bowiem „nie mogła Pani i nie może używać tego lokalu”. Może Pani wskazać, że faktycznie darowizna miała miejsce, ale lokal był zajęty przez X osób i jest nadal, ma tylko X pokoi i fizycznie do chwili śmierci siostry i tak nie byłoby możliwości, by w nim Pani zamieszkiwała. Proszę też dodać, że obecnie nie jest już Pani jego właścicielką i mimo że nastąpiło to dopiero po otrzymaniu wypowiedzenia, to już w trakcie jego składania jako lokator nie mogła Pani go używać, co jest warunkiem koniecznym do rozwiązania najmu.

Niestety, nie wiem, czy to odwołanie zostanie uwzględnione, oceniam szanse na bardzo niskie. Jeśli Państwo się nie wyprowadzą, to teraz tylko gminy dobra wola wstrzyma eksmisję. Co prawda eksmisja na bruk nie jest możliwa, ale do lokalu tymczasowego już niestety tak.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Anna otrzymała darowiznę mieszkania od brata i, mimo że mieszkanie komunalne, które wynajmowała od gminy, było większe, ceniła sobie jego dogodną lokalizację. Administracja Zasobów Mieszkaniowych wypowiedziała jej umowę najmu, ponieważ stała się właścicielką innego mieszkania w tej samej miejscowości. Pani Anna szybko przeniosła darowiznę z powrotem na brata, jednak mimo tego administracja nie cofnęła wypowiedzenia, powołując się na moment składania decyzji, kiedy była właścicielką.

 

Pan Jan, 68-letni mieszkaniec lokalu komunalnego, otrzymał od córki kawalerkę w ramach darowizny. Kilka miesięcy później otrzymał wypowiedzenie umowy najmu od gminy. W nadziei, że cofnięcie darowizny pomoże, zwrócił mieszkanie córce. Niestety, administracja uznała, że fakt bycia właścicielem kawalerki w momencie wypowiedzenia wystarczał do rozwiązania umowy.

 

Pani Maria mieszkała w lokalu komunalnym z córką, jednak otrzymała od rodziny mieszkanie w ramach darowizny. Niedługo potem gmina wypowiedziała jej umowę najmu. Po szybkiej reakcji i oddaniu darowanego mieszkania z powrotem na rzecz brata, próbowała się odwołać, argumentując, że w momencie wypowiedzenia mieszkanie nie było możliwe do zamieszkania z powodu jego stanu. Gmina jednak uznała, że darowizna była wystarczającym powodem do wypowiedzenia umowy.

Podsumowanie

W przypadku wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego z powodu posiadania innego lokalu, nawet zwrot darowanego mieszkania nie gwarantuje cofnięcia decyzji administracji. Kluczowe jest, że w momencie wypowiedzenia najemca był właścicielem innego mieszkania, co zgodnie z przepisami stanowi podstawę do rozwiązania umowy. Odwołanie może być rozpatrzone, jednak szanse na jego powodzenie są minimalne.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism, takich jak odwołania od decyzji administracyjnych czy wnioski do sądu, zapewniając szybkie i skuteczne rozwiązania w trudnych sytuacjach prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »