Były partner córki nie chce się wyprowadzić z mieszkania

Moja córka mieszka ze swoim partnerem od 8 lat, mają 4-letnie dziecko. Ich związek uległ rozpadowi, a były parter córki nie chce się wyprowadzić z jej mieszkania (które kupiła na kredyt i sama go spłaca). Grozi jej zabraniem dziecka. Dodam, że nie ma u niej meldunku ani nie spisywali żadnej umowy. Co córka może teraz zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Były partner córki nie chce się wyprowadzić z mieszkania

Pozew o eksmisję oraz umowa użyczenia

Córka będzie musiała skierować sprawę o eksmisję do sądu, ale powinna ją poprzedzić pisemnym wypowiedzeniem użyczenia. Obecnie bowiem partner mieszka na podstawie wcześniej wyrażonego użyczenia. Córka przyjęła go do siebie do mieszkania, pozwoliła mu mieszkać. Można to traktować jako użyczenie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Podstawę prawną żądania eksmisji stanowi art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właściciel może żądać od osoby, która faktycznie włada jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie jej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie także przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

Córka udostępniła partnerowi do zamieszkania lokal mieszkalny, w którym sama także zamieszkuje. Między nimi co prawda nie została zapewne formalnie zawarta żadna umowa, która określałaby uprawnienie do korzystania z części nieruchomości. Charakter stosunku prawnego powstałego przez fakty dokonane między nimi najbardziej zbliżony jest do umowy użyczenia (art. 710). Przemawia za tym nieodpłatny jego charakter, bo partner nie partycypował w kosztach utrzymania lokalu.

Łączący strony stosunek bezterminowego użyczenia należy więc wypowiedzieć. To da córce podstawę do żądania wydania jej użyczonych pomieszczeń (art. 716), aby zapewnić sobie konieczny spokój.

Powyższe stanowisko co do wygaśnięcia użyczenia jest zgodne ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w uzasadnieniu wyroku z dnia 8 maja 2000 r., sygn. alt V CKN 38/00, Legalis 83645, stanowiącym, iż „wypowiedzenie najmu może być dokonane także przez czynność procesową polegającą na wytoczeniu powództwa o wydanie przedmiotu najmu, zawierającego w sobie wolę wypowiedzenia umowy najmu”.

W ten sposób uzyska tytuł wykonawczy – wyrok, uprawniający ją do fizycznej eksmisji z mieszkania.

Zobacz również: Jak pozbyć się partnera z domu?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Ustne wezwanie do opuszczenia mieszkania

Córka postanowiła najpierw rozwiązać sprawę polubownie. Kilkukrotnie prosiła byłego partnera o opuszczenie mieszkania, tłumacząc mu, że związek się zakończył i potrzebuje przestrzeni dla siebie i dziecka. Mimo początkowych obietnic, mężczyzna nie podjął żadnych działań. Po kilku tygodniach napięcie w domu narastało, a córka zmuszona była podjąć kroki prawne.

 

Pisemne wypowiedzenie umowy użyczenia

Po konsultacji z prawnikiem, córka sporządziła pisemne wypowiedzenie umowy użyczenia, wręczając je byłemu partnerowi osobiście i wysyłając listem poleconym. Dokument jasno określał termin, w którym mężczyzna miał się wyprowadzić. Po upływie tego terminu były partner nadal nie opuścił mieszkania, co skłoniło córkę do złożenia pozwu o eksmisję.

 

Eskalacja i zagrożenie utraty spokoju

Po otrzymaniu pisemnego wypowiedzenia partner stał się agresywny i zaczął grozić córce odebraniem dziecka. Córka zgłosiła te groźby na policję, co pozwoliło jej uzyskać dodatkowe zabezpieczenie w postaci nakazu zbliżania się. To wsparło jej sprawę w sądzie, przyspieszając wydanie wyroku o eksmisję.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy były partner nie chce opuścić mieszkania, kluczowe jest podjęcie odpowiednich kroków prawnych. Córka powinna najpierw sporządzić pisemne wypowiedzenie umowy użyczenia, co da jej podstawę do późniejszego wystąpienia z pozwem o eksmisję. Ważne jest również dokumentowanie wszelkich działań i, w razie potrzeby, skorzystanie z pomocy prawnika. Zachowanie spokoju i konsekwencja w działaniu zwiększą szanse na szybkie i skuteczne rozwiązanie sprawy.

Oferta porad prawnych

Jeżeli znajdujesz się w podobnej sytuacji i potrzebujesz profesjonalnej pomocy, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy udzielą Ci fachowych wskazówek, pomogą przygotować niezbędne dokumenty oraz doradzą, jak skutecznie przeprowadzić postępowanie o eksmisję. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać szybkie i rzetelne wsparcie bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2000 r., sygn. alt V CKN 38/00

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Zapytaj prawnika ›
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Najnowsze
Polecamy
Popularne w dziale
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl