Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Anulowanie nakazu eksmisji z mieszkania komunalnego

• Data: 2024-06-19 • Autor: Marek Gola

Dostałam nakaz eksmisji z mieszkania komunalnego razem z ojcem i matką, mam również 5-miesięczne dziecko. Chciałam napisać pismo do spółdzielni, aby anulować ten wyrok i podpisać na nowo umowę najmu. Czy jest to możliwe?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Anulowanie nakazu eksmisji z mieszkania komunalnego

Jak odwołać się od eksmisji z mieszkania?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, kto jest zarządcą lokalu. Powyższe nie wynika z treści Pani pytania. W jednym miejscu pisze Pani o lokalu komunalnym, by w kolejnym zdaniu wskazać na spółdzielnię. Jeżeli Pani ustali, kto jest zarządcą lokalu, to na Pani miejscu próbowałby udać się do organu zarządzającego – zarządu w przypadku spółdzielni i wójta / burmistrza / prezydenta miasta – w przypadku mieszkania komunalnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Eksmisja a nowa umowa najmu

Jako pełnomocnik zarządców lokalu w licznych procesach o eksmisję spotykam się z różną polityką wobec osób eksmitowanych. Co do zasady jest to jednak wyrozumiałość i próba dania jeszcze jednej szansy osobom, wobec których zapadł wyrok. W tej sytuacji spotykam się z propozycjami, gdzie osoba pomimo wyroku zajmuje lokalu i jeżeli przez okres 6–9 miesięcy uiszcza opłaty związane z lokalem i robi to regularnie, wówczas zawierana jest nowa umowa najmu. Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, nie jest Pani i rodzina na straconej pozycji, jednak nie tylko wysłanie pisma, ale w szczególności osobista rozmowa, na którą powinna Pani zabrać dziecko (celem wpłynięcia na sferę emocjonalną rozmówcy), będą miały decydujące znaczenie.

Zobacz również: Okres ochronny dla matki z dzieckiem wynajem

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Co zrobić by nie doprowadzić do eksmisji po otrzymaniu nakazu?

Najważniejsze jest jednak, by opłaty związane z użytkowania mieszkania były pokrywane regularnie, w całości i w miarę możliwości spłacane było zadłużenie.

Proszę zaproponować podpisanie porozumienia, na którego mocy zobowiąże się Pani do zapłaty zadłużenia w ratach, których wysokość będzie Pani w stanie udźwignąć.

Przykłady

 

Anna i jej rodzina

Anna mieszkała w mieszkaniu komunalnym razem ze swoim ojcem, matką i pięciomiesięcznym dzieckiem. W pewnym momencie otrzymali nakaz eksmisji z powodu zaległości w opłatach. Zrozpaczona Anna postanowiła działać. Najpierw ustaliła, że zarządcą ich mieszkania jest urząd miasta. Następnie napisała pismo z prośbą o anulowanie wyroku, podkreślając swoją trudną sytuację życiową i obiecując spłatę zadłużenia w ratach. Jednocześnie regularnie zaczęła uiszczać bieżące opłaty. Po kilku tygodniach otrzymała pozytywną odpowiedź – zarząd zgodził się na nową umowę najmu pod warunkiem regularnych wpłat. Dzięki temu Anna i jej rodzina uniknęli eksmisji.

 

Marek i jego samotna matka

Marek mieszkał z samotną matką w mieszkaniu należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Gdy mama Marka zachorowała, zaczęły się problemy finansowe, a w końcu dostali nakaz eksmisji. Marek, zdeterminowany by pomóc swojej matce, udał się do biura zarządu spółdzielni i umówił się na spotkanie. Przedstawił całą sytuację, podkreślając chorobę matki i ich trudną sytuację finansową. Zaproponował spłatę zadłużenia w ratach oraz regularne płacenie bieżących opłat. Zarząd spółdzielni, widząc jego determinację i trudności życiowe, zgodził się na podpisanie nowej umowy najmu, pod warunkiem, że Marek dotrzyma obietnic. Dzięki temu Marek i jego matka mogli pozostać w swoim mieszkaniu.

 

Kasia i jej dwoje dzieci

Kasia, samotna matka z dwojgiem małych dzieci, otrzymała nakaz eksmisji z mieszkania komunalnego z powodu nieuregulowanych płatności. Zrozumiała, że musi szybko działać, by zapewnić swoim dzieciom dach nad głową. Ustaliła, że zarządcą jej lokalu jest burmistrz miasta. Kasia napisała emocjonalne pismo do burmistrza, opisując swoją sytuację i zobowiązując się do spłaty zadłużenia w ratach. Aby wzmocnić swoją prośbę, udała się osobiście do urzędu miasta z dziećmi. Spotkanie przyniosło pozytywny skutek – burmistrz zgodził się na zawarcie nowej umowy najmu pod warunkiem, że Kasia będzie regularnie opłacać bieżące zobowiązania. Dzięki temu Kasia i jej dzieci mogli nadal mieszkać w swoim dotychczasowym domu.

Podsumowanie

 

Istnieje możliwość anulowania nakazu eksmisji z mieszkania komunalnego lub spółdzielczego, o ile podjęte zostaną odpowiednie kroki. Kluczowe jest ustalenie zarządcy lokalu, przedstawienie swojej sytuacji oraz zobowiązanie się do regularnych płatności i spłaty zadłużenia. Osobiste zaangażowanie i bezpośredni kontakt z zarządcą mogą znacząco zwiększyć szanse na podpisanie nowej umowy najmu.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub chcesz napisać skuteczne pismo odwoławcze? Skontaktuj się z nami, a zapewnimy profesjonalne wsparcie w sprawach związanych z eksmisją i najmem mieszkań. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Przygotowano we wpółpracy z Kancerią Adwokacką z Wrocławia Anczewska i Puńko

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »